Hirudoterapia - o co chodzi?

11/05/2017

 

Hirudoterapia – ostatnio jest o niej bardzo głośno. Stosują ją zarówno celebryci jak i osoby znane, persony świata medycznego. Powody takiej decyzji można mnożyć. Fajnie jest z koleżanką wybrać się do jednego znawcy tematu, spędzić razem czas z nadzieją, że to pomoże chociażby na delikatny ubytek cellulitu. Co to za metoda? Jakie ma zastosowanie? Jak działa?

 

 

Jest to metoda leczenia za pomocą wyłącznie niektórych gatunków pijawek. Co ciekawsze, jest stosowana przez człowieka od początków cywilizacji – dowody na to można znaleźć wśród egipskich malowideł ściennych. Następnie na początku naszej ery pojawiło się więcej źródeł pisanych, w tym pisma chińskie, literatura sanskrycka, perska i arabska.
Tyle z historii, wróćmy do dnia dzisiejszego.
Bezkompromisowo, atrakcyjność pijawek jest ogromna, a obecnie jej znaczenie wzrasta. Co istotne i godne uwagi - amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła do obrotu medycznego pijawki lekarskie, uznając je za środek leczniczy, a w wielu krajach Europejskich i w USA leczenie pijawkami refundowane jest przez państwo będąc istotną i poważną gałęzią medycyny konwencjonalnej.


Środek leczniczy…a na co pomaga?
Nie ma gotowej i klarownej listy z wytycznymi do stosowania tej metody. Stwierdzenie, że może ona pomóc (jak każda inna terapia) i pomagała już wielu ludziom przy istotnych chorobach, to bardzo uczciwe przedstawienie problemu. Warto wiedzieć, że hirudoterapia jedynie wspomaga i łagodzi, lecz nie leczy. Polega na wyjątkowej umiejętności dobrania efektu działania związków ślinowych do objawów chorobowych, ponieważ ślina pijawek ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwkrzepliwe, immunomodulujące antyagregacyjne, fibrynolityczne, przeciwobrzękowe, neurostymulujące i metabolityczne. Polega ona na wykorzystywaniu do leczenia pijawek w szczególności z gatunku Hirudo medicinalis oraz ich zdolności do produkowania bardzo silnych substancji leczniczych.

 

Ma to liczne potwierdzenia w ważnych opracowaniach naukowych. Ten właśnie efekt w terapii pijawkami w związku z konkretnym schorzeniem, to właśnie profesjonalna HIRUDOTERAPIA.
W hirudoterapii stosuje się wyłącznie pijawki pochodzące z izolowanych warunków laboratoryjnych, które nie miały najmniejszego kontaktu z otoczeniem zewnętrznym i były żywione w sposób kontrolowany. Przystawia się je na zdrowej, nieuszkodzonej skórze, a po zabiegu użyte pijawki utylizuje się w alkoholu. Ugryzienie samo w sobie jest bezbolesne z racji równoczesnej produkcji substancji znieczulających, które rozszerzają naczynia krwionośne. Pijawka daje organizmowi wiele aktywnych enzymów leczniczych o działaniu m.in. antybiotykowym, przeciwbólowym i  przeciwzapalnym. Liczne badania potwierdzają, że są to również substancje antynowotworowe.


Plusy…, a przeciwwskazania?
Pijawki nie są dla osób chorujących na niedokrwistość oraz z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi, dla kobiet w ciąży oraz osoby z niskim ciśnieniem tętniczym. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem tej terapii posiadać aktualne badania krwi. Podczas całej terapii nie powinno się stosować na skórę jakichkolwiek kremów czy balsamów. W dniu zabiegu należy więcej odpoczywać oraz ograniczać aktywność fizyczną. Miejsce, z którego pijawka ssała krew, powinno być zabezpieczone opatrunkiem, którego należy doglądać przez wskazaną ilość czasu.


Ile trwa cała „przyjemność”?
Sam zabieg trwa do momentu „napicia się” pijawek, po czym one same odpadają od naszego ciała. To hirudoterapeuta wskazuje czas i ilość zabiegów, jednak kolejne wizyty przeprowadza się w odstępach nie mniej niż tygodniowych. W naszym kraju aktualnie z leczenia pijawkami można skorzystać jedynie w prywatnych gabinetach oraz przychodniach.


 

Korekta: Aleksandra Borkowska

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska