Hashimoto – podstępna choroba XXI wieku? Wszystko co musisz o niej wiedzieć

 

W mediach często można usłyszeć tajemniczą nazwę Hashimoto. Choć to coraz bardziej powszechne schorzenie, wiele osób tak naprawdę nic o nim nie wie. Warto jednak poszerzyć swoją wiedzę, aby rozpoznać u siebie objawy lub wykazać się wyrozumiałością i wsparciem wobec chorych znajomych.

Większość z nas zna ze swojego otoczenia, co najmniej jedną osobę zmagającą się z Hashimoto. Część z nas na własnej skórze przekonała się o skutkach wywoływanych tą chorobą. Choć przez dłuższy czas może ona nie dawać żadnych objawów, to nieleczona powoduje poważne powikłania. Dlatego tak ważne są regularne badania.

 

Czym jest Hashimoto?

Hashimoto to nic innego jak przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Jest to jednocześnie najczęstsza przyczyna niedoczynności gruczołu tarczycowego. Powoduje niszczenie tegoż gruczołu, a co za tym idzie zmniejszenia produkowanych przez niego hormonów. Ponieważ jest to schorzenie autoimmunologiczne, to organizm zamiast zwalczać wirusy i bakterie, zaczyna atakować własne komórki, w tym przypadku komórki tarczycy. W związku ze zmniejszającą się liczbą aktywnych komórek, przysadka jest intensywniej stymulowana i podnosi się poziom TSH. Hashimoto może mieć podłoże genetyczne. Jednak tak naprawdę trudno jest ustalić dokładne przyczyny. Do innych czynników powodujących to schorzenie zalicza się przewlekły stres czy infekcje.

 

Zobacz także: Jak radzić sobie ze stresem? Skuteczne sposoby

 

Historia

Pierwsze kilka przypadków zostało opisanych przez japońskiego chirurga pracującego w Berlinie - Hakaru Hashimoto w 1912 roku. W kolejnych latach inni naukowcy próbowali przypatrywać się chorobie zdiagnozowanej przez Hashimoto, jednak jego odkrycie zostało zbagatelizowane. Współcześnie liczba zdiagnozowanych znacząco rośnie, przy czym częściej dotyka ona kobiet. Początkowo uznawano, że częściej chorują panie w średnim wieku, jednak współcześnie coraz częściej borykają się z nią dwudziesto- i trzydziesto- latki.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Objawy

Do najczęściej występujących objawów zalicza się problemy ze wzrostem wagi. Utrzymujące się przez dłuższy czas zmęczenie czy senność, przy jednoczesnych problemach ze snem. Zaczynają niekontrolowanie wypadać włosy, a skóra staje się przesuszona. Do tego dochodzi ogólne osłabienie i problemy z koncentracją. Niektóre kobiety odnotowują również problemy z regularnością miesiączki. Inne objawy to problemy z oddychaniem, wahania nastrojów, anemia, a także bóle mięśni i stawów.

 

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Zobacz także: Na te składniki uważaj! Ulepszacze, które źle wpływają na zdrowie

 

Leczenie

Często dochodzi do sytuacji, że pacjenci zgłaszają się do lekarza z jednym z objawów, nie wiążąc go właśnie z tą chorobą. Jednak w wyniku odpowiedniej diagnostyki Hashimoto może zostać rozpoznane. Endokrynolog wykonuje podstawowe badanie tarczycy, a następnie zleca badanie krwi w celu ustalenia poziomu TSH. Często wykonywane jest również USG tego narządu. Kuracja najczęściej polega na przyjmowaniu hormonu tarczycowego, czyli lewotyroksyny. Odpowiednio dobrana dawka leku zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jednak ponieważ jest to choroba nieuleczalna, należy przyjmować go do końca życia, a także regularnie się badać, aby kontrolować ilość spożywanej lewotyroksyny. Wczesne wykrycie problemu chroni nas przed powikłaniami nieleczonego Hashimoto. Zaliczają się do nich nadwaga, depresja, bezpłodność czy problemy kardiologiczne. Co więcej, Hashimoto może występować razem z innymi chorobami o autoimmunologicznym podłożu. Np. z bielactwem czy niedokrwistością Addisona-Biermera, celiakią a także cukrzycą typu 1.

 

 Fotografia: pexels.com

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska