Jerzy Stuhr – tego mogłeś nie wiedzieć o polskim aktorze

 

 

Aktor to jeden z najlepszych i najpopularniejszych aktorów, polskiej kinematografii ostatnich kilkudziesięciu lat. Jerzy Stuhr zasłynął jako aktor, reżyser oraz profesor sztuk teatralnych. Na swoim koncie ma znakomite role filmowe w takich filmach jak: „Seksmisja”, „Kiler”, „Spis cudzołożnic” czy „Historie miłosne”. Aktor nie zalicza się do grona polskich gwiazd, które słyną z intensywnego życia towarzyskiego i rodzinnego. Senior rodu Stuhrów często przekłada pracę aktorską nad życie rodzinne. Opinia publiczna uważa jednak, że uzyskane przez niego nagrody świadczą o jego talencie i popularności.

 

1. Kim jest aktor Jerzy Stuhr?

 

Korzenie aktora wywodzą się od kilku pokoleniowej rodziny, która jest związana z Krakowem od II połowy XIX w. Pradziadek aktora Leopold Stuhr był zamożnym mieszczaninem, który kupił kamienicę i założył następnie restaurację. Nikt nie spodziewał się, że Jerzy Stuhr zostanie jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, a w szczególności jego rodzice. Rodzicami zostali: była księgowa w Teatrze Lalek Banialuka oraz prokurator, który nie był związany z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą w okresie Polski Ludowej. Jerzy Stuhr po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął studia na kierunku polonistyka Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także aktorstwo na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Krakowską PWST ukończył w 1972 roku. Pierwsze kroki w aktorstwie stawiał w krakowskim Starym Teatrze, który jest drugim najstarszym teatrem w Polsce. W połowie lat siedemdziesiątych został zatrudniony jako współprowadzący programu telewizyjnego „Spotkanie z Balladą”, który miał charakter widowiska estradowo-kabaretowego z udziałem publiczności. Był dwukrotnie rektorem w latach 1990–1996 oraz 2002–2008 w Krakowie. Od 2006 roku jest członkiem rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej, jest również przewodniczącym rady Fundacji Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. księdza Józefa Tischnera.

 

2. Z jakich ról zasłynął senior rodu Stuhrów?

 

Aktor Jerzy Stuhr zasłynął przede wszystkim z wybitnych ról teatralnych, które do dzisiaj są uznawane za najważniejsze w jego dorobku artystycznym. Na uwagę zasługują role: Piotra Wysockiego w „Nocy listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego, króla Ryszarda w „Ryszardzie III” Williama Shakespeare’a czy Porfira Pietrowicza w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego. Aktor swoją twórczość oparł także na rolach filmowych. I tak w 1983 roku, Jerzy Stuhr wraz z Olgierdem Łukaszewiczem zdobyli wielką popularność po udziale w filmie „Seksmisja” Juliusza Machulskiego, który stał się filmem kultowym. Film odniósł sukces w Niemieckiej Republice Demokratycznej oraz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. „Historie miłosne” stając się jego debiutem reżyserskim, potwierdziły kolejny raz jego wielki talent. Aktor wcielił się w cztery role: adiunkta, księdza, pułkownika i więźnia. W 1997 roku „Historie miłosne” były polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W polskiej komedii fantastycznej „Kingsajz” zagrał nadszyszkownika Kilkujadka, który demoralizuje mieszkańców Szuflandii i pilnie strzeże sekretu magicznego eliksiru, zamieniającego krasnoludków w ludzi.

 

3. Jakie na swoim koncie nagrody ma Jerzy Stuhr?

 

Jerzy Stuhr jest laureatem wielu prestiżowych i cenionych nagród zarówno za role sceniczne, jak i filmowe. Dwukrotnie został doceniony przez Polską Akademię Filmową, która przyznała mu Orły za rolę drugoplanową w filmie „Persona non grata” za 2005 rok oraz nagrodę specjalną za osiągnięcia życia w 2018 roku. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który odbywa się co roku w Gdyni, Jerzy Stuhr otrzymał 8 nagród, stając się tym samym jednym z nielicznych artystów, którzy otrzymali tą nagrodę kilkukrotnie. Jego dwiema pierwszymi nagrodami, które uzyskał na festiwalu, były dwie Najlepsze pierwszoplanowe role męskie za filmy „Amator” i „Szansa” w 1979 roku.  8 lat później ponownie otrzymał nagrodę w tej nominacji, za rolę „Pociąg do Hollywood”. Za drugi film „Historie miłosne” w reżyserskim dorobku otrzymał Złote Lwy, które są główną nagrodą przyznawaną na festiwalu filmów fabularnych w Gdyni. Film zdobył dużo pozytywnych recenzji i znaczących nagród, ugruntowując tym samym pozycję Jerzego Stuhra w polskiej kinematografii. Nagrodę Specjalną Jury otrzymał trzykrotnie za filmy: „Spis cudzołożnic”, „Tydzień z życia mężczyzny” oraz „Obywatel”. W kategorii najlepszy scenariusz otrzymał dwie nagrody za filmy „Spis cudzołożnic” i „Korowód”.

 

4. Na czym polega sukces aktorski Jerzego Stuhra?                            

 

Film „Historie miłosne” Jerzego Stuhra z 1997 roku, zostały zadedykowane reżyserowi  Krzysztofowi Kieślowskiemu, z którym wielokrotnie współpracował aktor. Między artystami narodziła się przyjaźń i szacunek. Przedstawiony niżej fragment wypowiedzi Krzysztofa Kieślowskiego, idealnie odzwierciedla osobę Jerzego Stuhra i pokazuje w czym tkwi sukces aktora:

 

Zwykle opowiada się dowcipy na jego temat albo anegdoty z nim związane, ale warto o nim powiedzieć parę słów poważnie. Wydaje mi się dość wyjątkowym w Polsce przypadkiem aktora, który 'sprawdza się' we wszystkich gałęziach sztuki, które uprawia, to znaczy sprawdza się Stuhr i w filmie, i w telewizji, i w teatrze. Z czego to wynika? Myślę, że decydują o tym dwa elementy, o których warto powiedzieć. Pierwszy stanowi technika, wspaniała technika, opanowana do perfekcji we wszystkich właściwie szczegółach. Druga rzecz, niemniej istotna, przydatna zwłaszcza dla kina, to jego znajomość rzeczywistości. A ponad tymi dwiema umiejętnościami góruje inteligencja. (...) On rozumie po prostu wiele z tego, co się dzieje dookoła" (wypowiedź w programie telewizyjnym „Twarze teatru: Jerzy Stuhr”)

 

5. Jakim człowiekiem jest aktor?

 

W latach 80. Jerzy Stuhr występował we Włoszech. Za wybitne opanowanie języka włoskiego i jakość interpretacji otrzymał nagrodę krytyki za pracę aktora zagranicznego w Italii. Artysta jest wykładowcą w krakowskiej PWST. Prawdziwą sławę reżysera przyniósł mu film „Historie miłosne”. Jerzy Stuhr jest istnym kameleonem, którego różnorodna osobowość zmienia się wraz z przyjęciem nowej roli filmowej. Aktor jest wymagającą osobą, która stawia na profesjonalizm i pracowitość członków obsady. W pewien sposób jest także pracoholikiem, dla którego praca zawodowa jest świętością, dzięki której może się realizować i spełniać jako aktor oraz reżyser. Wielką uwagę przywiązuje do każdego najmniejszego szczegółu, który może wpłynąć na całość dzieła. Nie przejmuje się krytyką i opinią publiczności, ponieważ wieloletnie doświadczenie i nagrody, które są potwierdzeniem jego umiejętności, pokazały mu, że to jedynie od niego zależy czy obróci je w korzyść czy w swoje przekleństwo.

 

6. Maciej Stuhr – następca schedy aktorskiej po ojcu

 

Jerzy Stuhr jest ojcem Macieja i Marianny Stuhrów, którzy także realizują się artystycznie. Maciej jest aktorem, a Marianna malarką i ilustratorką książek. Maciej Stuhr zasłynął w ostatnich latach jako aktor komediowy, który zagrał m.in. w trylogii romantycznej „Planeta Singli”, „Pokłosiu” czy w „Obywatelu”. Aktor debiutował w głośnym filmie „Dekalog X” Krzysztofa Kieślowskiego rolą Piotrka. Na uwagę zasługują jego role, które cechują się parodystycznym ujęciem twórczości i zachowań innych artystów. Młody Stuhr parodiował m.in. Stanisława Soykę, Grzegorza Turnaua i Mariusza Maksa Kolonkę. O niedawna Maciej Stuhr współpracuje ze swoim ojcem w teatrze. Jerzy Stuhr cały czas podkreśla, że jego syn nie może liczyć na jakąkolwiek taryfę ulgową, jeśli chodzi o pracę w teatrze. Jak każdy aktor powinien podporządkować się w 100% Jerzemu Stuhrowi jako ojcowi i reżyserowi, z którym współpracuje.

 

7. Kariera dubbingowa Jerzego Stuhra

 

Pamiętacie jedną z najsłynniejszych serii amerykańskich filmów animowanych, w których występował głupkowaty i gamoniowaty Osioł? Jerzy Stuhr w wersji polskiej dubbingu użyczał mu głosu przez kilka kolejnych produkcji. Osioł jest najlepszym przykładem potwierdzenia umiejętności głosowych Stuhra, o charakterystycznej chropowatej barwie i zabawą gry językiem. Z pewnością, postać Osła była odskocznią od zapracowanego życia aktora, który mógł spełnić się jako aktor dubbingowy. Jednak Jerzy Stuhr bardzo niechętnie rozmawia o „Shreku”. Aktor denerwuje się, gdy masowa publiczność zna jego głos głównie z roli Osła. Aktor wielokrotnie podkreślał, że filmy animowane go nie poruszają jednak bardzo się cieszy, jeśli dzieciom się podobają.

 

Jerzy Stuhr to wybitna osobowość kinematografii w Polsce. Jest człowiekiem o wielu talentach i niebywałej charyzmie, którą widać w każdym kolejnym odgrywanym przez niego bohaterze. Aktor zdobył już praktycznie wszystkie najważniejsze nagrody filmowe, odznaczenia i wyróżnienia kulturalne, potwierdzając tym samym, że jest osobą o różnorodnych talentach i umiejętnościach. Jerzy Stuhr jest interesującym aktorem i reżyserem, dla którego nie ma rzeczy nie możliwych. To jedynie od nas zależy, jak wykorzystamy to co zesłał nam los i w jaki sposób otworzymy się na świat.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska