Jak dbać o biżuterię? To powinnaś wiedzieć

 

Biżuteria to dodatek, który upiększa nasze stylizacje, ale musimy także pamiętać, aby odpowiednio o niego dbać. Nie wystarczy przechowywanie w odpowiednim miejscu. Ważne jest także prawidłowe czyszczenie i zachowywanie kilku zasad.

Tak jak dbamy o czystość naszych ubrań i zabezpieczamy je przed szkodliwymi czynnikami, np. molami, tak i powinniśmy pamiętać o naszej biżuterii. Warto wiedzieć z jakiego surowca są wykonane i jak należy je chronić, aby móc cieszyć się nimi jak najdłużej.

 

Stojak czy szkatułka?

W sklepach z wyposażeniem wnętrz znajdziemy wiele pięknych pojemników na biżuterię. Możemy również kupić ozdobne stojaki, na które zawiesza się bransoletki czy łańcuszki. Co jest lepsze? I to, i to ma swoje zalety. Stojak pozwala nam na uniknięcie splątania biżuterii, ale nie chroni przed kurzem i powietrzem, które może przyczyniać się do powstawania tlenków na powierzchni biżuterii. Natomiast w szkatułce jest ona chroniona przed wilgocią. Wynika z tego, że szkatułka jest bardziej praktyczna niż stojak. Warto pamiętać, aby wyściółka szkatułki była miękka i nie powodowała ścierania biżuterii oraz miała przegrody. W przechowywaniu biżuterii bardzo ważne jest, aby jej różne elementy nie ocierały się wzajemnie o siebie powodując niszczenie wierzchniej powłoki. W przypadku złota zalecane jest przechowywanie w osobnych woreczkach lub owinięte w specjalne ściereczki.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Zobacz także: Przewodnik po torebkach. Jak wybrać idealną dla siebie?

 

Tego unikaj

Biżuteria zdobi nasze ciało, jednak nie w każdej sytuacji jest ona wskazana. Zdejmujemy ją, jeśli wykonujemy jakieś prace fizyczne. Inaczej mogłaby się bardzo łatwo odkształcać (zwłaszcza srebro jest miękkie i narażone na odkształcenia) lub w przypadku biżuterii łańcuszkowej zerwać. Pamiętamy również, aby zdejmować biżuterię podczas sprzątania i zabezpieczać ją przed kontaktem z detergentami. W innym wypadku może się ona odbarwić, a kamienie mogą ulec zmatowieniu. Warto również wiedzieć, że nie tylko detergenty do sprzątania mają niekorzystny wpływ na biżuterię, ale również niektóre kosmetyki np. perfumy, balsamy do ciała, kremy czy dezodoranty. Dlatego do kremowania rąk zdejmujemy pierścionki, a perfumami nie psikamy na bransoletkę. Poza tym, warto zdejmować biżuterię przed snem, a także przed aktywnościami fizycznymi. Podczas wakacji pamiętajmy również o zdejmowaniu jej przed wejściem do morza czy jeziora, bowiem niektóre elementy się w niej znajdujące mogą przyczyniać się do uszkodzeń.

 

Fotografia: pexels.com

 

Domowe sposoby na czyszczenie

Niektórej biżuterii, zwłaszcza tej drogocennej, lepiej nie próbować czyścić samemu i zanieść ją do jubilera, który wykona ten zabieg profesjonalnie. Istnieją jednak domowe receptury, które pozwolą nam zachować nasze skarby w dobrym stanie. Do jednej z popularniejszych metod należy czyszczenie sodą oczyszczoną lub pastą do zębów. Pamiętajmy jednak, żeby używać do tego delikatnych ściereczek bądź miękkiej szczoteczki. Włosie nie może być zbyt twarde, bo inaczej porysowalibyśmy biżuterię. Kolejna opcja to kąpiel w wodzie z dodatkiem denaturatu, ale tylko w przypadku, gdy biżuteria pozbawiona jest kamieni. Zamiast denaturatu możemy użyć amoniaku bądź soku z cytryny, który ma właściwości wybielające. Jednak kąpiel taka powinna trwać tylko chwilę, a następnie wycieramy biżuterię w miękką tkaninę. Możemy również wykorzystać pośrednią drogę między domowymi a profesjonalnymi sposobami. Mianowicie możemy zakupić profesjonalne środki czyszczące (płyny, chusteczki), ale użyć ich w domowym zaciszu. Znajdziemy je w większości dużych sklepów z biżuterią. Jednak nie wykonujemy takich zabiegów na biżuterii rodowanej czyli pokrytej rodem. Moglibyśmy w ten sposób uszkodzić wierzchnią powłokę.

 

Fotografia: pexels.com

 

Zobacz także: Second handy - 5 rzeczy, które uprzyjemnią Ci zakupy

 

Biżuteria sztuczna

Powyższe wskazówki dotyczą również biżuterii sztucznej, czyli wykonanej z metali nieszlachetnych. Jest ona względnie tania, ale i nietrwała. Dlatego jeśli chcemy się nią cieszyć jak najdłużej, musimy o nią bać, aby wierzchnia warstwa nie sczerniała bądź nie starła się. Warto stosować wszystkie powyższe wskazówki również do takich elementów. Ponadto w przypadku czyszczenia domowymi sposobami unikamy szczoteczek, które ścierają powłokę. Sztuczną biżuterię możemy umyć w wodzie z mydłem bądź przetrzeć ściereczką nasączona w roztworze soli z dodatkiem cytryny.

 

Fotografia: pixaby.com

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska