Dziwne przesądy, w które ludzie i tak wierzą

 

Przesądów jest mnóstwo. I o dziwo, ludzie w nie wierzą... Jednak nie potrafimy wytłumaczyć, dlaczego właściwie tak jest. Przedstawiamy najpopularniejsze zabobony! 

 

​1. Przechodzenie pod drabiną – pech

Drabina oparta o ścianę tworzy trójkąt, który przez Egipcjan uważany był za święty. Z kolei w średniowieczu oparta drabina porównywana była do szubienicy. Tak czy owak, przechodzenie pod drabiną było uważane za zachowanie niepożądane, kojarzone z pójściem na egzekucję.

 

2. Czarny kot – pech

Ten przesąd większość ludzi traktuje poważnie. Wystrzegamy się czarnych kotów, które przebiegają nam drogę. Zabobon ten wynika z dawnych wierzeń w czarownice i ich koty. Wierzono, że później te czarownice stawały się kotami. Dlatego czarny kot to pech.

 

 

 

3. Czterolistna koniczyna – szczęście

Znalezienie czterolistnej koniczyny przynosi szczęście. Wierzy się, że taki listek należy zjeść lub włożyć do buta. Po tym zdarzeniu pierwsza osoba, którą spotkamy na swojej drodze, ma się okazać naszym życiowym partnerem.

 

4. Zbicie lustra – pech

Zbicie lustra skutkuje siedmioma latami nieszczęścia. Zabobon prawdopodobnie wynika z przekonania, że lustro to odzwierciedlenie człowieka i trzyma kawałki jego duszy. Po śmierci zakrywano lustra, żeby dusza została w środku.

 

5. Nie otwieraj parasola w pomieszczeniu – pech

Jako że dawniej używano parasoli do ochrony przed słońcem, nie można było otwierać go w domu. W ten sposób obrażano boga słońca. Inna teoria głosi, że parasol to nasza osłona przez czynnikami zewnętrznymi, dlatego otwieranie ich w domu obraża duchy broniące nasze cztery ściany.

 

 

6. Swędzące dłonie

Istnieje wiele teorii na temat tego przesądu. Jedni mówią, że kiedy swędzi prawa ręka – będziesz się z kimś witać, lewa – przypływ gotówki. Drudzy z kolei wychodzą z założenia, że jeśli swędzi prawa ręka to znak utraty pieniędzy.

 

7. Kominiarz – szczęście

Przesąd każe złapać za guzik w momencie spotkania kominiarza. W średniowieczu, gdy w osadzie pojawiali się rzemieślnicy, gospodyni, której dom był odwiedzony jako pierwszy, była uważana za szczęściarę.

 

8. Rozsypanie soli – pech

Przypadkowe rozsypanie soli przynosi pecha. W celu odwołania pecha powinno się jak najszybciej rzucić szczyptę soli przez lewe ramię.

 

 

9. Stare, nowe, pożyczone i niebieskie – szczęście

To popularny zabobon ślubny, w myśli którego panna młoda powinna w dniu ślubu mieć przy sobie coś starego – symbol ciągłości, coś nowego – nadzieja i przyszłość, coś pożyczonego – pożyczone szczęście, coś niebieskiego - czystość, miłość i wierność.

 

10. Piątek trzynastego – pech

Piątek od dawna był uważany za pechowy, ponieważ w ten dzień umarł Jezus. Natomiast „13” odnosi się do Judasza, który był trzynastym gościem podczas Ostatniej Wieczerzy. Połączenie tych dwóch faktów daje najbardziej pechowy dzień w roku.

 

 

 

 

 

Korekta: Olga Miziuk

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska