Świadome rodzicielstwo – jak to się robi?

18/05/2017

 

 

Wielu z nas (nie każdy, lecz większość) chce zostać rodzicem – jedni wcześniej, inni później. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, z czym tak naprawdę wiąże się rodzicielstwo?

Dla jednych to swego rodzaju powołanie, podjęcie jednej z ważniejszych decyzji w życiu, wykazanie się wyjątkową odpowiedzialnością. Wokół niej obracają się wszystkie inne ważne kwestie życia a właściwie wokół nowo powstałego życia.

Wraz z narodzinami dziecka zmieniają się wartości, standardy, obyczaje którymi się żyje. Co w XXI w. znaczy odpowiedzialne rodzicielstwo? Czy wiemy, że to pojęcie z czasem zmieniło swoje znaczenie – ewoluowało? Prosta recepta; proste tłumaczenie należy działać w sposób wyjątkowo świadomy, odpowiedzialny, sumienny. Trzeba przyznać otwarcie życie, które przychodzi na świat, jest uzależnione od rodziców. Przecież to dla naszych pociech pracujemy, staramy się, robimy wszystko, żeby mogły być szczęśliwe. W mniejszym bądź większym stopniu zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są nasze relacje z rodzicami i jaki będą miały wpływ na budowanie przyszłych więzi z naszymi dziećmi. Rodzicielstwo jest pojęciem znanym i zrozumiałym. Jego znaczenie dzielimy na trzy płaszczyzny – małżeństwo, rodzina, społeczeństwo, które poszerzają zakres naszego spojrzenia. Na czym polega rola rodzica? Na wspieraniu dziecka, towarzyszeniu mu i przewodnictwie. Nie bez powodu dużo mówi się o sposobie rozmowy, bowiem istotnym elementem budowania porozumienia z dzieckiem jest nic innego, jak właśnie sposób komunikacji. Psycholodzy sądzą, że w relacji rodzic–dziecko szczególne miejsce zajmuje tzw. komunikacja integrująca. Zakłada ona konieczność rodzicielstwa uważnego, poszanowania godności i wyjątkowości dziecka, jak i otwartość na dziecięce przeżycia i punkt widzenia.

 

Rodzice, którzy wdrażają komunikację integrującą, starają się z szacunkiem mówić o swoich reakcjach, otwarcie dzielić się komunikatami nawzajem z pociechami. Co istotne to nic innego, jak emocje tworzą prawdziwe więzi, a ich świadomość w sobie samych pozwala na budowanie lepszych relacji z innymi (w tym z dziećmi). Praca nad nimi, a w szczególności w relacjach z dziećmi buduje mocniejszy, bezpośredni kontakt z nimi.

Ważne jest, by akceptować i kochać dziecko dokładnie takim, jakie jest. Dzieci uczą się o sobie w pierwszej kolejności dzięki komunikacji z rodzicami.  Należy uczyć się elastyczności reagowania i praktykować ją. Kończąc na docenianiu radości każdego dnia.

 Korekta: Justyna.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska