Jak zachęcić dziecko do czytania?

 

Nikt z nas zapewne nie będzie polemizował ze stwierdzeniem, że wszystko zaczyna się u źródła. Psycholodzy są zgodni co do faktu, iż nabyte w dzieciństwie dobre nawyki, mają przełożenie na to w jaki sposób będziemy w przyszłości postrzegać siebie, świat oraz funkcjonować w społeczeństwie. Niewątpliwie do tego typu nawyków należy, przez wielu uważanych za zanikającą, sztuka czytania. Jak zatem zachęcić dziecko do sięgnięcia po książkę?

  • Rodzic przykładem

Wg raportu Biblioteki Narodowej z 2017 roku, w rodzinach „ czytających” aż 82% osób czyta wybraną przez siebie literaturę. Zaś w rodzinach „ nieczytających” odsetek ten wynosi zaledwie 13%. W praktyce oznacza to, że w domach, w których rodzice czytają, dziecko znacznie chętniej sięga po książkę. Dzieje się tak, ponieważ posiada ono naturalną umijętność naśladowania zachowań rodziców, to oni stanowią jego punkt odniesienia w otaczającej go rzeczywistości przez pierwsze lata życia.

  • Rozrywki na równi

Pamiętam taki czas, kiedy dla mojego kuzyna największą karą za mniejsze i większe przewinienia było… czytanie książki. W systemie karania dzieci powszechny jest szlaban na komputer, telewizję, kolegów czy telefon, na wszystko co dziecko utożsamia z rozrywką i płynącą z niej przyjemnością. A gdyby tak... uczynić to samo z książką? Tym sposobem malec prędko dostrzeże wartość tej formy aktywności. W końcu zakazany owoc smakuje najlepiej.

  • Magia wspólnego czasu

Ten punkt nijako łączy się z pierwszym. Wielu rodziców twierdzi, iż nie ma czasu na czytanie swojemu dziecku, ze względu na własne obowiązki na płaszczyźnie zawodowej czy rodzinnej. Przy czym warto tutaj zaznaczyć, że w tym przypadku nie liczy się sama ilość czasu poświęconego na lekturę, ale jego jakość. Przeczytanie dziecku kilkuzdaniowej historyjki przed snem może zająć pięć minut. I te pięć minut dziennie może sprawić, że  będzie się ono domagać więcej, kto wie, może nawet zacznie zadawać pytania odnośnie danej lektury, bądź tworzyć w wyobraźni jej alternatywne wersje. I co najważniejsze- jest to doskonały sposób na umocnienie więzi z rodzicem. Jeśli dodatkowo ubarwimy sam proces, np. poprzez zmianę tonacji głosu  podczas czytania, z pewnością będzie się dodatkowo kojarzyć z czymś zabawnym, pozytywnym.

  • Książkowa selekcja naturalna

Przy okazji mojej poprzedniej recenzji, wspomniałam o takim pojęciu jak wiara w intelekt młodego odbiorcy. Nie jest tajemnicą, że sam dobór lektury jest rzeczą bardzo istotną. W zależności od wieku dziecka, zwracamy większą uwagę na bogactwo szaty graficznej, czy jakość przedstawianych w niej treści. Dwulatek może mieć pewien problem ze zrozumieniem wątków „ Opowieści z Narnii”, ale siedem lat później może bawić się przy niej doskonale. W zależności od swej treści, może przemycać niezwykle uniwersalne wartości, takie jak bycie tolerancyjnym, uczynnym wobec innych. Rynek wydawniczy obfituje w przeróżnej maści lektury, dostosowane do wieku swych odbiorców. Dzieci chętnie przyswajają wszystko co nowe i ciekawe, dlatego warto już od najmłodszych lat oswajać je z literaturą.

 

Na odwrocie pierwszego wydania przygód Harry’ego Pottera widniało takie oto zdanie: „ Jeśli sądzisz, że w dobie internetu sztuka czytania zanikła, to niezawodny znak, że jesteś mugolem”. Nie bez powodu była to seria z początku skierowana właśnie do najmłodszych. Wpajanie nawyku czytania oraz korzyści z tego płynące to rzeczy mogą wprawdzie podlegać dyskusji, jednak nie zmienia to faktu, iż każdy rodzic pragnie, by ich dziecko dobrze się rozwijało i  było szczęśliwe. A tego literatura niewątpliwie potrafi dostarczyć mnóstwo

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska