Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 4)

30/01/2019

 

Te piosenki znamy wszyscy. Mniej lub bardziej, ale każdy z nas słyszał je przynajmniej kilkanaście razy w życiu. Stały się wielkimi przebojami, promując jeszcze bardziej na arenie międzynarodowej wykonujących je artystów. Niewielu jednak wie, że są one zapożyczone z twórczości innych muzyków, a w nowej interpretacji oraz uwspółcześnionej aranżacji zyskały miano coverów.

Zobacz także: Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 3)

 

Niejednokrotnie zdarzało się, że przerabiane kompozycje zyskały większą popularność i uznanie publiczności niż oryginalny pierwowzór. Tak było w przypadku Beyoncé, Jennifer Lopez, Glenna Medeirosa, Joego Cockera, Sandry i innych, o których pisaliśmy w poprzednich częściach. W czwartej odsłonie przedstawiamy kolejne 10 utworów, które – choć nie są autorstwa tych wykonawców – przyniosły im ogromną rozpoznawalność. W tej prezentacji zachowaliśmy układ chronologiczny odświeżonych wersji.

 

1. The Righteous Brothers – „Unchained melody” (1965) –> Alex North (1955)

Utwór ten na potrzeby filmu kryminalnego pt. „Unchained” skomponował Alex North, a słowa do melodii ułożył Hy Zaret. Wówczas piosenkę wykonał amerykański śpiewak operowy oraz aktor, Todd Duncan. W późniejszym czasie stała się ona najczęściej nagrywaną kompozycją – do dzisiaj powstało ponad tysiąc jej coverów, a najpopularniejszy z nich wydał duet ze Stanów Zjednoczonych, The Righteous Brothers.

 

 

2. Smokie – „Living next door to Alice” (1976) –> New World (1972)

Autorami tego przeboju są dwaj producenci i twórcy piosenek: Brytyjczyk Nicky Chinn oraz Australijczyk Mike Chapman. Oryginalnie opublikowała go w formie singla australijska grupa popowa, New World. Po czterech latach od tego wydarzenia piosenka stała się popularna na całym świecie za sprawą własnej aranżacji brytyjskiej formacji pod nazwą Smokie.

 

 

3. Joan Jett & The Blackhearts – „I love rock’n’roll” (1982) –> The Arrows (1975)

Utwór ten napisał w 1975 roku Alan Merrill, wokalista i gitarzysta brytyjsko-amerykańskiej formacji The Arrows i to ona wykonuje go w oryginalnej wersji. Siedem lat później bardziej rozpropagowała tę kompozycję interpretacja amerykańskiej piosenkarki, Joan Jett, której towarzyszyła utworzona przez nią grupa The Blackhearts. Swoją wersję „I love rock’n’roll” nagrało wielu artystów, m.in. Britney Spears.

 

 

4. Freddie Mercury – „The great pretender” (1987) ­–> The Platters (1955)

Tę popularny utwór stworzył w całości Buck Ram, menadżer zespołu The Platters. Oni więc nagrali go w oryginale, wydając jako singiel w 1955 roku. Już wtedy piosenka stała się wielkim przebojem. Nic dziwnego, że przerabiało ją wielu muzyków, m.in. Rod Stewart. Najbardziej znanym coverem jest jednak wykonanie Freddie’ego Mercury’ego.

 

 

5. Jason Donovan – „Sealed with a kiss” (1989) –> The Four Voices (1959)

Za powstanie tekstu i melodii tej kompozycji odpowiadają Peter Udell i Gary Geld. Pierwsze wykonanie przez grupę The Four Voices nie uczyniło z niej hitu. Rozpropagował ją dopiero cover Briana Hylanda z 1961 roku. Australijski aktor i piosenkarz, Jason Donovan, jest jednym z wielu jej interpretatorów.

 

 

6. Sinéad O’Connor – „Nothing compares 2 U” (1990) –> The Family (1985)

Twórcą utworu był amerykański wokalista, gitarzysta, producent, aktor i reżyser – Prince Rogers Nelson. Piosenka powstała w 1985 roku dla uformowanej przez niego grupy The Family. Pięć lat później zarejestrowała i w formie singla wydała ją Sinéad O’Connor, piosenkarka irlandzkiego pochodzenia. W dużej mierze dzięki niej „Nothing compares 2 U” stał się bardziej znany na świecie.

 

 

7. Jeff Buckley – „Hallelujah” (1994) –> Leonard Cohen (1984)

Pierwszym wykonawcą „Hallelujah” nie jest Rufus Wainwright, którego aranżacja znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Shrek” w 2001 roku. Nie jest nim także amerykański muzyk, Jeff Buckley, który zarejestrował ją w 1994 roku, a w formie singla wydał dopiero trzynaście lat później. Piosenkę tę skomponował i wykonał Kanadyjczyk, Leonard Cohen, zamieszczając ją na swoim siódmym albumie studyjnym.

 

 

Zobacz także: Leonard Cohen – 3xP, czyli poeta, pisarz i piosenkarz

 

8. Björk – „It’s oh so quiet” (1995) –> Betty Hutton (1951)

Tak naprawdę utwór ten jest coverem niemieckiej piosenki „Und jetzt ist es still” z 1948 roku, do której muzykę napisał austriacki kompozytor, Hans Lang, a słowa do niej ułożył Erich Meder. Wówczas jej wykonawcą był Horst Winter. Angielski tekst napisał Bert Reisfeld i w takiej wersji w 1951 roku opublikowała ją amerykańska wokalistka, Betty Hutton. 44 lata później sięgnęła po nią multiinstrumentalistka z Islandii – Björk.

 

 

9. Ricky Martin – „Private emotion” (2000) –> The Hooters (1993)

„Private emotion” napisali dwaj amerykański artyści: Eric Bazilian i Rob Hyman, którzy byli wtedy członkami zespołu The Hooters. To właśnie ta formacja nagrała ten utwór i zamieściła go na swoim piątym albumie wydanym w 1993 roku. Piosenkarz z Puerto Rico, Ricky Martin, zarejestrował jej cover w 2000 roku ze współudziałem szwedzkiej wokalistki, Meji.

 

 

10. Gym Class Heroes feat. Patrick Stump – „Cupid’s chokehold” (2005) –> Supertramp „Breakfast in America” (1979)

W 2005 roku amerykańska grupa Gym Class Heroes wraz ze swoim rodakiem Patrickiem Stumpem wydała singiel „Cupid’s chokehold”. W znacznej mierze bazuje on na muzyce jednego z utworów angielskiej formacji pod nazwą Supertramp, a mianowicie przeboju pt. „Breakfast in America”. Został on wydany w 1979 roku, a jego autorem jest Rodger Hodgson.

 

 

Zobacz także: Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 2)

 

Ciąg dalszy demaskowania prawdziwego pochodzenia kolejnych hitów sławnych zespołów i piosenkarzy nastąpi już niedługo. W następnej części przekonamy się, kto jeszcze sięgał do twórczości kolegów po fachu i nagrywał własne aranżacje ich kompozycji. Do usłyszenia!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska