Halloween - wszystko co musisz o nim wiedzieć

 

Halloween to jedno z najpopularniejszych oraz ulubionych świąt Amerykanów. Większość z nas błędnie myśli, że to właśnie stąd ono pochodzi. Nic bardziej mylnego.

Halloween to święto obchodzone 31 października, które odnosi się do dnia zmarłych. Związane jest ono między innymi z przebieraniem się za różne upiorne postacie, takie jak duchy, wampiry, czy czarownice. Podczas tego święta organizowanych jest wiele imprez, które hucznie są obchodzone.

Historia Halloween


Halloween wywodzi się z antycznego celtyckiego święta, zwanego inaczej Samhain ("koniec lata"). Podczas tego festiwalu rozpalano ogniska oraz ubierano straszne stroje, by odpędzać duchy. Święto Halloween sięga dwóch tysięcy lat wstecz i było obchodzone przez mieszkańców na terenie Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii oraz Francji. Dla miejscowych była to uroczystość nastania nowego roku, który następował 1 listopada. 31 października żegnano lato, witano zimę i czczono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, że dzień przed nowym rokiem duchy zmarłych wracają na ziemię, aby obcować z ludźmi. Różne dziwaczne stroje ubierane tego dnia przez tubylców, upodabniały ich do zmarłych oraz miały być ochroną przed nawiedzeniami i śmiercią. Celtowie także zdawali sobie sprawę, że obecność duchów ułatwiała przewidywanie przyszłości. W dzień nowego roku ludzie składali bóstwom ofiary w postaci zbóż czy zwierząt. Wrzucali je oni w duże ogniska, które przedtem przygotowywali. Podczas obrzędu nosili ubrania ze zwierzęcych głów i skór oraz opowiadali różne historyjki. Gdy święto kończyło się, Celtowie brali żarzące się polana, które miały chronić ich przed zimą. Przez najazdy innych ludów oraz upowszechnianie się chrześcijaństwa święto Samhain zaczęło zanikać.
 

                                                                                 www.pexels.com


Nazwa Halloween


Słowo halloween pochodzi z języka angielskiego i jest to skrócona fraza All Hallow Even. "Eve" to wigilia, "Hollow" oznacza święty. Całe słowo zatem można przetłumaczyć jako wigilia wszystkich świętych.

 

                                                                               www.pexels.com

Najpopularniejsze zabawy


Trick or treat - Cukierek albo psikus to jedna z najbardziej znanych oraz ulubionych rozrywek dzieci podczas tego święta. Przebrani za straszne postacie chodzą po osiedlu i pukają do drzwi domów. Gdy odwiedzona osoba nie poczęstuje dzieci cukierkiem, otrzyma za karę psikus.
 

Scary farm - Straszne farmy to miejsca, gdzie spotykają się rodziny oraz znajomi i podziwiają halloweenowy wystrój. Przestrzenie te odtwarzają klimat znanych horrorów i budzą grozę.
 

Apple bobbing - Zabawa na pierwszy rzut oka wydaję się prosta, w rzeczywistości jednak taka nie jest. Polega ona na wyłowieniu jabłka z wody. Nie można jednak używać rąk, trzeba wyjąć jabłko za pomocą zębów. Wygrywa osoba, która wyjmie owoc jako pierwsza.
 

www.pexels.com


Halloween w Polsce


Halloween w naszym kraju pojawiło się w latach 90. Do tej pory święto to wzbudza wiele kontrowersji. Mamy wiele zwolenników tego wydarzenia, ale znajdują się także przeciwnicy. W większych miastach na Halloween organizowanych jest wiele imprez, takich jak warsztaty, kluby, maratony horrorów oraz wiele innych. Natomiast w mniejszych miastach Halloween nie jest tak popularne i większość mieszkańców nie świętuje w ten dzień.
 

www.pexels.com

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska