Domowy zielnik: jakie zioła uprawiać w domu i jak o nie dbać?

 

Świeże zioła w kuchni? Nie tylko podkręcają smak potraw, ale również ładnie wyglądają. Posadzone w ozdobnych doniczkach stanowią element dekoracyjny. Jednak ich pielęgnacja nie zawsze jest taka prosta. Podpowiadamy więc co zrobić, by cieszyć się nimi jak najdłużej.

Kiedy w kuchni mamy świeże zioła, widać, że tętni ona życiem. Możemy ich używać na wiele sposobów, bo nie tylko ulepszają walory smakowe, ale mogą również posłużyć do dekoracji potraw. O ile mamy działkę i możemy sobie pozwolić na uprawę części ziół bezpośrednio w gruncie, o tyle te trzymane w doniczkach wymagają szczególnej opieki. Jednak dzięki temu możemy cieszyć się zielonymi dodatkami także zimą.

 

Dlaczego warto uprawiać zioła?

Przede wszystkim, zagwarantują nam one wspaniałe aromaty dań, ale także niepowtarzalny zapach w kuchni. Poza tym, posadzone w dopasowanych do wnętrza doniczkach są niewątpliwą ozdobą kuchni. To również wsparcie naszego organizmu, ponieważ zioła dostarczają nam wielu witamin i innych składników odżywczych. Warto więc wprowadzić trochę wiosny do swojego domu.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Zobacz także: Zdrowie na talerzu. Dlaczego warto mieć swój własny ogródek?

 

Jakie zioła wybrać?

Na pewno takie, które nam się przydadzą oraz takie, którym będziemy w stanie stworzyć odpowiednie warunki. Do najczęściej wybieranych zaliczają się: bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, mięta, szczypiorek i pietruszka. Wiemy już, co wybrać, ale pozostaje jeszcze pytanie – gdzie? No właśnie, to bardzo ważna kwestia, ponieważ wiele osób decyduje się na zakup gotowych ziół w doniczkach z supermarketów. Jest to jakieś rozwiązanie, ale często niezbyt dobre. Wynika to z prostej przyczyny – takie zioła przeznaczone są do użytku w ciągu kilku dni, a nie ich hodowania. Oczywiście, możemy spróbować je przesadzić, ale nie mamy żadnych gwarancji, że wytrzymają długo, bo często też w marketach nie mają odpowiednich warunków. Najlepiej zatem kupić sadzonki w sprawdzonych sklepach ogrodniczych lub po prostu wyhodować własne nasiona. Dobrą porą na to jest wiosna, ponieważ wtedy nasiona będą miały odpowiedni poziom nasłonecznienia. Szczypiorek możemy uzyskać z cebuli, którą wsadzimy do doniczki lub włożymy do słoika z wodą, by jej korzenie były zmoczone. Również korzeń pietruszki możemy posadzić w doniczce i w ten sposób wyhodować natkę.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Najlepsze stanowisko

Skoro już mowa o nasłonecznieniu, to warto wspomnieć o warunkach, które powinniśmy zagwarantować naszym roślinkom. Nie ma uniwersalnej reguły, bo to zależy od preferencji poszczególnych ziół – jedne potrzebują więcej słońca, inne wolą półcień. To, o czym musimy pamiętać, to fakt, że słońce w różnych porach roku grzeje z różną intensywnością. Dlatego trzymając w lecie zioła na parapecie od południowej strony trzeba uważać, żeby ich nie przegrzać. Rośliny nie powinny znajdować się tuż nad kaloryferem, bo w sezonie grzewczym to również ma niekorzystny wpływ na ich rozwój. Trzeba również uważać z wietrzeniem, jeśli na zewnątrz jest zimno. Doniczkowe zioła nie są uodpornione na różne warunki atmosferyczne, dlatego trzeba zachowywać większą ostrożność.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Zobacz także: Przyprawy dobre na trawienie. Te zioła warto używać w kuchni

 

Podlewanie

Odpowiednia ilość wody jest niezwykle ważna w przypadku roślin zielonych. Jeśli będziemy je przelewać, to po prostu zgniją. Jednak nie możemy pozwolić im się zasuszyć, bo wtedy możemy ich już nie uratować. Co więc zrobić? Stosować umiar i sprawdzać poziom nawilżenia gleby. Dobrym sposobem jest również wybór doniczki z otworami w dnie, które pozwolą na spływanie nadmiaru wody. Do tego na dnie dobrze jest ułożyć warstwę drenażową z kamyczków. Skoro mowa już o tym, to sadząc nasze rośliny pamiętajmy o doborze odpowiedniej gleby. W ofercie sklepów ogrodniczych znajdziemy wiele propozycji przeznaczonych do uprawy ziół.

 

 Fotografia: pixaby.com

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska