Elżbieta II – poznaj historię brytyjskiej korony. „Prawdziwa królowa” [RECENZJA]

 

Surowy wyraz twarzy, powściągliwość i baczne spojrzenie, a za chwilę szeroki uśmiech i błyszczące się oczy. Królowa Elżbieta kończy dziś 92 lata i wciąż jest w świetnej formie. Z tej okazji przedstawiam Wam świetną biografię królowej, z której poznacie wiele ciekawych faktów z jej życia.

„Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy” w oryginale wydana została po raz pierwszy 6 lat temu. Autorem jest Andrew Marr – dziennikarz, pisarz i prezenter telewizyjny. To twórca wielu filmów dokumentalnych, m.in. o Angeli Merkel, Johnie F. Kennedym czy portretach wybranych szkockich pisarzy. Na podstawie niektórych filmów napisał książki, łącznie na swoim koncie ma ich 8 (z czego jedna jest powieścią, a reszta to literatura faktu). „Prawdziwa królowa” została napisana równolegle z pisaniem scenariusza i kręceniem trzyczęściowego telewizyjnego filmu o królowej dla stacji BBC. Okoliczności te zbiegały się z rocznicą wstąpienia Elżbiety II na tron.

 

Elizabeth Alexandra Mary, bo tak się nazywa królowa Elżbieta II, na tronie zasiadła prawie 65 lat temu (2 czerwca minie kolejna rocznica). Kto oglądał serial „The Crown” mniej więcej zna początki panowania monarchini, „zasady” małżeństwa z Filipem i jej stosunek do korony. Książka „Prawdziwa królowa” jest dużym rozszerzeniem wiedzy o Elżbiecie II. Dzięki niej mamy możliwość poznania codzienności jej wysokości począwszy od obowiązków, przez rozkład dnia aż po rytuały, bez których nie obędzie się nawet najściślejszy harmonogram. Biografia podzielona jest na pięć części i każda opowiada o nieco innej epoce w życiu potomkini Windsorów i jej rodziny.

 

Zobacz także: Brytyjska rodzina królewska – ciekawostki. Miłosne ekscesy i wyrzeczenia w imię władzy

 

Jaka jest królowa Elżbieta? Co pija do śniadania? Co ma dla niej najwyższą wartość? Dla tych, którzy interesują się rodziną królewską, „Prawdziwa królowa” to kopalnia ciekawostek i nieznanych faktów. Ułożona chronologicznie historia zaczyna się od wspomnienia korzeni Elżbiety II, począwszy od dziadka Jerzego V, przez wuja Edwarda VIII, który dla miłości zrezygnował z tronu, po ojca Lilibeth – Jerzego VI. Jeszcze żadna znana mi książka o królowej nie zawierała tak dokładnie opisanej historii i tylu faktów. W dalszych częściach poznajemy dzieciństwo i młodość dziewczynki, szok związany ze śmiercią jej ojca oraz wstąpienie księżniczki na tron.

 

 

Elżbieta II nie miała łatwego życia. Wielokrotnie podważano jej kompetencje, traktowano z góry ze względu na wiek i niewielkie doświadczenie, wystawiano na próbę jej wiarę i zdrowy rozsądek. W dodatku w życiu prywatnym też przeżywała wzloty i upadki. Mimo wszystko utrzymuje w kraju porządek i śmiało mówi się o tym, że tylko dzięki niej monarchia przetrwa.

Jest to książka bardzo historyczna i w sporej części polityczna. Choć nie interesuję się polityką, z ciekawością czytałam o dawnych premierach i ich stosunkach z królową. Jednak przede wszystkim nie brakuje ciekawostek z życia prywatnego Elżbiety II i pięknych, archiwalnych zdjęć. „Prawdziwa królowa” to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli brytyjskiej rodziny królewskiej z „koroną” na czele.

 

Zobacz także: Księżna Diana – outsider rodziny królewskiej

 

Dziękujemy wydawnictwu Marginesy za egzemplarz recenzencki.

 

Zdjęcie główne: empik.com, pixabay.com

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska