Jak wygląda badanie tomografii komputerowej serca i kiedy się je wykonuje?

26/07/2019

 

Tomografia Komputerowa serca jest nieinwazyjną metodą obrazowego badania serca. Umożliwia dokładną ocenę budowy serca, naczyń, komór i zastawek. Tomografia serca to innowacyjna, nieinwazyjna metoda umożliwiająca pozyskanie dwu- i trójwymiarowych obrazów o wysokiej rozdzielczości. W niektórych przypadkach klinicznych może ona zastąpić klasyczną koronarografię, która jest metodą inwazyjną. Nowoczesny, niskoemisyjny sprzęt przeznaczony do Tomografii Komputerowej jest obecnie ogólnie dostępny nie tylko w ośrodkach klinicznych.

Kiedy należy wykonać TK serca?

 

TK serca umożliwia określenie stanu serca, tętnic wieńcowych, płucnych i aorty. Pozwala z wysoka pewnością potwierdzić lub wykluczyć, czy pacjent cierpi na chorobę wieńcową. Wskazaniami do wykonania badania są: początki niewydolności serca z niskim lub średnim ryzykiem choroby wieńcowej, niskie lub średnie ryzyko choroby wieńcowej, ostre lub umiarkowane bóle w obrębie klatki piersiowej, nasilające się objawy po testach wysiłkowych, podejrzenie niewydolności wszczepionych pomostów aortalno-wieńcowych, niejednoznaczne wyniki EKG. Celem badania określanego także jako koronarografia TK jest wykluczenie, metodą nieinwazyjną, choroby wieńcowej. Na badanie kieruje lekarz prowadzący.

 

Przygotowanie pacjenta

 

Pacjent zgłaszający się na badanie powinien dostarczyć następujące dokumenty: skierowanie z potwierdzeniem braku przeciwwskazań, potwierdzenie ubezpieczenia, dowód osobisty, wyniki poprzednich badań, wypisy szpitalne, wyniki badań na nośnikach CD, aktualny wynik badania wartości kreatyniny. W dniu badania można spożyć lekki posiłek na 4 godziny przed badaniem. Koniecznie należy przyjąć codzienne leki. Lekarzowi kierującemu na badanie należy zgłosić ewentualne uczulenie na środek cieniujący zawierający jod. Po badaniu zaleca się wypicie dużej ilości płynów w celu szybkiego wydalenia kontrastu z moczem.

 

Przebieg badania TK serca

 

Badanie wykonuje się w trybie ambulatoryjnym. Pacjent powinien zgłosić się co najmniej 45 minut przed badaniem, żeby mógł spokojnie wypełnić obowiązkową ankietę. Pacjentowi zakłada się wenflon dożylny służący do podania kontrastu i niezbędnych leków. Personel medyczny omawia przebieg badania i mocuje na klatce piersiowej trzy elektrody EKG. Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej na wznak. Na polecenie lekarza badany wstrzymuje 5-10 sekund oddech i pozostaje w bezruchu. Dożylne przez wenflon podanie środka cieniującego wywołuje odczuwalne przez kilka sekund odczucie ciepła przeważnie w całym ciele. Przez wenflon dozowane są też w miarę potrzeb środki zwalniające regulujące pracę serca. Wszystkie czynności wykonywane w trakcie badania przez zespół medyczny mają na celu uspokojenie, zrelaksowanie pacjenta i doprowadzenie do obniżenia częstości bicia serca. Po wykonaniu badania pacjent pozostaje na 30 minut w placówce medycznej. Współczesna technologia i doświadczenie wysoko wyspecjalizowanych zespołów medycznych sprawia, że coraz więcej diagnostyki przebiega bezinwazyjnie, z zapewnieniem komfortu pacjenta a wyniki są coraz dokładniejsze.

 

Tomografia Komputerowa Serca jest jednym z badań wykonywanych w placówkach Affidea - zobacz: https://www.affidea.pl/diagnostyka/dla-pacjent%C3%B3w/tomografia-komputerowa-serca/

Tagi

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska