Idealne rośliny do małych pomieszczeń

 

Marzysz o domowym ogrodzie, ale Twoje mieszkanie jest małe i nie ma w nim miejsca na duże rośliny? Nie martw się! Nawet w najmniejszym pomieszczeniu znajdzie się miejsce na kwiaty, które nie tylko dodadzą naszym czterem kątom uroku, ale także pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie.

Największe wrażenie w domowych ogrodach robią rozłożyste palmy i ogromne figowce. Niestety, do ich odpowiedniej uprawy wymagana jest duża przestrzeń, w której swobodnie będą mogły się rozwijać i osiągać rzeczywisty wzrost. W małych pomieszczeniach nie tylko nie urosną one do odpowiednich rozmiarów, ale także wyglądać będą śmiesznie i będą nas przytłaczać. Idealnym rozwiązaniem dla miłośników kwiatów, którzy nie mogą pochwalić się dużym metrażem, są więc rośliny wysokie, pnące, a także te o efektownych liściach, które ułożone w odpowiedniej kompozycji mogą sprawiać niesamowite wrażenie. Poniżej przedstawiamy trzy rośliny, na które znajdziesz miejsce nawet w maleńkim pokoju.

Juka domowa

 

Jedna z bardziej popularnych roślin domowych, która rośnie przede wszystkim w górę, dzięki czemu nie zajmie zbyt dużo miejsca w naszych domach, stając się jednocześnie piękną, zieloną ozdobą. Jej egzotyczny wygląd sprawia, że kojarzy się z nadmorskimi plażami i dalekimi krajami, przypominając wakacje i spacery przy zachodzie słońca. Roślina ta jest stosunkowo mało wymagająca, dzięki czemu jej uprawy mogą się podjąć osoby niemające dużego doświadczenia w uprawie roślin zielonych. Warto pamiętać, że juka – z racji swojego pierwotnego pochodzenia – potrzebuje dużo światła, dlatego warto postawić ją w oświetlonym naturalnym światłem miejscu i z daleka od kaloryfera! Pielęgnacja juki jest bardzo prosta! Roślina dużo lepiej znosi przesuszenie niż nadmiar wody, dlatego sprawdzi się idealnie dla osób, które zapominają o regularnym podlewaniu kwiatów. Przesadzanie juki powinno odbywać się średnio raz na 2-3 lata, kiedy korzenie rośliny całkowicie wypełnią doniczkę.

Zobacz także: Podstawy pielęgnacji storczyków. Wszystko co musisz wiedzieć

 

Skrzydłokwiat

 

Zielona roślina, którą znajdziemy niemal w każdym polskim domu. Kiedy kwitnie – charakteryzuje się pięknymi, białymi kwiatami, które po przekwitnięciu należy odciąć tuż przy nasadzie. Zielone liście skrzydłokwiatu narażone są na częste ataki szkodników, dlatego należy je regularnie obserwować i w razie niepokojących sygnałów zastosować szkodnikobójcze preparaty. Roślina ta może być umieszczona zarówno w pokojach gościnnych, jak i sypialniach – bowiem ma właściwości oczyszczające powietrze. Istnieje wiele, rożnych odmian kwiatu, spośród których największe mogą osiągnąć nawet 1,5 m wysokości. Wybierając jednak kwiat do małego mieszkania, warto poprosić o poradę eksperta, który wybierze dla nas niewielkich rozmiarów odmianę. Roślina nie lubi bezpośredniej ekspozycji na słońce, dlatego wybierając dla niej miejsce w naszym mieszkaniu, postawmy na zacienione, oddalone od okna miejsca. Z racji swoich oczyszczających właściwości, należy regularnie przecierać liście kwiatu wilgotną ściereczką, by pozwolić roślinie spełniać swoją funkcję.

 

Zobacz także: Kompendium wiedzy o kwiatach w dniu ślubu

 

Sukulenty

 

Niewielkie rośliny idealne do małego mieszkania, które po stworzeniu odpowiedniej kompozycji mogą służyć za niepowtarzalną ozdobę. W sklepach i kwiaciarniach dostępnych jest wiele odmian tych niedużych kwiatów dlatego, jeśli chcemy stworzyć w naszym mieszkaniu niepowtarzalną kompozycję, warto postawić na ich różnorodność. Sukulenty mogą być postawione zarówno na półkach, szafkach i komodach, jak i na parapetach naszych okien. Ta grupa roślin przystosowała się do życia w warunkach z ograniczonym dostępem do wody, dlatego ich pielęgnacja jest niezwykle prosta i mało wymagająca. Sukulenty idealnie sprawdzą się do tworzenia lasów w słoikach, a także domowych mini-ogródków. Ciekawym rozwiązaniem jest sadzenie różnych odmian sukulentów w jednej, okrągłej doniczce i postawienie jej w widocznym miejscu. Rośliny z biegiem czasu  wzajemnie się oplatają i łączą, tworząc ciekawe i niepowtarzalne kompozycje.

Decydując się na tworzenie domowych ogrodów, należy uprzednio przygotować się do zakupienia danej rośliny. Musicie mieć pewność, że niewielka roślina, którą widzicie w sklepie, w ciągu roku nie rozrośnie się do ogromnych rozmiarów drzewa, jak potrafią to zrobić niektóre figowce. Warto także zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas gatunki roślin powinny znajdować się w pomieszczeniu, w którym śpimy, bo niektóre kwiaty nie powinny znajdować się w pobliżu naszych łóżek. Małe mieszkanie nie oznacza rezygnacji z przepięknych kwiatowych kompozycji! Zmusza jedynie do dokładniejszego przygotowania się do stworzenia domowego ogrodu, a tym samym do większej kreatywności przy wyborze roślin.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska