Karkonoski Park Narodowy – co warto o nim wiedzieć

 

W Karkonoskim Parku Narodowym można natknąć się na jaskinię, w której podobno Liczyrzepa przechowywał swoje skarby i w której przetrzymywał piękną księżniczkę. Nie brakuje tu miejsc pełnych minerałów i rud. Znajdziemy tutaj wspaniałe wodospady, które szumią w środku lasu. Piękne formacje skalne również zachwycają turystów w Karkonoskim Parku Narodowym. Ale jest to miejsce, gdzie można zobaczyć znacznie więcej.

Kilka słów o historii i geografii

 

Całe naturalne piękno gór Karkonoskich – zwierzęta, rośliny i budowa geologiczna – sprawiły, że już na początku XX w. zaczęto dbać o te tereny i tworzyć pierwsze rezerwaty przyrody. Po wojnie na ich polskiej części powstał Karkonoski Park Narodowy, a kilka lat później również po stronie czeskiej. Obie te części pod koniec XX w. zostały włączone w Rezerwat Biosfery UNESCO.

 

Ważne zabytki

 

Karkonoski Park Narodowy to nie tylko piękne krajobrazy przyrody. Jest tutaj wiele dzieł rąk ludzkich, które przetrwały lata i ukazują to, jak człowiek wkraczał w ten świat natury. Nie jest ich wiele, bo Karkonosze zaciekle broniły dostępu na swój teren. Wsie średniowieczne znajdowały się jedynie u podnóża gór, zamek Chojnicki został wybudowany na jednym ze szczytów Pogórza, a dopiero w XVI/XVII w. człowiek dostał się na stoki i grzbiety Karkonoszy.

 

A oto najważniejsze spośród zabytków Karkonoskiego Parku Narodowego:

 

Źródło: pixabay.com

 

Zamek Chojnicki – jest to budowla pełna tajemnic, o czym przekonują także archeolodzy. Trudno powiedzieć choćby to, kto i dlaczego zlecił jego wybudowanie. Może miał chronić wsie, które nigdy nie powstały, a może pełnił funkcję zamku myśliwskiego? Któż to wie? Pewne jest to, że pod koniec XIV w. stał się siedzibą rodu Schaff. Nikt nigdy nie podjął się poważnej próby oblegania go. W XVII w. w znacznej części spłonął od uderzenia pioruna, a ruiny stały się atrakcją turystyczną. Warto zobaczyć tu panoramę z wieży czy pręgierz na dziedzińcu – kolejny sekret zamku.

 

Pański Dom ­– według tradycji ten zamek znajdował się poniżej Polany, między doliną Pląsawy a dopływem tej rzeki, Wapniakiem. Prace archeologiczne odkryły na tym terenie szczątki drewnianego budynku, który prawdopodobnie był dworem myśliwskim rodu Schaff.

 

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce – najwyższa stojąca budowla barokowa w Polsce. Fundatorem był hrabia Christoph Leopold Schaffgotsch, dla którego kaplica miała pewnie motywacje osobiste (wotum za odzyskanie dóbr ojcowskich, pokazanie swojej wierności Kościołowi i swojego prawa do posiadania głównego grzbietu Karkonoszy).

 

Innymi ciekawymi miejscami, które warto zobaczyć są m.in. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa na Śnieżce oraz schroniska górskie (w tym Strzecha Akademicka i Samotnia).

 

Zobacz także: Karkonosz, złośliwy duch z gór karkonoskich

 

Ceny biletów

 

Aby wejść na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, trzeba wykupić bilet. Dla indywidualnych osób wynosi on 8 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy) na jeden dzień, a na trzy dni – 20 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). Grupy mają zniżkę i dzięki temu jednodniowa wyprawa kosztuje 7 zł (normalny) i 3,5 zł (ulgowy).

 

Wejście do Wąwozu Kamieńczyka wynosi tyle samo, co wejście na jeden dzień. Teren Parku może być też udostępniany w celach rekreacyjno-sportowych, co kosztuje 10-20 zł.

 

Wolontariat

 

Jest też możliwość zaangażowania się w wolontariat i udzielenie pomocy w ochronie przyrody, edukacji ekologicznej i udostępnianiu terenu Karkonoskiego Parku Narodowego. Mogą w nim uczestniczyć jedynie osoby pełnoletnie i znające środowisko przyrodnicze tych gór. Za to wolontariuszom zostanie zapewnione ubezpieczenie, specjalna legitymacja, zakwaterowanie i wyposażenie. Zgłoszenia należy wysyłać na adres dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego z siedzibą w Jeleniej Górze wraz z wypełnionym kwestionariuszem.

 

 Źródło: pixabay.com

 

Ścieżki edukacyjne i nie tylko

 

Na pewno nie można się tutaj nudzić. Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego znajdziemy dziesięć ścieżek edukacyjnych, dzięki którym możemy dowiedzieć się sporo o Parku. Różnią się one pod względem trudności przejścia, długości i wiedzy, jaką można zdobyć. Poza tym każda z nich zabierze nas w inny rejon Karkonoszy.

Nie brakuje tu szlaków pieszych, narciarskich, rowerowych czy nawet konnych.  Są też trasy na nartorolki, rolki i narty biegowe. Znajdą się także stanowiska dla startów paralotni i tereny, na których można odbyć szkolenia z poruszania się po trudnych terenach górskich. Osoby na wózkach również mogą bez problemu zwiedzać park.

 

Zobacz także: Karkonosze — informacje turystyczne

 

Schroniska

 

Istnieje tutaj bogata oferta noclegowa. Można spędzić noc we wspomnianych wcześniej: Obiekcie PTTK Strzecha Akademicka i Schronisku PTTK Samotnia. Jednak znajdzie się też miejsce w: Schronisku Turystycznym PTTK Zamek Chojnik, Schronisku Kamieńczyk, Prywatnym górskim Schronisku Szrenica, Schronisku PTTK Kochanówka, Schronisku Górskim Dom Śląski i wielu innych.

 

Źródło: pixabay.com  

 

Karkonoski Park Narodowy to niezwykłe miejsce, w którym można przenieść się do świata, do którego człowiek przez długi czas nie miał dostępu. Zobaczymy tu wiele pięknych dzieł – przyrody i człowieka. Zatem do zobaczenia w krainie, w której ktoś ciągle Liczy rzepy!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska