„Jak przestałem kochać design”, czyli historia o całkiem (nie)winnym polskim designie

23/10/2019

 

Słyszałam o tej książce skrajne opinie. Od deklaracji, że jest ciekawa i świetnie napisana, po stwierdzenia, że zapowiadała się dobrze, a była nudna jak flaki z olejem.

Dziś, po kilku miesiącach od przeczytania, wydaje mi się, że podzielam głos zarówno jej miłośników, jak i tych, którym nie przypadła do gustu. Niemniej, jednak kiedy ktoś pyta mnie, czy warto ją przeczytać, moja odpowiedź zawsze brzmi: tak.

 

Jak przestałem kochać design to zbiór krótkich, czasem kilkustronnicowych zapisków, w których Marcin Wicha poprzez osobiste historie przygląda się polskiemu designowi. Polsce zamkniętej w architekturze, plakacie czy przedmiotach codziennego użytku. Powraca do wspomnień o dorastaniu pod skrzydłami ojca-architekta czy stanu estetycznego w PRL.

 

ZOBACZ TAKŻE: Olga Tokarczuk – jakie książki noblistki warto przeczytać?

 

Sposób, w jaki opatruje komentarzem poruszane tematy to połączenie gorzkiej prawdy z nutą ironii i poczuciem humoru. Prawdy, która mówi o tym, że zazwyczaj design traktujemy po macoszemu. Bezpiecznie czujemy się tylko wtedy, kiedy sami powielamy utarte schematy. Marcin Wicha dzieli się przemyśleniami po rozmowach z klientami, którzy mimo całej swojej chęci posiadania „designerskiego logo firmy” byli bardzo mocno zachowawczy. Pokazanie przez Wichę „absurdalnych” sytuacji z życia projektanta graficznego sprawia, że historie zawarte w tej książce są zarazem trochę straszne i trochę śmieszne. Okazuje się bowiem, że naprawdę jesteśmy inżynierami Mamoniami i lubimy to, co już raz „widzieliśmy”. 😉

 

A jakie jest wasze zdanie na temat tej książki? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska