Gwiazdy filmowe, które mają urodziny w maju

 

W maju kilkanaścioro aktorów i reżyserów ma urodziny. Są to osoby związane z polskim i amerykańskim przemysłem filmowym. Niektórzy z nich już zapisali się w kinematografii, natomiast inni stawiają dopiero pierwsze kroki. Oto przed wam 10 aktorów i reżyserów, którzy w tym miesiącu będą świętować swoje kolejne urodziny.

4 maja – Audrey Hepburn

Brytyjska aktorka filmowa i teatralna na stałe zapisała się na kartach światowej kinematografii. Kilkadziesiąt lat temu Audrey Hepburn uczyniono ikoną mody damskiej oraz kultury popularnej. Aktorka zdobyła wiele cenionych i prestiżowych nagród filmowych i teatralnych, w tym Oscara, Emmy, Grammy i Tony. Całokształt pracy artystycznej w znaczący sposób, wpłynął na późniejszych aktorów i reżyserów nowego pokolenia. Audrey Hepburn należała także do grona najbardziej cenionych aktorek „Złotej Ery Hollywood” lat 50. i 60. XX wieku. W tym okresie stworzono największe przeboje filmowe, a tym samym wypromowano mnóstwo filmowych gwiazd, które cieszyły się ogromną popularnością opinii publicznej. Aktorka została umieszczona na 3. miejscu w opublikowanym przez American Film Institute rankingu „największych aktorek wszech czasów”. W ostatnich latach swojego życia zaangażowała się w działalność humanitarną jako ambasador dobrej woli UNICEF. Podróżowała do najbiedniejszych krajów Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Za wszystkie zasługi na rzecz humanitaryzmu, została odznaczona Medalem Wolności – najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym.

 

5 maja – Jerzy Skolimowski

Przedstawiciel nowej fali w historii polskiej kinematografii ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim w 1959 roku, a w 1963 roku reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Pierwsze kroki w poezji stawiał od pisania poszczególnych wierszy do tygodnika „Nowa Kultura”, które propagowało hasła realizmu socjalistycznego. Jest autorem takich filmów jak: „Essential Killing”, „Fucha” czy „Na samym dnie”. Polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy wyróżnia się wyszukanym stylem ujmowania każdego temu oraz metodą jego zaprezentowania. 3 lata temu otrzymał niezwykle prestiżowe wyróżnienie - Honorowego Złotego Lwa za całokształt twórczości na 73. MFF w Wenecji. Natomiast we wrześniu 2018 roku, na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Jeden z jego najnowszych filmów to wyżej wspomniany „Essential Killing”, który przedstawia historię afgańskiego więźnia, który ucieka z tajnego amerykańskiego więzienia CIA i jest przez to zmuszony toczyć dramatyczną walkę o przetrwanie. Zainspirowany prasowymi doniesieniami o tajnych więzieniach CIA na terenie Polski, Skolimowski napisał scenariusz filmu w zaledwie kilkanaście dni. Podczas Gdynia Film Festival film był jednym z największych zwycięzców, wygrywając Złote Lwy dla najlepszego filmu, reżysera, autora muzyki, operatora i montażystów.

 

12 maja – Alicja Bachleda-Curuś

Urodzona w Meksyku polska aktorka jest bliżej znana publiczności, dzięki roli Zosi w „Panu Tadeuszu” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Kariera aktorska Alicji Bachledy-Curuś budzi mieszane emocje, ponieważ jej dorobek artystyczny obejmują różnorakie role, które w mniejszym lub większym stopniu pokazały jej talent. Za rolę księżnej Eleonory Lotaryńskiej w „Bitwie pod Wiedniem” otrzymała dwie nominacje do filmowych antynagród Węży, która są przyznawane od 2012 roku. Węże są polskimi odpowiednikami Złotych Malin. W 2016 roku zdobyła „Diamentowy Klaps Filmowy” na 9. gali festiwalu Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane. Mimo swoich upadków i wzlotów została członkinią Europejskiej Akademii Filmowej oraz Stowarzyszenia Aktorów Amerykańskich. Zagrała także w wielu reklamach, m.in. kosmetykach marki Lirene oraz spocie promującym miasto Kraków. W Ameryce dała się poznać jako żona hollywoodzkiego aktora Colina Farrella, którego poznała w 2008 roku. W 2009 u boku Colina Farrella zagrała główną rolę w dramacie „Ondine” Neila Jordana. W tym samym roku urodził się ich syn Henry Tadeusz Farrell.  Niestety aktorka oficjalnie potwierdziła swoje rozstanie z Colinem Farrellem w 2011 roku.

 

13 maja – Robert Pattinson

Początkowo grał na deskach teatru, wystąpił m.in. w Barnes Theatre Company. Zagrał w kilku sztukach teatralnych: „Makbet”, „Tessa d’Urberville” czy „Wszystko ujdzie”. Jednak najsłynniejszą rolą Roberta „Roba” Thomasa Douglasa Pattinsona jest rola Edwarda Cullena w filmowej adaptacji powieści „Zmierzch”. Seria filmowa o świecie śmiertelników oraz wampirów zdobyła wielką popularność. Aktorzy występowali w reality-show oraz innych programach. Fanki Edwarda Cullena pisały do aktora Roberta Pattinsona wiele listów, w których wyznawały swoją miłość. „Zmierzch” był jednym z pierwszych filmów, które poruszały tematykę wampiryzmu i okultyzmu. Aktor zaśpiewał dwa utwory muzyczne, które zostały umieszczone na ścieżce dźwiękowej tego filmu. Na planie tego filmu aktor poznał aktorkę Kristen Stewart, która wywarła na nim wielkie wrażenie. Para związała się po kilku miesiącach od zdjęć. Od tego czasu aktorzy byli ze sobą nierozłączni. Rozstali się po kilku latach, w związku ze zdradą aktorki z reżyserem Rupertem Sandersem, na planie filmu „Królewna Śnieżka i Łowca”. Ponadto aktor wcielił się w postać Cedrika Diggory’ego w filmie „Harry Potter i Czara Ognia”, która pozwoliła mu zdobyć lepsze propozycje filmowe. Po kinowym sukcesie serii „Zmierzch”, aktor zagrał w takich filmach jak: „Good time” „High life” czy „Włóczęga”.

 

14 maja – Sofia Coppola

Reżyserka wywodzi się z jednej z najsłynniejszych rodzin, związanych z przemysłem filmowym. Jest córką Francisa Forda Coppoli – twórcy kultowego „Ojca Chrzestnego” i jego pozostałych części. Ponadto  jest kuzynką Nicolasa Cage’a, który jest bratankiem ojca reżyserki. Sofia Coppola jako niemowlę wystąpiła w filmie „Ojciec chrzestny”, natomiast już jako nastolatka występowała w filmach „Ojciec chrzestny III” oraz „Peggy Sue wyszła za mąż”. W 1998 roku zadebiutowała jako reżyserka filmu krótkometrażowego „Lick the Star”. W 1999 roku nakręciła film „Przekleństwa niewinności”, na podstawie własnego scenariusza napisanego na podstawie książki o tym samym tytule. Największą popularność i uznanie jako reżyserka uzyskała za film „Między słowami”, za który otrzymała cztery nominacje do Oscara oraz statuetkę za scenariusz. Ponadto wyreżyserowała „Bling Ring”, „Marię Antoninę”, „Między miejscami” oraz „Na pokuszenie”. Za film „Somewhere” Sofia Coppola otrzymała Złotego Lwa. Na cześć reżyserki projektant Marc Jacobs, nazwał sygnowaną swoim nazwiskiem torebkę „The Sofia Bag”. Ulubionym zespołem Sofii Coppoli jest „Chemical Brothers”. Obecnie reżyserka mieszka w Paryżu.

 

14 maja – George Lucas

Debiutem filmowym reżysera był film krótkometrażowy „Elektroniczny labirynt THX 1138 4EB” z 1967 toku. Jest jednym z najbardziej znanych twórców filmowych w Ameryce. Reżyser George Lucas zasłynął jako twórca serii filmowej „Gwiezdne wojny”, które weszły do kanonu światowej kinematografii. George Lucas jest również pomysłodawcą popularnej serii filmowej „Indiana Jones”, gdzie w rolę głównego bohatera wcielił się Harrison Ford. Reżyser był czterokrotnie nominowany do Oscara, jednak nie otrzymał żadnej statuetki. Dopiero w 1992 roku otrzymał nagrodę im. Irivnga G. Thalberga, przyznawaną twórczym producentom filmowym, których „działalność przyczynia się w istotny sposób do wzrostu poziomu produkcji filmowej”. George Lucas założył kilka firm, związanych z przemysłem filmowym - Lucasfilm (produkcja filmów), Industrial Light and Magic (efekty specjalne) oraz LucasArts (gry komputerowe). Został odznaczony Narodowym Medalem Sztuki. W 2012 roku George Lucas sprzedał Lucasfilm kompanii Disney'a. Prywatnie reżyser był dwukrotnie żonaty. W roku 2013 Lucas poślubił Mellody Hobson, z którą ma córkę urodzoną przez surogatkę.

 

17 maja – Zofia Zborowska

W młodzieńczych latach trenowała snowboard, pływanie, szermierkę czy golfa. Została potrójną mistrzynią Polski w stepowaniu. Polska aktorka jest córką aktorów: Wiktora Zborowskiego oraz Marii Winiarskiej. W 2010 roku ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, aby następnie studiować w Instytucie Lee Strasberga w Los Angeles. Obecnie występuje w Teatrze Capitol. Jest znana z takich filmów jak: „Kanadyjskie sukienki”, „Na noże”, „Ojciec Mateusz” czy „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”. W 2015 roku uczestniczyła w czwartej edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”, który jest nadal emitowany przez telewizję Polsat. Po dziewięciu odcinkach dotarła do finału, w którym zajęła ostatecznie drugie miejsce, przegrywając jedynie z aktorem Bartłomiejem Kasprzykowskim. Aktorka jest kojarzona z pozytywnymi, zakręconymi bohaterkami, które walczą o siebie i swoje bliskie osoby. Potwierdzeniem tego jest fakt, że odcisnęła swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach, za zwycięstwo w internetowym plebiscycie „Idol Publiczności” w 2017 roku. Aktorka użycza również swojego głosu postaciom animowanym, jej głos można było usłyszeć m.in.: „Ralph Demolka” oraz w grze komputerowej „Wiedźmin 3: Dziki Gon”.

 

2 maja – Naomi Campbell

Brytyjska aktorka i modelka Naomi Elaine Campbell to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy światowych wybiegów mody. W jej żyłach płynie mieszanka jamajskiej, afrykańskiej i chińskiej krwi. Naomi Campbell jest uznana jako pierwsza czarnoskóra modelka, która pojawiła się na okładce prestiżowych tytułów prasowych - Timesa oraz Voguea. W latach 80. i 90. XX wieku była także jedną z najlepiej wpływowych modelek obok  sześciu supermodelek swojej generacji, m.in. Cindy Crawford, Christy Turlington, Claudii Schiffer, Lindy Ewangelisty i Stephanie Seymour, które olśniewały swą urodą na światowych wybiegach. Współpracowała z takimi projektantami, jak Channel, Chloé, Christian Dior, Givenchy, Karl Lagerfeld, Louis Vuitton czy Ralph Lauren. W latach 90. nagrała jeden mało znany album studyjny „Babywoman” z pogranicza R&B i popu. Pojawiła się wielokrotnie w filmach i serialach telewizyjnych, oraz zasiadała w jurach międzynarodowych programów rozrywkowych. Naomi Campbell zagrała w amerykańskich serialach „Oblicza Nowego Yorku” oraz piątym sezonie „American Horror Story: Hotel”. Od przeszło 20 lat Naomi Campbell stworzyła szesnaście perfumów dla kobiet sprzedawanych przez firmę „Procter & Gamble”. Campbell nigdy nie wyszła za mąż i nie ma dzieci.

 

27 maja – Joanna Koroniewska

Ukończyła Szkołę Filmową w Łodzi oraz Warszawską Szkołę Reklamy. Rola Małgorzaty Chodakowskiej w serialu „M jak miłość” zapewniła jej ogólnopolską rozpoznawalność, która umożliwiła uzyskanie pozostałych ról filmowych. Współpracowała z warszawskimi teatrami „Bajka”, „Komedia” oraz „Teatrze Polskiego Radia”. Aktorka zagrała kilka ról teatralnych, takich jak „Interes życia”, „Love me tender” oraz „Pół żartem, pół sercem”. Wielokrotnie użyczała swojego głosu do audiobooków i filmów animowanych. Jako aktorka dubbingowa, zagrała w „Garbi: super bryka”, „Janosik. Prawdziwa historia” czy „Krowy na wypasie”. Uczestniczyła w kilku programach rozrywkowych: „Taniec z gwiazdami” oraz „Tylko nas dwoje”. W 2010 roku aktorkę nominowano do tytułu najpiękniejszej Polki w plebiscycie „Viva!” Najpiękniejsi. Dwa lata później została ambasadorką linii kosmetycznej Avon Solutions. Prywatnie jest żoną dziennikarza oraz prezentera telewizyjnego Macieja Dowbora. Mają dwie córki, Janinę i Helenę.

 

31 maja – Clint Eastwood

Studiował administrację oraz odbył służbę wojskową. Na samym początku nic nie zapowiadało, że stanie się kasowym reżyserem z niezwykle rzadkim talentem reżyserskim. Był cichym i spokojnym chłopcem, który unikał kontaktu z rówieśnikami. Amerykański aktor, reżyser oraz producent filmowy to jeden z najbardziej nagradzanych reżyserów w historii kina amerykańskiego. Clint Eastwood zdobył najważniejsze nagrody filmowe – 2 Oscary, 3 Złote Globy, 3 Cezary, a także Złote Palmy. Za swoje osiągnięcia wręczono mu Narodowy Medal Sztuki. Jego najsłynniejsze filmy to „Bez przebaczenia”, „Rzeka tajemnic” oraz „Za wszelką cenę”. Wielokrotnie podkreślał, że jego poglądy są libertariańskie i uznaje politykę pro-choice. W wielu wywiadach opowiadał się za prawnym zrównaniem małżeństw par homoseksualnych z małżeństwami heteroseksualnymi. Był kilkukrotnie żonaty, z tych związków ma 7 dzieci.

 

Każda z tych osób jest inna, zarówno pod względem posiadanego talentu aktorskiego, jak również spojrzeniem na świat. Artyści zdobyli różnego rodzaju nagrody filmowe, które potwierdzają ich talent aktorski i reżyserski. Cieszą się wielką popularnością, która nadal pozwala im się utrzymać na bezlitosnym rynku filmowym.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska