Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 2)

20/01/2019

 

Te piosenki znamy wszyscy. Mniej lub bardziej, ale każdy z nas słyszał je przynajmniej kilkanaście razy w życiu. Stały się wielkimi przebojami, promując jeszcze bardziej na arenie międzynarodowej wykonujących je artystów. Niewielu jednak wie, że są one zapożyczone z twórczości innych muzyków, a w nowej interpretacji oraz uwspółcześnionej aranżacji zyskały miano coverów.

Zobacz także: Hity, które w rzeczywistości są coverami (część 1)

 

Niejednokrotnie zdarzało się, że przerabiane kompozycje zyskały większą popularność i uznanie publiczności niż oryginalny pierwowzór. Tak było w przypadku Beyoncé, Jennifer Lopez, Atomic Kitten, Laury Branigan i innych, o których pisaliśmy w poprzedniej części. W drugiej odsłonie przedstawiamy kolejne 10 utworów, które – choć nie są autorstwa tych wykonawców – przyniosły im ogromną rozpoznawalność. W tej prezentacji zachowaliśmy układ chronologiczny odświeżonych wersji.

 

1. Nazareth – „Love hurts” (1974) > The Everly Brothers (1961)

Szkocka grupa hardrockowa nagrała tę piosenkę w 1974 roku, zamieszczając na swoich szóstym albumie studyjnym pt. „Hair of the dog”. Szybko stała się międzynarodowym hitem. Jednak jej pierwsze wykonanie nastąpiło znacznie wcześniej, bo w 1961 roku opublikowana została przez amerykańską formację The Everly Brothers.

 

 

2. UB40 – „Red red wine” (1983) > Neil Diamond (1967)

Oryginalnie ten utwór został napisany, wykonany i zarejestrowany przez Neila Diamonda w 1967 roku. Doczekał się on wielu interpretacji mniej lub bardziej znanych artystów, jednak najpopularniejszą wersją jest cover brytyjskiego zespołu UB40 z 1983 roku. Sam autor orzekł, że jest to jego ulubiona przeróbka tej piosenki.

 

 

3. Bananarama – „Venus” (1986) > Shocking Blue (1969)

Autorem tej kompozycji jest holenderski gitarzysta, Robbie van Leeuwen, który napisał ją dla swojej wówczas formacji, a mianowicie dla Shocking Blue. Utwór osiągnął pierwsze miejsce w dziewięciu krajach. Nic więc dziwnego, że wkrótce potem sięgnęli po niego inni muzycy, wykorzystując całość lub jego pojedyncze sample. Najpopularniejszym coverem jest wykonanie brytyjskiej grupy żeńskiej – Bananarama – z 1986 roku.

 

 

4. Glenn Medeiros – „Nothing’s gonna change my love for you” (1987) > George Benson (1985)

Pierwotnym wykonawcą tego singla jest amerykański wokalista i gitarzysta, George Benson. W takiej formie został on wydany jednak tylko w Europie, a nie w ojczystych Stanach Zjednoczonych. Dwa lata później utwór stał się jeszcze bardziej znany za sprawą hawajskiego piosenkarza, Glenna Medeirosa, który poza angielskojęzyczną wersją nagrał także cover w języku hiszpańskim.

 

 

5. George Harrison – „Got my mind set on you” (1987) > James Ray (1962)

Autorem tej kompozycji jest Amerykanin Rudy Clark. Pierwszym jej wykonawcą był piosenkarz James Ray, który zarejestrował ją w 1962 roku. Dwadzieścia pięć lat później utwór odświeżył brytyjski muzyk, George Harrison, co okazało się strzałem w dziesiątkę, ponieważ cover zamieszczony na jego jedenastym albumie studyjnym szybko podbił listy przebojów.

 

 

6. Natalie Imbruglia – „Torn” (1997) > Ednaswap (1995)

O tej australijskiej wokalistce wspominaliśmy już przy okazji innego cyklu muzycznego na naszym portalu. Cóż, złośliwi mogliby powiedzieć: „Nie dość, że artystka jednego przeboju, to w dodatku jest on coverem”. Tak czy inaczej, „Torn” w oryginalnej wersji został wydany dwa lata wcześniej przez duńską formację Ednaswap.

 

 

Zobacz także: One-hit wonders, czyli artyści jednego przeboju (część 1)

 

7. Smash Mouth – „I’m a believer” (2001) > The Monkees (1966)

Wielu z nas zna ten utwór z filmu o zielonym, nieco gburowatym ogrze zwanym Shrekiem, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że to także cover piosenki innego zespołu. Jej twórcą jest wspomniany wcześniej Neil Diamond, a pierwszymi wykonawcami amerykańska grupa The Monkees. Po trzydziestu pięciu latach świat usłyszał ją w nowej wersji dzięki grupie Smash Mouth pochodzącej z Kalifornii.

 

 

8. Limp Bizkit – „Behind blue eyes” (2003) > The Who (1971)

W listopadzie 2003 roku amerykański zespół Limp Bizkit wydał drugi singiel z czwartego albumu studyjnego. Okazał się nim być utwór zarejestrowany wcześniej, a dokładniej w 1971 roku, przez brytyjską grupę The Who. W ciągu tych trzydziestu dwóch lat odświeżano go wielokrotnie. Limp Bizkit pokusił się o kilka zmian: rozbudowany „most” (ang. bridge), kilka nowych wersów oraz dodatkowy refren.

 

 

9. James Arthur – „Impossible” (2012) > Shontelle (2010)

W lutym 2010 roku ukazał się przewodni singiel z drugiego albumu wokalistki pochodzącej z wyspy Barbados – Shontelle. Po swoim zwycięstwie w dziewiątej edycji amerykańskiego X-Factora utwór ten zaprezentował w swojej interpretacji James Arthur. Piosenka już w pierwszym tygodniu wspięła się na czołowe miejsca list przebojów w wielu krajach.

 

 

10. Felix Jaehn feat. Jasmine Thompson – „Ain’t nobody (loves me better)” (2015) > Rufus and Chaka Khan (1983)

Pierwotnie kompozycję tę wykonywał amerykański zespół Rufus w towarzystwie rodzimej wokalistki działającej pod scenicznym pseudonimem Chaka Khan. Już wtedy stała się ona popularna. W 2015 roku sięgnął po nią niemiecki producent i DJ, Felix Jaehn. Z pomocą pospieszyła mu brytyjska wokalistka, mająca wówczas 15 lat, Jasmine Thompson.

 

 

Ciąg dalszy demaskowania prawdziwego pochodzenia wielu hitów sławnych zespołów i piosenkarzy nastąpi już niedługo. Wtedy przekonamy się, kto jeszcze sięgał do twórczości kolegów po fachu i nagrywał własne aranżacje ich kompozycji. Do usłyszenia!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska