Drugie dziecko – jak się na nie przygotować?

20/08/2019

 

Powiększanie się rodziny to wielkie wydarzenie. Zarówno przy pierwszym dziecku, jak i każdym kolejnym. Jednak najwięcej obaw pojawia się przy drugiej ciąży. Trzeba odpowiednio przygotować zarówno siebie, pierwszego potomka oraz resztę rodziny.

Nie ważne czy dopiero planujesz drugą ciążę, lub już w niej jesteś. W Twojej głowie zapewne mnożą się pytania i obawy. Jak odpowiednio przygotować się na kolejne dziecko? Czy starszy maluch zaakceptuje rodzeństwo? Jak poradzić sobie z dwójką małych dzieci? Może to wydać się zaskakujące, ale przy drugiej ciąży jest więcej obaw niż przy pierwszej.

Najważniejsza jest mama

To Twoje samopoczucie jest w tej całej sytuacji najważniejsze. Osobista postawa wiele determinuje. Zanim zaczniesz przygotowywać pierwsze dziecko na pojawienie się rodzeństwa, najpierw sama uporządkuj sobie wszystko w głowie. Gdy ty oswoisz się z sytuacją, „rozrysujesz” ją w głowie, będziesz spokojniejsza i pewniejsza siebie. Do wszystkiego potrzeba czasu. Przecież nie musisz informować całej rodziny chwilę po tym, jak zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym. Zdystansuj się do tego, pozwól oswoić z sytuacją. Nie martw się, że nie dasz sobie rady. Skoro poradziłaś sobie przy pierwszym dziecku, to poradzisz i teraz. Pozytywne podejście to podstawa.

 

Fotografia:pexels.com 

 

Zobacz także: Kalkulator ciąży – ciąża tydzień po tygodniu
 

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaka różnica wieku będzie między dziećmi. Gdy jest ona niewielka, zadanie będzie łatwiejsze. Nie musisz nic tłumaczyć, malutkie dziecko i tak nic z tego nie zrozumie. A gdy pojawi się kolejny maluch na świecie, Twoje pierwsze dziecko będzie się cieszyć. Problem jest z nieco starszymi dziećmi. W ich przypadku może pojawić się zazdrość. W końcu do tej pory miało rodziców na wyłączność, nie musiało się nimi z nikim dzielić. Było pewne, że rodzice je kochają, bo nie było „konkurencji”. Jednak do wszystkiego da się przygotować. Jeszcze przed porodem trzeba dużo rozmawiać ze starszym dzieckiem, zapewniać o swojej miłości i tłumaczyć, że pojawienie się rodzeństwa nie zmieni uczuć, jakim je darzysz. Warto też uświadomić starszakowi ile obowiązków jest przy malutkim dziecku - ono nie ma o tym pojęcia. Prawdopodobnie to będzie jego pierwsze dłuższe spotkanie z noworodkiem. Gdy dziecko będzie świadome i wyobrazi sobie całą sytuację, będzie mu potem łatwiej oswoić się z rzeczywistością i zaakceptować fakt, że rodzice mają teraz mniej czasu dla niego.

 

Fotografia:pexels.com 

 

Zobacz także: Poród naturalny vs cesarskie cięcie. Wady i zalety
 

Rodzina – jej reakcja na Twoją kolejną ciążę może być różna

To, jak zareaguje Twoja najbliższa rodzina na wieść o kolejnym maluchu, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od waszych relacji oraz tego, jaka jest wasza obecna sytuacja finansowa i życiowa. Z początku na pewno będą w szoku. Większość z pewnością będzie cieszyć się Twoim szczęściem, ale bądź gotowa na to, że mogą zdarzyć się opinie typu „Czy to nie za wcześnie?”, „Czy was aby na pewno stać na kolejne dziecko?” itp. Ludzie zawsze będą gadać, bez względu na to, co zrobimy lub czego nie zrobimy. Nie da się dogodzić każdemu. Najważniejsze jest abyście to wy byli szczęśliwi i pewni swojej decyzji. Dziecko wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i na to przede wszystkim trzeba być gotowym.

 

 

Fotografia:pexels.com 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska