Jak przetrwać studia? 5 skutecznych wskazówek

 

Październik – magiczny miesiąc, w którym duże miasta stają się jeszcze bardziej zakorkowane, a tłumy w tramwajach znacząco się powiększają. To czas, w którym wielu młodych ludzi wraca na uczelnie i rozpoczyna kolejny rok swojej studenckiej przygody. To także czas, w którym tegoroczni maturzyści pełni obaw i oczekiwań zaczynają swoją uczelnianą drogę. Dzisiaj podpowiadam Wam jak przetrwać studencki czas, zdobyć wyższe wykształcenie i … nie zwariować!

Wielu z Was – zestresowanych maturą pierwszoroczniaków – może w brutalny sposób zderzyć się z rzeczywistością studencką, która do najłatwiejszych nie należy. Przysłowiowe panie w dziekanatach, walka z USOSem, nieobowiązkowe wykłady, czy studenckie imprezy, po których zdarza się zaspać na obowiązkowe ćwiczenia. Ten typowy studencki czas każdy przeżywa inaczej. Są jednak uniwersalne rady, które sprawdzą się dla każdego studenta! Zarówno tego doświadczonego, jak i tego, który dopiero odebrał swoją studencką legitymację.

 

Po pierwsze – przestaw się!


Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, ale naprawdę należy pamiętać, że studia to nie szkoła. Nikt nie wymaga od Was noszenia zeszytów, zapisywania skrupulatnie tematu zajęć i zadań domowych. To czy i jak, piszesz, zależy tylko od Ciebie. Jeśli wolisz notować na komputerze – zainwestuj w mały, podręczny netbook z wytrzymałą baterią. Jeśli, jesteś miłośnikiem analogowych notatek, odpuść sobie ciężkie zeszyty w twardej okładce, które tak bardzo lubiłeś w szkole. Osobny zeszyt do każdego przedmiotu? Nie polecam. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są kartki, które potem wepniesz do segregatora, albo jeden zeszyt do kilku przedmiotów. Pamiętaj, że na studiach nikt nie będzie Ci przypominał, kiedy masz egzamin, kolokwium czy ile nieobecności już wykorzystałeś. No, chyba że dobrzy koledzy, ale najpierw musisz ich znaleźć. Jesteś zdany sam na siebie i o ile na początku brzmi to brutalnie, to po chwili zobaczysz, że taki stan rzeczy jest po prostu naturalny dla osób dorosłych. Notuj wszystko co wydaje Ci się ważne, jeśli masz pytania do wykładowcy to pytaj. Lepiej wyjść na kujona, niż zostać skreślonym z listy studentów przy pierwszej sesji!

 

 

Zobacz także: Jakie studia wybrać? 5 nietypowych kierunków studiów w Polsce

Po drugie – daj sobie czas

 

O ile przeskok z gimnazjum do liceum nie jest wielki, to zmiana szkoły średniej na wyższą, może wydawać się ogromna, dlatego daj sobie czas na zaadoptowanie się. Nie zrażaj  się pierwszymi porażkami, pomyleniem numeru autobusu, czy zawaleniem kolosa z ekonomii. Każdy w innym tempie wdraża się w nowe środowisko i być może Tobie potrzeba nieco więcej czasu na ogarnięcie nowej rzeczywistości. Bardzo często wraz z rozpoczęciem studiów, idzie zmiana miejsca zamieszkania. Odnalezienie się w nowym, często dużym mieście, wymaga czasu. Pamiętaj – musisz pilnować swoich finansów! Jeśli pomagają Ci rodzice, jesteś szczęściarzem, ale jeśli musisz utrzymać się sam, rozglądnij się za jakąś pracą dorywczą. Najlepiej niedaleko uczelni lub mieszkania tak, by nie tracić czasu na dojazdy. Dowiedz się też, jakie programy stypendialne oferuje Twoja uczelnia. Być może kwalifikujesz się do zapomogi socjalnej lub stypendium dla najlepszych studentów. Sprawdź to koniecznie, żebyś potem nie martwił się jak przeżyć kolejne dziesięć dni za dziesięć złotych.

 

 

 

Po trzecie – korzystaj!

 

Zarówno ze studenckich imprez, jak i okazji do złapania jak największej liczby kontaktów, które nawet po wielu latach możesz wykorzystać. Nie bój się nowych wyzwań, udziału w konferencjach, czy szkoleniach. Zobacz, jaką ofertę ma Twoja uczelnia! Może skorzystasz z wyjazdu w ramach Erasmusa lub dwumiesięcznych, zagranicznych praktyk? To świetna opcja na naukę samodzielności, odpowiedzialności i praktyki języka (byłam-polecam!). Pamiętaj, że studia to nie tylko nauka. Oprócz zdobywania wiedzy warto zaangażować się w studenckie organizacje, samorządy i stowarzyszenia. Dzięki temu poznasz ludzi o podobnych zainteresowaniach z różnych kierunków, wydziałów czy nawet uczelni. Może poznasz też kolegów z wyższych roczników, którzy zdradzą Ci jak zdać egzamin u przerażającego Cię profesora?

Zobacz także: Praca dla studentów – na tak?

 

Po czwarte – nie bój się pytać


Kto pyta nie błądzi, szczególnie jeśli pytasz w uczelnianym dziekanacie lub na internetowym forum studentów z Twojej uczelni. Również starsze roczniki to skarbnica wiedzy! Od nich dowiesz się wszystkiego, co ważne na wybranym przez Ciebie kierunku studiów, a także gdzie i w jakich godzinach zjeść smaczny obiad za jedyne dziesięć złotych. To samo tyczy się wykładowców. Możesz zapytać ich o co chcesz na ich dyżurach, przed lub po wykładzie, a nawet za pośrednictwem maila. W ostatnim wypadku pamiętaj jednak o staropolskiej sztuce epistolarnej, do której – szczególnie starsi profesorowie – przykładają wielką wagę.

 

 

Po piąte – ucz się!

 

Niestety, czasem trzeba. Co prawda, głównie w trakcie sesji, ale nie zapominaj o regularnym przygotowywaniu się na kolokwia czy wejściówki. Nie olewaj studiów, tylko staraj się znaleźć na nie złoty środek. Dzięki temu nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy kampanią wrześniową, wpisem warunkowym, czy egzaminem komisyjnym. Mimo że studia to okres przedłużonego dzieciństwa, jesteśmy już dorośli i troszczymy się sami o siebie, dlatego lepiej chodzić na wykłady, skrupulatnie notować, a przed egzaminem sięgnąć po własne notatki. Starajcie się nie być tzw. „pasożytami”,  którzy nie notują nic i przed zbliżającą się sesją kserują notatki od wszystkich. Lepiej dogadać się z grupką znajomych i podzielić wykładami i zadanym materiałem. Gwarantuje Wam, wszystkim będzie się przez to żyło lepiej. Pamiętajcie – karma wraca. Starajcie się pomagać innym, bo nie wiadomo kiedy ktoś z Was potrzebował lub będzie potrzebował pomocy!

 

 
 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska