Jak przebiega pierwsza wizyta u psychologa?

27/07/2019

 

Wiele osób zastanawia się nad wizytą u psychologa, lecz blokuje je strach przed nieznanym. Nie wiedzą, jak będzie ona wyglądała i czy nie okaże się zbyt krępująca. Sprawdź, czego możesz się spodziewać w gabinecie, pokonaj lęk i zadbaj o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Kiedy udać się do psychologa?

 

Na wizytę u tego specjalisty najczęściej decydują się osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej lub stanie emocjonalnym, z którym nie potrafią sobie samodzielnie poradzić. I bardzo dobrze, ponieważ psycholog posiada niezbędne kwalifikacje, by nieść pomoc pacjentom z różnorodnymi zaburzeniami emocjonalnymi oraz psychicznymi. W jakich sytuacjach warto skorzystać z porady psychologa?

 

Oto niektóre z nich:

 • Przewlekły stres, długotrwałe napięcie emocjonalne, stany lękowe

 • Łatwość popadania w złość oraz nieumiejętność radzenia sobie z nią

 • Długotrwałe uczcie smutku, przygnębienie, brak radości z życia

 • Utrzymująca się przez dłuższy czas bezsenność

 • Problemy w budowaniu relacji z ludźmi

 • Zaburzenia łaknienia

 • Trudna sytuacja życiowa, spowodowana np. rozwodem, śmiercią bliskiej osoby, uczestnictwem w wypadku, utratą pracy itp.

 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

 

Najważniejsze jest znalezienie dobrego specjalisty (zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/psychologia). Podczas poszukiwań warto kierować się nie tylko ceną, ale również opiniami na temat danego psychologa. Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy mamy opory przed pierwszą wizytą. Życzliwa, pełna empatii, wyrozumiała osoba z pewnością pomoże nam się otworzyć i opowiedzieć o swoich problemach.

 

Nie warto negatywnie nastawiać się do wizyty – być może mówienie o prywatnych sprawach nie należy do najłatwiejszych, jednak należy pamiętać, że rolą psychologa jest pomoc i z pewnością dołoży wszelkich starań, by ułatwić nam rozwiązanie trudnej sytuacji. Nie trzeba również obawiać się niedyskrecji specjalisty. Obowiązuje go tajemnica zawodowa, nie może więc rozmawiać o postępach w terapii z osobami trzecimi, ani podejmować żadnych kroków, na które pacjent nie wyrazi zgody.

 

Jak przebiega pierwsza wizyta?

 

Jest to spotkanie, które można określić mianem zapoznawczego. Psycholog ma okazję poznać problemy, z jakimi zmaga się pacjent i dobrać do nich najlepszy rodzaj pomocy. W zależności od potrzeb może to być jednorazowe poradnictwo, terapia (indywidualna, rodzinna, małżeńska itp.) lub wsparcie kryzysowe. Jeśli uzna za konieczne, może również zasugerować wizytę u psychiatry.

 

Na pierwszej wizycie ustala się również częstotliwość oraz długość spotkań. Dla pacjenta jest to natomiast czas na ocenę, czy dany specjalista spełnia jego oczekiwania. Nie należy jednak po jednym spotkaniu spodziewać się spektakularnych efektów – jest to moment, w którym psycholog dopiero poznaje pacjenta, ważne jest więc, aby opowiedział on jak najwięcej o sobie i występujących trudnościach. Początkowe wizyty w gabinecie psychologa są również czasem oswojenia się z nową sytuacją, przełamania lęku i niepewności pacjenta.

 

Tagi

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • snapchat dailyvibes
 • YouTube Social Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska