„Dziewczyna z atramentu i gwiazd” pióra Kiran Millwood Hargrave [RECENZJA]

 

W każdym z nas tkwi głęboka potrzeba oderwania się od szarej rzeczywistości i przeżycia wspaniałej, nierzadko mrożącej krew w żyłach przygody. I chociaż jako dorośli jesteśmy zmuszeni odłożyć na półkę snucie tak abstrakcyjnych planów, na rzecz myślenia w sposób relatywnie racjonalny, tak będąc dzieckiem nasza wyobraźnia nie znała żadnych granic.

Sama pamiętam bardzo dobrze chwile, kiedy z wypiekami na twarzy śledziłam losy bohaterów „Opowieści z Narnii” czy Tomka Sawyera i jego kompanów, wyobrażając sobie przy tym siebie jako uczestnika wydarzeń. Można powiedzieć, że „Dziewczyna z atramentu i gwiazd” była dla mnie powrotem do tamtych czasów.

 

Trzynastoletnia Isabelle, córka kartografa, od zawsze miała w sobie ów głód poznawania świata. Zapamiętale studiując mapy, jednocześnie starała się sprostać trudom życia na wyspie Moya, będącej pod władaniem apodyktycznego Gubernatora. Niespodziewana śmierć koleżanki ze szkoły staje się początkiem całej lawiny zdarzeń, które poprowadzą naszą bohaterkę przez wyspę, Zakazane Ziemie, aż do mitycznego Labiryntu, z którego nikt i nic nie jest w stanie się wydostać. Tym samym Isabelle na nowo poznaje wartość przyjaźni i zaufania, bowiem aby przetrwać, musi uwierzyć w dobre intencje tych, którzy od wieków byli posądzeni o wszystko co najgorsze. Bohaterka stopniowo budzi w sobie wolę walki o lepsze jutro. A wszystko to okraszone jest onirycznym zapachem atramentu i szelestu map.

 

Książka, choć niewątpliwie skierowana do młodszych czytelników, zaskakuje dojrzałością przedstawianych motywów. Pośród oszczędnych opisów kryje się uniwersalna opowieść o tym, iż pomimo wszelkich przeciwności losu, dzięki własnej odwadze oraz wsparciu osób najbliższych jesteśmy w stanie przenosić góry i stworzyć własną mapę, swoisty drogowskaz zwany systemem wartości. Mam wrażenie, że tego właśnie często brakuje nam, dorosłym. Dlatego też z dumą mogę powiedzieć: Isabelle, dziękuje!

 

Premiera: 03.04.2019

 

Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska