Dzień Matki – jak wygląda w innych krajach? Poznaj historię tego święta

25/05/2018

 

Już jutro złożycie życzenia waszym mamom oraz dacie im prezenty na Dzień Matki. Zastanawialiście się kiedyś, jaka jest historia tego popularnego święta? W jaki sposób ten dzień obchodzony jest w innych państwach? 

W Polsce każda z mam ma swoje święto 26 maja. W innych krajach obchodzone jest o wcześniejszej lub późniejszej porze, a charakter tego wydarzenia jest często bardzo zmieniony.

 

Dzień Matki – historia święta

Fotografia: http://pexels.com

 

Zobacz także: Mamo, dobrze, że jesteś

 

Dzień Matki to jedno z najpopularniejszych dni celebrowanych w Polsce. Święto naszych mam nie wywodzi się jednak z naszego kraju, choć u nas pierwszy raz obchodzone było już 104 lata temu. Jak się okazuje, historia tego wydarzenia sięga jeszcze czasów starożytnych Greków i Rzymian, kiedy wielką czcią otaczano wówczas boginię płodności i macierzyństwa – Reę. Podobnie było w starożytnym Egipcie, gdzie wielbiono boginię Izydę, która w tamtym czasie była symbolem idealnej żony i matki.

 

Tradycja powróciła w XVII wieku do Anglii. Ówczesny lud czwartego dnia Wielkiego Postu obchodził tzw. Niedzielę u Matki, którą wtedy ustanowiono dniem wolnym od pracy. Dorosłe dzieci wracały wówczas do swoich rodzinnych domów, udawały się na mszę i odwiedzały patronki rodu – własne mamy.

 

Zwyczaju zaprzestano z końcem XIX wieku, by powrócić do niego po II wojnie światowej. Wówczas celebrowano Dzień Matki, tak jak robimy to dziś, czyli obdarowując kobiety laurkami, kwiatami oraz innymi prezentami.

 

Prawdziwym przełomem, który miał wpływ na dzisiejszy charakter święta Dnia Matki w Polsce i w krajach zachodnich, był przypadek mieszkanki Południowej Wirginii – Ann Jarvis. W 1907 roku po śmierci swojej mamy Amerykanka rozpoczęła działania zmierzające do wprowadzenia Dnia Matki – „Dni Matczynej Pracy” w USA. Zamysłem święta miało być zwrócenie uwagi na poświęcenie i miłość matek dla swoich rodzin. Pomysł spodobał się na tyle, iż w 1914 roku amerykański Kongres uznał święto za narodowe i tak zrodził się Dzień Matki znany nam do dziś.

 

Ann pojmowała święto mam jako prywatne, rodzinne spotkanie najbliższych sobie osób. Symbolem celebracji takiego dnia były goździki noszone w górnych kieszonkach marynarek lub żakietów, umieszczane na ubraniach mam i ich pociech. Jakież było zdziwienie kobiety, kiedy po jakimś czasie zamysł święta, które wprowadziła, tak bardzo się zmienił. Wygrała komercja, gdyż teraz to producenci słodkości i kartek okolicznościowych zyskują najwięcej, bo pieniężny zysk.

 

Dzień Matki w różnych państwach

 

Święto mam w każdym kraju obchodzone jest nieco inaczej, choć ogólnym zamierzeniem Dnia Matki jest próba pokazania rodzicielkom, jak ważne dla nas są.

 

W Południowej Afryce świętuje się już drugiej niedzieli maja. W tym dniu dzieci symbolicznie ubierają różową i czerwoną odzież. Jeśli natomiast ich mama już odeszła zakładają białe tkaniny. Podobnie świętuje się to wydarzenie w Kanadzie i Australii, gdzie takie znaczenie mają goździki. Jeśli kwiaty przypięte do ubrania są kolorowe, to mama danego dziecka żyje, a jeśli białe to znaczy, że zmarła.

 Fotografia: http://pexels.com

 

Zobacz także: Bycie mamą – najlepsza terapia odchudzająca

 

Mieszkańcy Indii świętują dopiero w październiku. Ich wielkie święto zwane jest Durga Puja, ku czci hinduistycznej bogini Durga. Tego dnia wszystkie mamy otrzymują bukiet kwiatów oraz zaproszenie na uroczysty obiad w restauracji.

 

Rosyjskie obchody Dnia Matki przypadają na ostatnią niedzielę listopada. Wtedy to rodzicielki dostają podwójne prezenty – od swoich dzieci, ale i od przedstawicieli państwa. Ci ostatni organizują w tym dniu wiele ciekawych wydarzeń np. koncerty.

 

W krajach dawnej Jugosławii, mamy w dniu swojego święta... uwięzione są w łóżku i to dosłownie. Dzieci dbają o to, by ich rodzicielka nie wychodziła z pościeli, chyba że przekupi swoje pociechy łakociami. Tego dnia synowie i córki wyręczają swoje mamy w codziennych obowiązkach, by wszystkie z nich jak najdłużej mogły korzystać z odpoczynku.

 

Ostatnim państwem, w którym Dzień Matki obchodzony jest w wyjątkowy sposób, są Włochy, gdzie świętuje się w drugą niedzielę maja. To święto jest dla nich bardzo ważne, ponieważ Włosi znani są z długiego celebrowania wspólnych chwil razem. W tym przypadku mamy dostają specjalnie pieczone ciasteczka w kształcie serca, a ich pociechy pomagają im we wszystkich zadaniach domowych. Często też dzieci zapraszają swoje matki na uroczysty obiad do restauracji.

 

Mama to najważniejsza osoba w naszym życiu, więc nic dziwnego w tym, że wiele krajów chce za wszystko podziękować swoim mamom. Nie wstydźmy się więc okazywać uczuć szczególnie w tym dniu. Pomimo naszego wieku, w oczach naszych matek zawsze będziemy dziećmi.

 

Zobacz także: Świadome rodzicielstwo – jak to się robi?

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska