Gangsterzy, którzy swoim życiem zainspirowali współczesnych reżyserów

08/05/2020

Ubiegły wiek jest pełen osobowości, które na dobre zapisały się w historii mafii. Stały się ikonami kryminalnej strony oraz wzorcami dla współczesnych przestępców.  Gangsterzy, bo o nich mowa, nieraz znajdywali się na świeczniku całej medialnej strefy  XX wieku. Przedstawiamy wam, tych, którzy swoimi uczynkami sprawili, by dziś kręcono o nich filmy.

John Dillinger

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

Urodził się w 1903 roku w Brightwood. Już będąc nastolatkiem miał problemy z prawem. Podpadał służbom za bójki i drobne kradzieże. Dillinger miał bardzo trudny charakter. W 1922 roku aresztowano go za kradzież samochodu. Z powodu problemów z prawem, zaciągnął się do United States Navy, gdzie pracował jako strażak. Po opuszczeniu pancernika , w Moresville, poznaje swoją żonę Ethel. Mężczyzna miał bowiem problemy ze znalezieniem pracy i  utrzymaniem małżeństwa, dlatego para rozstaje się w 1929 roku. Dillinger długo pozostawał bezrobotny, z tego powodu zdecydował się na kradzież 50 dolarów z lokalnego sklepu. Napaści dokonał wraz ze swoim przyjacielem Edem Singletonem. Dzięki świadkowi, który widział to zdarzenie, mężczyźni zostali zatrzymani. Oboje nie przyznawali się do czynu, jednak za namową swojego ojca, Dillinger wyjawił prawdę. Dostał od 10 do 20 lat za swoje wykroczenia- współdziałanie z celem popełnienia przestępstwa, napaść wraz z pobiciem i kradzież. W 1933 roku opuszcza więzienie, dzięki petycji o warunkowe zwolnienie, prowadzonej przez jego ojca. Podczas 8 letniego pobytu w więzieniu, Dillinger zaprzyjaźnia się z wieloma przestępcami, którzy mieli doświadczenie w napadaniu na banki. Bardzo szczegółowo studiuje wiedzę na temat i wspólnie z nimi planuje okradanie ich. Po wyjściu z więzienia Dillinger zmienia się w oschłego, zgorzkniałego i narcystycznego mężczyznę, którego nie obchodzą inni ludzie. Przez rok stał się najbardziej rozpoznawalnym gangsterem i wymykał się policji w czterech stanach. Liczy się, że obrabował 24 banki. W końcu w 1934 roku, zostaje zastrzelony w Chicago. Przestępcze życie Johna Dillingera przedstawiono w wielu filmach, jednak film ,,Wrogowie Publiczni’’ z 2009 roku zyskał największą sławę. W rolę gangstera wciela się jeden z najpopularniejszych aktorów na świecie- Johnny Deep. Film szczegółowo opowiada o kryminalnym życiu Dillingera, jego wspólnych napadach z innymi, znanymi gangsterami oraz wpleciono także wątek miłosny z Evelyn Frechette, znaną jako ,,Billie’’, z którą był związany pół roku (w tej roli Marion Cottilard). U boku Deepa, zagrali również Christian Bale oraz Jason Clarke.

 

 

Źródło: www.pinterest.com

 

Zobacz także: 10 filmów, które wyszły lepiej, niż ich książkowe pierwowzory

 

Al Capone

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

 

Alphonse Gabriel Capone urodził się w 1899 roku w Nowym Jorku. Miał korzenie włoskie, ponieważ jego rodzice pochodzili z Neapolu.  Do 14 roku życia mieszkał wraz z rodzicami w Navy Yard. W szóstej klasie, został wyrzucony ze szkoły, ponieważ uderzył nauczycielkę-oddał jej, ponieważ ta go spoliczkowała. Potem chwytał się różnych zajęć. Już jako nastolatek należał do dwóch gangów a potem przystąpił do największego - Five Points Gang. Al Capone przybrał ksywkę ,,Scarface’’, ponieważ pracując w barze, dostał trzy ciosy nożem w twarz. W 1918 roku bierze ślub z Mae Josephine Coughlin i rodzi mu się syn Albert.  Prawdopodobnie już w tym czasie, Capone miał na swoim koncie dwa zabójstwa. Pilnie musiał uciekać z Nowego Jorku i dalsze jego życie toczy się w Chicago, gdzie jego kariera pnie się w górę. W 1925 roku zostaje jednym z najważniejszych gangsterów w mieście. Zajmował się korupcją, przemocą i zastraszaniu. Wspierał również potrzebujących podczas wielkiego kryzysu, by uchodzić w społeczeństwie za przywódcę.  W końcu w 1931 roku zostaje aresztowany za swoją działalność i skazany za niepłacenie podatków. Trafia do słynnego więzienia Alcatraz. W zamknięciu nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym i jego imperium upada. Zaczyna mieć problemy ze zdrowiem. Najpierw wyniszcza go Syfilis, później dostaje udaru oraz zapalenia płuc i umiera w 1947 roku. Życie Al Capone zdecydowano się ukazać w filmie z 1959 roku o tej samej nazwie co bohater. Rolę gangstera powierzono Rodowi Steignerowi. Z uwagi na to, że film był dość stary i nie zyskał dużej popularności, postanowiono nakręcić kolejny film o życiu Al’a pt.: ,,Capone’’ z 1975 roku. Ben Gazzara przyjął rolę gangstera. U jego boku zagrał również Sylwester Stallone. Kolejnym filmem odnośnie Capone jest też ten, o takim samym tytule co poprzedni. Premiera filmu ustalona jest na 12 maja 2020 roku, a w rolę głównego bohatera wciela się Tom Hardy- znany z ,,Legend’’, ,,Mroczny Rycerz Powstaje’’ czy ,,Peaky Blinders’’. Tutaj film skupia się nie na całym życiu przestępcy, a na jego końcówce.

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

Bracia Kray

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

 

Urodzili się w 1933 roku w Londynie, we wschodniej części. Do lat 80 XX wieku, ten obszar nie cieszył się dobrą opinią. Wychowywaniem chłopców- Ronniego i Reggiego, zajmowała się matka. Ich ojciec był dezerterem II Wojny Światowej. Zainteresowaniem chłopców był boks. Już od nastoletnich lat mieli problemy z prawem. Dezerterując z wojska, pobili kaprala. Trafili do Tower- w tamtym okresie- londyńskiego więzienia. Potem byli więźniami w różnych zakładach. Oboje postanowili  zająć się gangsterskim życiem i pomału zmierzali do stworzenia gangu.  W latach 60 XX wieku zaczynali od haraczy a potem przeszli na podpalenia, bójki, porwania i napady z bronią. Przejmowali na własność wiele nocnych klubów. Do tej pory byli panami ubogiej części Londynu- East End, więc planowali jak zdobyć również tą lepszą - West End. Stali się właścicielami prestiżowego lokalu przy bogatej ulicy. Zatrudnili w nim bardzo wpływowego arystokratę, który otworzył im drzwi do świata gwiazd -aktorów, muzyków i polityków. Dzięki takiemu towarzystwu, stawali się coraz bardziej popularniejsi. Mimo to kontynuowali swoją przestępczość. Policja była bezradna, ponieważ bracia Kray byli bardzo wpływowi i za pieniądze potrafili wykupić się z rąk służb i oczyścić z podejrzeń. Historia braci, została ukazana w filmie ,,Legend’’ z 2015 roku. W rolę braci bliźniaków wciela się Tom Hardy. Aktor musiał odgrywać podwójną rolę, przez co film zyskał na atrakcyjności. Taki podział nie należy do łatwych w tej branży zawodowej- wymaga dużo czasu i wysiłku.

 

Zobacz także: Ciekawe zagadki kryminalne, o których nie miałeś pojęcia

 

 Źródło: www.pinterest.com

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska