Jak pogodzić studia dzienne z pracą?

18/11/2019

 

Studenckie życie nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli decydujesz się na studia dzienne, a na dodatek musisz samodzielnie się utrzymywać. Brzmi jak mission impossible? Wcale nie! To naprawdę da się zrobić. Jak? Tego dowiecie się z 5 porad, jakie dla was przygotowaliśmy. Będziecie w szoku jakie to proste. 

Zapisuj, planuj, organizuj


W gąszczu obowiązków łatwo jest zapomnieć o niektórych z nich. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystko zapisać. Zapisuj każdą czynność, nawet tą najmniejszą jak wyjście z psem na spacer czy porządki w pokoju. Lepiej spędzić kilka sekund na zapisaniu, niż poprawiać ocenę z kolokwium, o którym się zapomniało czy tłumaczyć się szefowi z niewypełnienia obowiązków. Niezbędny do tego celu może okazać się kalendarz lub planner. Warto w niego zainwestować i skrupulatnie go prowadzić. Dzięki temu będziesz bardziej zorganizowany, a co najważniejsze przestaniesz odkładać obowiązki na później. Pamiętaj też, żeby nie marnować czasu na bezsensowne przeglądanie Internetu czy oglądanie kolejny raz tego samego serialu.

 

Zobacz także: Zarządzanie sobą w czasie

 

Zrezygnuj z kilku zajęć


Przed rozpoczęciem pracy zorientuj się, z jakich zajęć możesz zrezygnować bez żadnych konsekwencji. Na twojej uczelni na pewno są wykładowcy, którzy nie przykładają uwagi do obecności na ich zajęciach. Jeśli nie masz w tej kwestii pewności, zawsze możesz zapytać samego wykładowcy czy nie mógłby „przymknąć oka” na twoje opuszczone zajęcia. Oni naprawdę nie gryzą! Jeśli się nie uda, zapytaj w uczelnianym sekretariacie. Na wielu uczelniach istnieje możliwość indywidualnego trybu studiów. Może to idealna opcja dla ciebie?

 

Zobacz także: Jak przetrwać studia? 5 skutecznych wskazówek​

Współpracuj


Współpraca to klucz do sukcesu. Pamiętaj więc, że nie jesteś jedyny i na twoim roku na pewno jest więcej osób, które tak jak ty starają się łączyć studia z pracą. Połączcie siły i współpracujcie. Możecie wymieniać się notatkami czy po prostu wspierać w trudnych chwilach. Razem na pewno będzie wam łatwiej niż w pojedynkę. Nie zapominaj o starszych rocznikach! One też mogą okazać się skarbnicą notatek. ;)

 

Naucz się odpoczywać


Jak mówi pewne przysłowie, nie samą pracą człowiek żyje. I jest to prawda! Każdy z nas, nawet pracujący studenci, muszą czasami odpoczywać. Dlatego staraj się wykorzystać każdą wolną chwilę na odpoczynek. Nie mam tu na myśli bezmyślnego wgapiania się w ekran telefonu. Najlepiej będzie, jeśli w wolnej chwili odłączysz się od social media i skupisz na sobie. Poczytaj książkę, posłuchaj muzyki albo idź na spacer. Zrób cokolwiek, co da ci chwilę wytchnienia od otaczających cię obowiązków.

 

Zobacz także: Domowe SPA w 6 prostych krokach. Znajdź chwilę dla siebie


Nie poddawaj się


Początki zawsze są trudne, dlatego nie poddawaj się. Kiedy minie pierwszy kryzys i wypracujesz swój rytm, będzie ci dużo łatwiej. Po jakimś czasie będziesz zdziwiony, tym jak łatwo przychodzi ci godzenie dwóch, a może i trzech etatów –pracy, studiów i życia towarzyskiego. Nie zapominaj też, że sprawy, które kosztują nas najwięcej wysiłku, przynoszą nam najwięcej satysfakcji.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska