Domowe sposoby na trądzik

 

Każdy, kto miał trądzik, wie, jak skutecznie potrafi on zepsuć samopoczucie i obniżyć naszą samoocenę. Sezon zimowy to idealny czas na walkę ze zmianami trądzikowymi. Nasza skóra nie jest bowiem narażona na aż tak silne działanie promieni słonecznych, które bardzo często pogarszają jej stan. Poniżej przedstawiamy domowe sposoby na walkę z trądzikiem, które sprawdzą się w walce z mniej poważnymi stanami zapalnymi skóry.

Przyczyny trądziku nie są nigdy jednoznaczne. Zła dieta, geny, młodzieńcze hormony i czynniki mechaniczne mogą gwałtownie pogorszyć stan naszej skóry. Walka z trądzikiem to niezwykle trudny i żmudny proces, który potrafi zniszczyć samoocenę i obniżyć poczucie własnej wartości. Sposoby przedstawione poniżej mogą pomóc, ale niestety nie zastąpią leczenia farmakologicznego, dlatego w przypadku gdy zmagacie się z poważnymi zmianami skórnymi, niezbędna jest konsultacja lekarska i być może rozpoczęcie długotrwałego specjalistycznego leczenia.

 

Zobacz także: Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry

 

Dieta to podstawa

 

Jedną z przyczyn nadmiernego trądziku jest nieodpowiednia i źle dobrana dieta, dlatego, kiedy dostrzegamy na naszej skórze coraz większą liczbę wyprysków, warto przemyśleć jej zmianę. W diecie przeciwtrądzikowej najważniejsze jest, by unikać wysoko przetworzonych produktów i niezdrowych przekąsek. Należy zrezygnować z ostrych przypraw, fast foodów i gazowanych napojów. Szczególną uwagę należy zwrócić na czekoladę oraz produkty mleczne, które bardzo często zwiększają trądzik. Wszystkie te zakazy nie oznaczają jednak, że dieta przeciwtrądzikowa musi być nudna! Ostre przyprawy zastąp ziołami, a zamiast białego pieczywa, postaw na ciemne. Przydatna w walce z trądzikiem będzie z całą pewnością marchewka, papryka, szpinak, brokuły i melon. Do picia wybieraj naturalną wodę lub ziołowe herbatki np. z bratka czy mięty. Unikaj alkoholu – dozwolona jest lampka wina do obiadu, ale należy zdecydowanie zrezygnować z trunków wysokoprocentowych.

 

Pielęgnacja

 

Jednym ze sposobów łagodzenia objawów trądziku jest stosowanie olejków eterycznych, które mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Najbardziej skuteczne w walce z trądzikiem są olejki schnące, o szybko wchłaniającej się konsystencji. Przy wyborze oleju najważniejszy jest jego skład. Należy wybierać oleje niezapychające, takie jak olej jojoba, olej z pestek malin, czy olej lniany. Wszystkie powinnaś bez większego problemu dostać w aptece lub dobrze wyposażonej drogerii. Równie przydatne w pielęgnacji przeciwtrądzikowej są domowej roboty maseczki, które z łatwością wykonasz z dostępnych w domu składników. Najlepiej sprawdzą się maseczki z sody oczyszczonej, czy z drożdży. Składniki te mają działanie wysuszające i antyseptyczne. Stosuj je co kilka dni, w zależności od stanu swojej skóry. Blizny potrądzikowe skutecznie złagodzi miód i sok z cytryny, którymi możesz przemywać twarz nawet codziennie.

Zobacz także: 
Kosmetyki, które wykonasz samodzielnie w domu

 

Aktywny wypoczynek

 

Jako że przyczyny trądziku są różnorodne, można do nich zaliczyć także nadmierny stres i brak aktywnego wypoczynku. Zadbaj więc o odpowiednią ilość odpoczynku i ruchu. Stres potrafi skutecznie obniżyc odporność, a jej brak z kolei może doprowadzić do pojawienia się trądziku i innych zmian skórnych. Dbaj więc o swoje psychiczne zdrowie i odpowiednią ilość snu. Dla dorosłej osoby optymalna liczba godzin snu waha się między sześcioma a ośmioma, ale najważniejsze jest, by chodzić spać regularnie i nie doprowadzać do rozchwiania naszego organizmu. W walce z trądzikiem pomoże także nawet minimalny ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Dotlenienie organizmu i wysiłek doprowadzają do polepszenia stanu skóry.

 

Powyższe wskazówki to tylko domowe sposoby, które mogą pomóc w walce z trądzikiem i zmianami skórnymi. Kiedy jednak nasza skóra mimo odpowiedniej diety i pielęgnacji zmaga się z wypryskami, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Dermatolog przeprowadzi odpowiednie testy i zastosuje pielęgnację idealną dla danej skóry. Najważniejsze jest jednak, by działać! Im szybciej zaczniemy walkę z trądzikiem, tym większa szansa na jej powodzenie. W przeciwnym razie, ze zmianami, bruzdami i bliznami możemy zmagać się do końca życia.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska