Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? Co ukryć, a co wyeksponować

08/08/2019

Odpowiednio dobrana fryzura jest naturalną ozdobą każdej kobiety, dlatego cięcie włosów powinno być zawsze dobrze dopasowane do kształtu twarzy. Aby zakryć mankamenty i podkreślić Twoje piękno wystarczy znać tylko parę podstawowych zasad.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego niektóre fryzury totalnie źle na Tobie wyglądają? Powodem może być kształt Twojej twarzy, który dla każdej kobiety jest inny. Wiele osób ma wyraźnie zarysowany kontur i najczęściej jest nim: owal, kwadrat, prostokąt, romb (inaczej zwany diamentem), trójkąt, serce oraz kształt pociągły lub okrągły. Kluczem do znalezienia odpowiedniego strzyżenia jest to by dobrać takie, które stworzy iluzję owalnej twarzy. Jak w takim razie określić jej wyjściowy kształt? Sposobów jest kilka. Pierwszym z nich jest związanie wszystkich włosów maksymalnie do tyłu tak, aby cały kontur był wyraźnie widoczny. Następnie powinnaś stanąć przed lustrem i za pomocą zmywalnego markera narysować na nim szkic swojej twarzy. Kiedy już to zrobisz, cofnij się kilka kroków w tył i przekonaj się którego kształtu posiadaczką jesteś.

 

Możesz też spróbować po prostu się zmierzyć. Określając swoje proporcje, powinnaś skoncentrować się na linii włosów, szerokości kości policzkowych, linii żuchwy oraz na długości twarzy od czoła do brody.

 

Fryzura dla twarzy w kształcie serca

 

Twarz zwana sercem ma szersze czoło i skronie, zaś linia szczęki jest wąska. Kobiety o tym typie budowy mają też mały i wąski podbródek, który jest lekko spiczasty. Na uwagę zasługują ich bardzo szerokie i uwydatnione kości policzkowe.

 

Przy takiej budowie najlepszym rozwiązanie będzie optyczne zrównoważenie kształtu twarzy przy pomocy cięcia zmniejszającego szerokość czoła i poszerzającego dolne partie. Wybierz więc fryzurę, której objętość koncentruje się wokół linii smukłej szczęki. Spróbuj luźnych fal i strzyżenia warstwowego, gdzie krótsze włosy zatrzymują się na kościach policzkowych i otaczają linię żuchwy, aby wypełnić dolną połowę twarzy. Dodaj do tego delikatną boczną grzywkę, która pomoże Ci zwęzić szerokie czoło.

 

Jeśli wolisz jednak krótkie włosy, to inną opcją jest wybranie chłopięcego cięcia, aby zrównoważyć linię szczęki. Fryzura powinna być krótko przycięta po bokach i na karku, a jej góra powinna być dłuższa. Unikaj natomiast krótkich oraz ciężkich „tępych grzywek”, ponieważ mogą one sprawić, że Twój podbródek będzie wyglądał na jeszcze węższy.

 

Zobacz także: Proste triki na zdrowe i piękne włosy

 

Fryzury dla twarzy pociągłej

 

U posiadaczek twarzy pociągłej to czoło, kości policzkowe i broda mają podobną szerokość. Ten kształt jest podobny do owalnego, jednak jego długość jest wyraźnie większa niż jego szerokość, dlatego taką twarz powinno się optycznie poszerzyć.

 

Kiedy chcesz znaleźć dla siebie odpowiednią fryzurę pamiętaj, że tym przypadku im dłuższe będą Twoje włosy, tym długość konturu będzie wydawać się większa. Dlatego też warto jest ściąć pasma. Poza tym podłużne twarze najlepiej wyglądają z włosami usytuowanymi na wysokości kości policzkowych, które odwracają uwagę od ich kształtu.

 

Jeśli jednak krótkie fryzury nie są dla Ciebie, spróbuj uczesania z grzywką na bok oraz luźnych fal i loków o objętości usytuowanej w połowie uszu. Strzyżenie te pomoże wyrównać proporcje Twojej twarzy, ponieważ optycznie ją poszerzy. Pamiętaj jednak by zrezygnować z uczesania o równej długości.

 

Twarz prostokątna – jak znaleźć odpowiednie strzyżenie?

 

Twarz kobiet o prostokątnym kształcie jest długa oraz ma ostro zaznaczone krawędzie, szczególnie jeśli chodzi o szczękę i z reguły charakteryzuje się wysokim czołem. Dlatego Twoim celem powinno być stworzenie wyglądu optycznie krótszej twarzy oraz złagodzenie linii żuchwy i zmniejszenie szerokości czoła. Taki efekt można osiągnąć na kilka sposobów. Po pierwsze możesz zdecydować się na krótką lub długą grzywkę, która skróci kontur. Innym krokiem jest zrobienie romantycznych loków skoncentrowanych na wysokości kości policzkowych, co ma łagodzić ostre kąty Twojej twarzy.

 

Unikaj natomiast prostych fryzur z przedziałkiem na środku głowy oraz zrezygnuj z krótkich i zbyt długich włosów. Wybranie tych cięć sprawić, że twój kształt twarzy dodatkowo się wydłuży.

 

Fryzury dopasowane do okrągłej twarzy

 

Okrągła twarz ma mniej więcej tę samą szerokość i długość, bez wyraźnych kątów, a także wydatne, zaokrąglone policzki. Dlatego podczas stylizacji włosów Twoim głównym celem będzie więc wydłużenie i nadanie jej bardziej regularnego, owalnego kształtu. Najlepiej wyglądają długie warstwowe cięcia np. zahaczające o linię żuchwy, co sprawia, że twarz wydaje się szczuplejsza. Zastanów się też nad fryzurą o długości poniżej brody, której objętość skupia się u nasady jak w przypadku warstwowego boba. Pomoże to wydłużyć  Twoją twarz, ale tylko w przypadku kiedy pasma będą proste.

 

Warto również spróbować asymetrycznych krótkich cięć typu pixie. Może być ono z miękką lub postrzępioną boczną grzywką, która kończy się tuż przy oku. Spowoduje to wizualne zwężenie twarzy. Jeśli jednak nie jesteś fanką krótkich strzyżeń postaw na włosy średniej długości, które wyszczuplą twoją twarz i szyje. Omijaj natomiast wyraziste loki, ponieważ mogą one uwydatnić Twoje okrągłości.

 

Loki – odpowiednie dla twarzy kwadratowej

 

W przypadku twarzy kwadratu czoło, szczęka i kości policzkowe mają prawie tę samą szerokość. Na uwagę zasługuje też mocna linia żuchwy. Kiedy masz taką budowę musisz wybrać cięcie, które da Ci subtelniejszy wygląd. Jeśli więc chcesz sprawić, by Twoja twarz wyglądała łagodniej, spróbuj miękkich, delikatnych grzywek opadających na bok, aby zmniejszyć szersze czoło i złagodzić ostre kąty żuchwy. Te boczne uczesanie zwróci też uwagę na kości policzkowe, a nie na wydatną szczękę. Możesz też zacząć nosić proste i warstwowo obcięte włosy, które kończą się do ramion lub sięgają poniżej obojczyka, a ich objętość skoncentrowana jest na czubku głowy.

 

Unikaj natomiast zbyt gęstych grzywek lub zbyt postrzępionych fryzur, ponieważ może to jeszcze bardziej podkreślić ostre krawędzie Twojej twarzy. Ponadto, jeśli chcesz zmiękczyć jej kształt twarzy, zrezygnuj z loków, które mogą ją poszerzyć.

 

Fryzury dopasowane do owalu twarzy

 

Owal charakteryzuje się tym, że jego długość jest większa niż szerokość, a czoło jest nieco szersze niż podbródek. Na uwagę zasługują też wysokie kości policzkowe. Jeśli masz owalny kształt twarzy, to masz szczęście, ponieważ jest to najbardziej uniwersalny kontur ze wszystkich. Kobiety o owalnej budowie zazwyczaj wyglądają dobrze w każdej fryzurze, dzięki czemu łatwiej im jest je dopasować. Ten kształt twarzy ma odpowiednie proporcje, czyli długość i szerokość.

 

Wybierając fryzurę dla owalu, głównym celem jest uniknięcie efektu wydłużenia konturu. Spróbuj więc cięcia na boba, który będzie otaczać twarz lub wybierz cięcie do ramion z subtelnymi warstwami, aby zwiększyć objętość. Jeśli natomiast chcesz utrzymać długie włosy, wypróbuj boczną grzywkę, która świetnie wygląda na owalnych twarzach, aby osiągnąć efekt równowagi bez konieczności obcinania pasm.

 

Pamiętaj, by unikać ciężkich grzywek, ponieważ mogą one sprawić, że twoja twarz wyda się krótsza oraz zrezygnuj z fryzur o jednej długości, gdyż może to wydłużyć Twój kształt.

 

 

Kształt romb (diament) – jak go zrównoważyć?

 

Prawdopodobnie masz twarz w kształcie rombu, jeśli Twoje czoło i linia żuchwy są wąskie i mają tę samą szerokość, a jej najszersza część obejmuje kości policzkowe. Twoją budowę wieńczy zaś wąski podbródek.

 

Aby w tym przypadku zyskać jak najkorzystniejszy wygląd, kobiety powinny dążyć do złagodzenia ostrych kątów na swojej twarzy i zrównoważenia kości policzkowych. Jeśli więc chcesz poszerzyć wygląd swojej szczęki, najlepiej zadziała bob z długością do podbródka. Wypróbuj również elegancką fryzurę z przedziałkiem na środku, a włosy schowaj za uszy.

 

Kiedy twoja twarz zwęża się przy brodzie, unikaj ciężkich, zaokrąglonych grzywek, które ją skracają, ponieważ będzie wyglądać wówczas na mniejszą i węższą niż jest w rzeczywistości.

 

Zobacz także: Jak dobrać pielęgnację do rodzaju włosów? Poradnik i szybki test!

 

Twarz w kształcie trójkąta – odpowiednie fryzury

 

Trójkątne kształty twarzy mają silną linię szczęki, która jest szersza niż czoło oraz płaski podbródek przypominający kwadrat. Dlatego dla kobiet mających budowę trójkąta ważne jest to, aby wybrać fryzurę, która poszerzy czoło, zrównoważy linię szczęki i zminimalizuje masywną brodę.

 

Unikaj więc prostych cięć, które będą tylko podkreślać Twoją masywną szczękę i podbródek, ale wybieraj warstwowe fryzury. Jeśli lubisz krótkie włosy, zdecyduj się na strzyżenie pixie. Przy czym pamiętaj, że dopasowana do niego grzywka powinna być najlepiej krótka, wąska oraz lekka. Unikaj natomiast tych gęstej i długiej czesanej na bok. Taka fryzura może sprawić, że twarz wyda się krótsza i szersza, a obszar linii szczęki będzie bardziej uwidoczniony.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska