Gotham City Sirens – najgroźniejsze przestępczynie z Gotham City

 

Superbohaterowie dbają o porządek i spokój na świecie a dzięki ich obecności każdy z ludzi może czuć się bezpiecznie. Na ich drodze stają zazwyczaj mściwi i niebezpieczni antybohaterowie, których nie akceptujemy ze względu na ich negatywne cechy. Każdy z antybohaterów jest jednak jednym z najważniejszych elementów współczesnej popkultury.

Catwoman – drapieżna i zmysłowa kocica o ludzkim obliczu

 

Jedną z najbardziej znanych antybohaterek Gotham City jest Catwoman, czyli Kobieta-Kot. To zabójcza kobieca postać, która jest bardzo dobrze znana z serii komiksów o przygodach innego superbohatera – Batmana. Kobieta-Kot jest przestępczynią i włamywaczką, której alter egiem jest Selina Kyle. Catwoman jest także znana z licznych seriali animowanych i telewizyjnych, filmów fabularnych i grach komputerowych o przygodach człowieka-nietoperza. Postać antybohaterki została stworzona przez dwóch amerykańskich rysowników komiksów - Boba Kane’a i Billa Fingera, którzy po raz pierwszy umieścili ją w komiksie „Batman vol. 1 #1” w 1940 roku. Kobietę-Kot przedstawiono jako podstępną złodziejkę biżuterii pod pseudonimem Cat. W tamtym okresie Bob Kane był bardzo zafascynowany popularnością i talentem aktorskim Jean Harlow i Hedy Lamarr. Jean Harlow była jedną z czołowych gwiazd filmowych okresu „Złotej Ery Hollywood”. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat w postać Kobiety-Kot wcielały się najsłynniejsze aktorki Hollywood, m.in. Julie Newmar, Lee Meriwether, Eartha Kitt a później Michelle Pfeiffer, Halle Berry oraz Anne Hathaway. W zestawieniu Największych złoczyńców wszech czasów czasopisma „Wizard” zajęła 51. miejsce.

Źródło: pixabay.com

 

Na samym początku Catwoman była utożsamiana jako przestępczyni, która postanowiła sprzeciwić się wymiarze sprawiedliwości. Później rysownicy - Frank Miller i David Muzzucchelli zdecydowali, że Selina Kyle będzie prostytutką. Kobieta wspólnie ze swoją przyjaciółką Holly Robinson miała zerwać ze swoją tragiczną przeszłością na rzecz wykreowania swojego wizerunku jako zamaskowanej przestępczyni siejącej strach wśród amerykańskiego społeczeństwa. Z biegiem lat postać Kobiety-Kot ewoluowała z antybohaterki do złoczyńcy, następnie z włamywaczki do złodziejki drogocennej biżuterii a w końcu z wroga do kochanki Batmana, który widział w niej ucieleśnienie kobiecego seksapilu i wdzięku. Jej historia czyni ją jedną z bardziej rozpoznawalnych antybohaterek w komiksach oraz tworów ówczesnej popkultury. Catwoman to bardzo dobrze wysportowana i wyćwiczona wręcz antybohaterka. Jej nadludzka zwinność i refleks jest niedostrzegalna dla przeciętnego człowieka. Antybohaterka jest świetną akrobatką, która bardzo dobrze walczy oraz neutralizuje swoich przeciwników. To również mistrzyni w posługiwaniu się wszystkimi rodzajami biczy. Jej kostium jest przystosowany do aktywnego trybu życia, dlatego też w rękawicach znajdują się wysuwane pazury. Na oczy zakłada gogle noktowizyjne i termowizyjne za pomocą których pole widzenia jest znacznie ulepszone.

 

Zobacz także: Wakacyjne premiery kinowe – najbardziej oczekiwane premiery lipca

 

Poison Ivy – zabójczo pachnąca i nieskazitelnie piękna mścicielka

 

Każdy mężczyzna marzy o pięknej i uwodzicielskiej kobiecie, która będzie się wyróżniać spośród innych. Odzwierciedleniem tych pragnień jest Pison Ivy czyli Trujący Bluszcz, a właściwie Pamela Lilian Isley. Antybohaterka ma za sobą koszmarną przeszłość, o której wolałaby zapomnieć. Na uniwersytecie, gdzie zdobyła stopień naukowy w botanice, poznała profesora Jasona Woodrue’a, który użył Pameli jako królika doświadczalnego. Mężczyzna połączył materiał genetyczny roślin z jej ciałem, tworząc tym samym hybrydę o nadludzkich mocach. Po eksperymencie Pamela stała się śmiercionośną bronią o nadnaturalnych umiejętnościach a każdy jej trujący pocałunek był w stanie unieszkodliwić i zabić jej przeciwnika. Jej krew i wszystkie płyny fizjologiczne są toksyczną mieszaniną, za pomocą których antybohaterka może sprawować kontrolę nad innymi. Antybohaterka jest antagonistką Batmana, ponieważ odtrącił jej uczucia. Trujący Bluszcz postanowił zemścić się na superbohaterze. Kobieta poznała także inną antybohaterkę – Harley Quinn, której pomogła uciec przed Jokerem. Później wielokrotnie pomagała innym superbohaterkom, dzięki swoim nadludzkim umiejętnościom.

Z biegiem czasu antybohaterka zaczęła przekształcać się w roślinę, co doprowadziło do większej troski o florę i środowisko. Posion Ivy stała się ekoterrorystką, która rozpoczęła walkę ze wszystkim firmami, które miały zagrażać środowisku naturalnemu. W 70. Numerze komiksu „Injustice 2” fani zobaczyli ślub dwójki złoczyńców – Killer Croca i Orki. Na ceremonię została także zaproszona Posion Ivy, która zdradziła Orce, że zawarła związek małżeński z Harley Quinn. Od jakiegoś czasu antybohaterki zaczęły spotykać się ze sobą. Twórcy komiksu - Tom Taylor i Bruno Redondo, zaszokowali tą informacją czytelników komiksu. Nikt bowiem nie przypuszczał, że jakiś czas temu wzięły ślub. Co ciekawe świat przedstawiony „Injustice 2” toczy się w alternatywnym uniwersum. Komiks Taylora i Redondo jest osadzony w świecie znanym z serii gier konsolowych zatytułowanych „Injustice”.

 

Harley Quinn – szalona towarzyszka i partnerka Jokera

 

To jedna z najciekawszych postaci osadzonych w Gotham City. Harley Quinn, a właściwie Harleen Frances Quinzel najczęściej pojawia się w komiksach i filmach związanych z postacią Batmana. Jej twórcami są Bruce Timm oraz Paul Dini. Bohaterka komiksów zmanipulowana przez złoczyńcę Jokera, zmieniła swoją osobowość i stała się szaloną antybohaterką, która jest niebezpieczna dla swojego otoczenia. Po raz pierwszy pojawiła się w komiksie „The Batman Adventures #12” z 1993 roku. Był to dla antybohaterki epizodyczny występ. Regularnie zaczęła ukazywać się po występie w komiksie “Batman: Harley Quinn #1” z 1999 roku. Później pojawiła się w serialu „Batman” a następnie w filmie fabularnym „Legion Samobójców”. W filmie z 2016 roku, w postać Harley Quinn wcieliła się Margot Robbie. Antybohaterka stała się ofiarą Jokera, gdzie po raz pierwszy ujrzała go i pokochała. Już od dzieciństwa bohaterka komiksów o Batmanie interesowała się psychologią, co w późniejszym czasie przełożyło się na uzyskanie certyfikowanego dokumentu z psychologii na uniwersytecie w Gotham. Pracę w zawodzie rozpoczęła w szpitalu Arkham, w którym poznała niebezpiecznego szaleńca Jokera. Imię Harley przykuło uwagę złoczyńcy, gdyż kojarzyło mu się z imieniem „Arlekin”. Kobieta postanowiła wyleczyć Jokera z jego choroby psychicznej, jednak z czasem uległa mu. Niestety jej łatwowierność doprowadziła do uwolnienia Jokera i innych więźniów ze szpitala psychiatrycznego. Przez to wydarzenie administrator szpitala - Jeremiasz Arkham cofnął jej licencję lekarską, a ona sama została umieszczona w Arkham.

Źródło: pixabay.com

 

Harley Quinn jest ekscentryczna i ekstrawagancka, a jej zachowania nigdy nie można przewidzieć. Antybohaterka uwielbia dopuszczać się zbrodni przez swoją bestialską radość i dziką energię. Na samym początku antybohaterka szczerze wierzyła królowi przestępczości, jednak po kilkukrotnych próbach jej zamordowania, dostrzegła jego prawdziwe szaleństwo i chęć unicestwienia wszystkiego co go otacza. Przez długi czas szalona antybohaterka była lojalna wobec Jokera, który traktował ją jako przedmiot. Toksyczny związek jeszcze bardziej wpłynął na osobowość Harley, która próbowała ujarzmić sadystyczne popędy swojego partnera. Antybohaterka jest bardzo często zdezorientowana społecznie i logicznie, a podjęcie danej decyzji wymaga od niej sporego wysiłku. Harley jak każdy człowiek ma swoje granice, dlatego też zaprzestaje walczyć, gdy nie jest wystarczająco silna, aby pokonać swojego przeciwnika. Zazwyczaj antybohaterka jest przedstawiana w czerwono-czarnym stroju z wielkim młotem albo kijem bejsbolowym. Kobieta ma niedbale pomalowaną twarz oraz pofarbowane włosy, które podkreślają jej szalony charakter.

 

Ekranizacja filmowa losów Gotham City Sirens

 

Warto zauważyć, że po premierze filmu „Legion samobójców” przyjętego z niewielkim entuzjazmem, powstał pomysł zekranizowania historii najgroźniejszych przestępczyń Gotham City. Doniesienia mediów potwierdził sam reżyser filmu David Ayer, który podzielił się tą informacją w wywiadzie dla magazynu Collider. Co ciekawe mroczne uwodzicielki po raz pierwszy wystąpiły w zeszycie „Gotham City Srens#1”, który został wydany w ramach serii „Batman: Reborn”. Fani serii komiksów DC byli oczarowani Margot Robbie, która wcieliła się w postać Harley Quinn w filmie „Legion Samobójców”. Dlatego też coraz częściej komentowano napływające pogłoski oraz szybko zaczęto mnożyć projekty, w których aktorka miała powrócić w tej roli w filmie „Legion samobójców 2”, a także w solowej ekranizacji historii Harley Quinn i jej szalonego towarzysza Jokera. Natomiast w „Gotham City Sirens”, do głównej bohaterki miały dołączyć dwie pozostałe członkinie gangu – Catwoman i Poison Ivy. W październiku 2017 pojawiły się komentarze, że w rolę Kobiety-Kot wcieli się Eize González, która jest znana z filmu „Baby Driver” oraz serialowej wersji „Od zmierzchu do świtu” a Riley Keough stanie się odtwórczynią Trującego Bluszczu. Aktorkę można było dotychczas zobaczyć w filmach „Mad Max: Na drodze gniewu” oraz „American Honey”.

W lutym 2020 roku do kin ma trafić film „Birds of Prey (And The Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)”, w którym zobaczymy Margot Robbie jako Harley Quinn. Wraz z innymi członkiniami damskiej drużyny, w której skład wchodzą Black Canary, Huntress, Harley Quinn oraz Renee Montoya, antybohaterka będzie musiała walczyć z antagonistą Romanem Sionisem. Prawdopodobnie produkcja ma być pierwszą częścią trylogii skupionej na Harley Quinn. Drugą częścią trylogii miałby być film „Gotham City Sirens”, w którym ujrzelibyśmy Catwoman, Harley Quinn oraz Posion Ivy. Być może twórcy chcą pokazać powolną zmianę heroicznej Harley do dwuznacznie moralnej bohaterki „Gotham City Sirens”. Ostatnia część trylogii miałaby być zwieńczeniem trylogii, w której naprzeciw siebie miałyby stanąć oba kobiece gangi. Jak wiadomo z nieoficjalnych doniesień, „Gotham City Sirens” zepchnięto na dalszy plan a uwaga skupiła się na filmie „Birds of Prey”. W sieci pojawiły się już pierwsze ujęcia z planu zdjęciowego. Postać Harley Quinn uległa przeobrażeniu, a ona sama wydaje się być nową wersją samej siebie.

 

Gotham City Sirens jest jednym z najciekawszych zestawień antybohaterów w świecie komiksów, tym bardziej, że antybohaterami są same kobiety. Piękne i niebezpieczne przestępczynie dążą do każdego postawionego sobie celu. Ich wdzięk i kokieteryjny wzrok może okazać się śmiercionośny dla przeciwnika. Kobiety łączy jednak tragiczna przeszłość, która doprowadziła do przekształcenia ich osobowości oraz umożliwiła im na nowo poznać swoje możliwości. To niewątpliwie jeden z bardziej zapomnianych wątków Uniwersum DC.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska