Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 3)

25/01/2019

 

Te piosenki znamy wszyscy. Mniej lub bardziej, ale każdy z nas słyszał je przynajmniej kilkanaście razy w życiu. Stały się wielkimi przebojami, promując na arenie międzynarodowej wykonujących je artystów. Niewielu jednak wie, że są one zapożyczone z twórczości innych muzyków, a w nowej interpretacji oraz uwspółcześnionej aranżacji zyskały miano coverów.

Zobacz także: Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 2)

 

Niejednokrotnie zdarzało się, że przerabiane kompozycje zyskały większą popularność i uznanie publiczności niż pierwowzór. Tak było w przypadku Beyoncé, Jennifer Lopez, Natalie Imbruglii, Glenna Medeirosa i innych, o których pisaliśmy w poprzednich częściach. W trzeciej odsłonie przedstawiamy kolejnych 10 utworów, które – choć nie są autorstwa tych wykonawców – przyniosły im ogromną rozpoznawalność. W prezentacji zachowaliśmy układ chronologiczny odświeżonych wersji.

 

1. Joe Cocker – „You are so beautiful” (1974) –> Billy Preston (1974)

Twórcami tego utworu są: amerykański muzyk, Billy Preston, oraz producent i autor tekstów piosenek, Bruce Fisher. To właśnie pierwszy z nich wykonał „You are so beautiful” w oryginale w 1974 roku. Kilka miesięcy później angielski wokalista, Joe Cocker, nagrał własną, wolniejszą wersję kompozycji, która wkrótce potem stała się jego największym hitem.

 

 

2. Rod Stewart – „Sailing” (1975) –> The Sutherland Brothers (1972)

Utwór dla swojego zespołu skomponował Gavin Sutherland. To właśnie ten brytyjski duet wydał go w 1972 roku w formie singla. Trzy lata później po kompozycję sięgnął rodzimy wokalista rockowy, Rod Stewart. Piosenka promowała jego szósty album studyjny i stała się międzynarodowym przebojem.

 

 

3. Sandra – „Everlasting love” (1987) –> Robert Knight (1967)

Autorami „Everlasting love” są amerykańscy piosenkarze: Buzz Cason i Mac Gayden. Jednak to nie oni wykonują go w oryginale, ale inny wokalista pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, a mianowicie Robert Knight. Utwór był wielokrotnie interpretowany przez innych muzyków, m.in. The Love Affair, Glorię Estefan, Sandrę, a nawet U2.

 

 

4. Robert Palmer & UB40 – „I’ll be your baby tonight” (1990) –> Bob Dylan (1967)

Wykonanie tego utworu przez brytyjskich muzyków to niewątpliwie najbardziej znana jego wersja. Mało kto jednak wie, że autorem i pierwotnym wykonawcą „I’ll be your baby tonight” jest nikt inny, jak tylko Bob Dylan. To on skomponował piosenkę w 1967 roku i umieścił ją na swoim ósmym albumie studyjnym.

 

 

5. Nirvana – „The man who sold the world” (1994) –> David Bowie (1970)

Formacja Kurta Cobaina zaprezentowała tę piosenkę w programie telewizyjnym „MTV Unplugged” w 1993 roku, a dwanaście miesięcy później wydała ją jako singiel. O własną wersję pokusili się także inni muzycy, m.in. szkocka piosenkarka Lulu. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że autor i pierwszy wykonawca utworu to angielski wokalista, David Bowie.

 

 

6. Big Mountain – „Baby, I love your way” (1994) –> Peter Frampton (1975)

Twórcą i jednocześnie pierwotnym wykonawcą tego utworu jest angielski piosenkarz, Peter Frampton. Zarejestrował i umieścił go na swoim czwartym albumie studyjnym wydanym w 1975 roku. Kompozycję nagrała niecałe dwadzieścia lat później w wersji reggae amerykańska grupa Big Mountain, słynąca do dzisiaj w branży muzycznej głównie z tego coveru.

 

 

Zobacz także: One-hit wonders, czyli artyści jednego przeboju (część 1)

 

7. No Mercy – „Where do you go” (1996) –> La Bouche (1995)

Piosenkę tę napisali niemieccy muzycy  Peter Bischof we współpracy z Franzem Reutherem. Jej pierwszym wykonawcą był niemiecko-amerykański duet La Bouche. Rok po ukazaniu się utworu męskie trio No Mercy nagrało swoją wersję, zamieszczając go na debiutanckim albumie. Cover szybko stał się hitem, podbijając listy przebojów w wielu państwach.

 

 

8. Ace Of Base – „Cruel summer” (1998) –> Bananarama (1983)

Utwór ten wydała na świat w 1983 roku żeńska grupa z Wielkiej Brytanii – Bananarama, o której wspominaliśmy w poprzedniej części. W tym przypadku to ich piosenkę przerobiła inna formacja – pochodzący ze Szwecji zespół Ace Of Base. W niedługim czasie cover wspiął się na szczyty list przebojów i stał się popularniejszy niż oryginał.

 

 

9. A*Teens – „Gimme! Gimme! Gimme! (A man after midnight)” (1999) –> ABBA (1979)

Wśród formacji czerpiących z twórczości innych artystów nie mogło zabraknąć młodzieżowej grupy pop ze Szwecji. Karierę rozpoczęli od nagrania zmodernizowanych piosenek rodzimego zespołu. Na debiutancki album pt. „The ABBA Generation” złożyło się jedenaście największych przebojów, które wyszły spod pióra i palców Benny’ego Anderssona oraz Björna Ulvaeusa.

 

 

10. Atomic Kitten – „The tide is high” (2002) –> Blondie (1980) -> The Paragons (1966)

O Atomic Kitten również wspominaliśmy wcześniej. Tym razem coverowana przez żeńską formację piosenka sięga korzeniami 1966 roku. Została wówczas napisana przez Johna Holta, a wykonana przez jamajską grupę The Paragons. „The tide is high” stała się popularna na scenie międzynarodowej w latach 80., kiedy swoją wersję tej kompozycji opublikował amerykański zespół Blondie.

 

 

Zobacz także: Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 1)

 

Ciąg dalszy demaskowania prawdziwego pochodzenia wielu hitów sławnych zespołów i piosenkarzy nastąpi już niedługo. Wtedy przekonamy się, kto jeszcze sięgał do twórczości kolegów po fachu i nagrywał własne aranżacje ich kompozycji. Do usłyszenia!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska