Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 6)

13/02/2019

 

Te piosenki znamy wszyscy. Mniej lub bardziej, ale każdy z nas słyszał je przynajmniej kilkanaście razy w życiu. Stały się wielkimi przebojami, promując jeszcze bardziej na arenie międzynarodowej wykonujących je artystów. Niewielu jednak wie, że są one zapożyczone z twórczości innych muzyków, a w nowej interpretacji oraz uwspółcześnionej aranżacji zyskały miano coverów.

Zobacz także: Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 5)

 

Niejednokrotnie zdarzało się, że przerabiane kompozycje zyskały większą popularność i uznanie publiczności niż oryginalny pierwowzór. Tak było w przypadku Beyoncé, Jennifer Lopez, Joego Cockera, Sandry, Freddie’ego Mercury’ego, Ricky’ego Martina, The Animals, Kylie Minogue i innych, o których pisaliśmy w poprzednich częściach. W szóstej, ostatniej odsłonie przedstawiamy kolejne 10 utworów, które – choć nie są autorstwa tych wykonawców – przyniosły im ogromną rozpoznawalność. W tej prezentacji zachowaliśmy układ chronologiczny odświeżonych wersji.

 

1. The Beatles – „Twist and shout” (1964) –> The Top Notes (1961)

Nawet sławni angielscy muzycy śpiewali piosenki innych artystów. Dowodem na to jest właśnie „Twist and shout”, utwór napisany przez dwóch Amerykanów: Phila Medley’a oraz Berta Bernsa. Oryginalną wersję nagrała grupa ze Stanów Zjednoczonych – The Top Notes. Ponad dwanaście miesięcy później, w 1962 roku, w formie singla wydało go braterskie trio z Ohio – The Isley Brothers. To oni jako pierwsi rozpropagowali tę kompozycję na świecie.

 

 

2. Jefferson Airplane – „Somebody to love” (1967) –> The Great Society (1966)

Oryginalnie piosenka ta nosi tytuł „Someone to love”, a wyszła spod pióra i palców amerykańskiego muzyka, Dabney’a „Darby’ego” Slicka. Po raz pierwszy wykonał ją rockowy zespół z San Francisco – The Great Society, w którym Darby był gitarzystą. Rok później własną wersję opublikowała pochodząca z tego samego miasta formacja o podobnym stylu muzycznym – Jefferson Airplane. Utwór potem był wielokrotnie przerabiany przez innych artystów.

 

 

3. Kim Wilde – „You keep me hangin’ on” (1986) –> The Supremes (1966)

Kompozycja powstała w 1966 roku za sprawą wspomnianych w poprzedniej części kompozytorów oraz producentów: Lamonta Doziera oraz braci Briana i Eddie’ego Hollandów. Pierwotnie wykonał ją również znany nam już żeński tercet ze Stanów Zjednoczonych – The Supremes. Rok później rodzima rockowa formacja Vanilla Fudge wydała swoją wersję. Największą popularność i rozgłos zdobył jednak cover brytyjskiej wokalistki, Kim Wilde, z 1986 roku.

 

 

4. Heart – „Alone” (1987) –> i-Ten (1983)

Piosenkę „Alone” ułożyli dwaj Amerykanie: Billy Steinberg oraz Tom Kelly i została ona wykonana w 1983 roku przez ich wspólny projekt o nazwie i-Ten. Później została nagrana przez dwójkę aktorów: Valerie Stevenson i Johna Stamosa na potrzeby sitcomu pt. „Dreams”, w którym występowali. Jednym z najpopularniejszych coverów jest wykonanie amerykańskiego zespołu rockowego ­– Heart. W 2007 roku utwór ten w formie singla wydała także kanadyjska wokalistka Celine Dion.

 

 

5. Guns N’ Roses – „Knockin’ on heaven’s door” (1990) –> Bob Dylan (1973)

Zaskoczeni? Chociaż piosenka ta głównie kojarzona jest z amerykańską hardrockową formacją Guns N’ Roses, to tak naprawdę jej autorem i pierwszym wykonawcą jest inny, dobrze znany muzyk, a mianowicie Bob Dylan. W obu przypadkach utwór posłużył jako ścieżka dźwiękowa do filmów: westernu „Pat Garrett i Billy Kid” z 1973 roku, dramatu „Szybki jak błyskawica” (ang. „Days of Thunder”) z 1990 roku oraz wielu, wielu innych.

 

 

6. Saint Etienne – „Only love can break your heart” (1990) –> Neil Young (1970)

Twórcą i pierwszym wykonawcą tej kompozycji jest kanadyjski wokalista i muzyk, Neil Young. Od 1970 roku, kiedy wybrzmiała jako singiel promujący jego trzeci album studyjny, była wielokrotnie interpretowana przez inne zespoły. Do najbardziej znanych coverów zaliczyć trzeba wersję angielskiej formacji Saint Etienne z 1990 roku, która zamieszczona została na ich debiutanckim krążku. W gronie zapożyczających znaleźli się m.in.: The Corrs, Natalie Imbruglia czy Florence And The Machine.

 

 

7. Faith No More – „Easy” (1992) –> Commodores (1977)

„Easy” to piosenka autorstwa amerykańskiego wokalisty, aktora i producenta – Lionela Richie’ego, którą po raz pierwszy wykonał wraz ze swoją grupą zwaną Commodores. Już wtedy stała się ona wielkim hitem. Zatem nie dziwi specjalnie fakt, że po ten utwór sięgnęli inni artyści, tacy jak: formacje Faith No More czy Westlife oraz wokalistka z Kalifornii – Sky Ferreira. Najpopularniejszą wersją stał się cover z 1992 roku w wydaniu rockowego zespołu pochodzącego z San Francisco.

 

 

8. Ace Of Base – „Don’t turn around” (1994) –> Tina Turner (1986)

Utwór ten powstał dzięki współpracy wokalisty oraz producenta, Alberta Louisa Hammonda oraz autorki piosenek, Diane Warren. W oryginale zarejestrowała go amerykańska artystka, Tina Turner, ale kompozycja ta nigdy nie pojawiła się na żadnym z jej studyjnych albumów. Własną interpretacją „Don’t turn around” postanowili podzielić się z publicznością m.in.: walijska piosenkarka – Bonnie Tyler czy amerykański muzyk – Neil Diamond. Wśród zespołów najbardziej znaną wersję wydała szwedzka grupa Ace Of Base.

 

 

9. Take That – „How deep is your love” (1996) –> Bee Gees (1977)

Twórcami tej ballady i pierwszymi wykonawcami są członkowie formacji Bee Gees. Piosenka została w oryginalnej wersji włączona do ścieżki dźwiękowej dramatu muzycznego pt. „Gorączka sobotniej nocy” z 1977 roku. Szybko stała się więc hitem rozpoznawalnym w wielu krajach. W 1996 roku o cover „How deep is your love” pokusił się angielski zespół Take That, którego wokalistą był wówczas Robbie Williams. Decyzja ta okazała się właściwa, przynosząc grupie ogromną popularność.

 

 

10. Phil Collins – „True colors” (1998) –> Cyndi Lauper (1986)

Autorami tej kompozycji są wspomniani wyżej Amerykanie: Billy Steinberg oraz Tom Kelly. Napisali ją dla piosenkarki i aktorki, Cyndi Lauper, a jako singiel promował on drugi album studyjny artystki. Już wtedy zapracował on na nominację do nagrody Grammy za najlepszy żeński wokal. W 1998 roku cover „True colors” nagrał angielski multiinstrumentalista – Phil Collins i umieścił go na kompilacji największych swoich przebojów.

 

 

Zobacz także: Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 4)

 

Tą częścią zamykamy cykl demaskujący prawdziwe pochodzenie hitów sławnych zespołów i piosenkarzy. Lista ta nie kończy się jednak na sześćdziesięciu opisanych i wspomnianych dotąd utworach. Jest ich znacznie, znacznie więcej. Cóż, twórczość wielu artystów bywa tak inspirująca, że sięgają po nią koledzy po fachu. Czasami dzięki temu zaczynają w ogóle istnieć na scenie muzycznej, a czasami ich wersja staje się nawet bardziej popularna niż sam oryginał. W takiej sytuacji pozostaje tylko liczyć, że autor kompozycji nie wejdzie na drogę sądową, oskarżając śmiałków o plagiat, jak to było w przypadku Beyoncé…

 

Dziękujemy za uwagę! A w następnym tygodniu poznamy kilka zagranicznych piosenek, które zostały przerobione przez polskich artystów. Z jakim efektem? Sprawdźcie sami! Do usłyszenia!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska