Domowa pielęgnacja stóp krok po kroku

 

Stopy są często pomijane przez nas w trakcie domowego spa. Ograniczamy się jedynie do usuwania zrogowaciałego naskórka, ale to nie wystarcza. Powinniśmy bardziej przyłożyć się dbania o nie. Jakie inne zabiegi należy jeszcze wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej?

O tym, że należy dbać o dłonie pamiętamy na co dzień, ponieważ są one wyeksponowane. Natomiast jeśli chodzi o stopy, zwłaszcza zimą i jesienią, kiedy chowamy je w ciepłych butach zdajemy się już nie pamiętać. Jeśli jednak chcemy cieszyć się pięknymi stopami latem, kiedy przerzucimy się na eleganckie sandałki, warto dbać o nie przez cały czas. Musimy sobie uświadomić zatem, że jest to bardzo szczególna część ciała, która ze względu na pozbawienie gruczołów łojowych łatwo ulega przesuszeniu, natomiast zbyt wilgotne warunki mogą powodować rozwijanie się czynników chorobotwórczych.

 

Zobacz także: Urządzamy domowe SPA. Jak się do niego przygotować?

 

Krok 1 - Relaksacyjna kąpiel

 

Warto od czasu do czasu dać odpocząć naszym stopom i przygotować kąpiel specjalnie dla nich. Do szerokiej miski wlewamy wodę o temperaturze odpowiadającej naszym preferencjom. Dodajemy do niej olejki eteryczne bądź sól do kąpieli. W razie problemów z suchością stóp możemy zafundować sobie moczenie wraz z dodatkiem oliwy. Na inne schorzenia dobrze jest dodawać zioła czy korę dębową. Taka kąpiel powinna trwać do 15 minut. Będzie to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale i relaks po ciężkim dniu pracy.

 

  Fotografia: pixaby.com
 

Krok 2 - Złuszczanie

 

Ponieważ po kąpieli skóra stóp jest zmiękczona, dużo łatwiej wtedy pozbyć się nagniotków i usunąć zrogowaciały naskórek, którego na piętach nie brakuje. Zabieg ten wykonujemy przy pomocy specjalnego pilnika lub delikatnej tarki, aby nie popaść w skrajność i jeszcze bardziej nie uszkodzić naszej skóry. Jeśli bardzo zaniedbaliśmy nasze stopy, możemy wspomóc się w walce z twardą, popękaną skórą złuszczającymi skarpetkami, które znajdziemy w drogeriach bądź aptekach. Są one nasączone specjalnymi płynami zawierającymi witaminę A i E oraz mocznik, które ułatwią pozbycie się zrogowaciałego naskórka.

 

Krok 3 - Peeling

 

Kolejnym krokiem, który pozwoli nam wygładzić naszą skórę po usuwaniu zrogowaciałego naskórka jest gruboziarnisty peeling. Jest on kolejną czynnością po użyciu pilnika czy tarki, natomiast w przypadku korzystania ze skarpetek złuszczających postępujemy zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

 

  Fotografia: pixaby.com
 

 

Zobacz także: Peeling cukrowy – przepisy na domowe peelingi do ciała

 

Krok 4 - Nawilżanie

 

Po wszystkich tych zabiegach osuszamy nasze stopy i przystępujemy do ich nawilżania. Używamy do tego kremów bądź maści z mocznikiem. Zamiast tego możemy również nałożyć na nie maskę do stóp, która dostarczy naszej skórze niezbędnych składników. Przy okazji nakładania tych preparatów warto wykonać naszym stopom delikatny masaż, który pozwoli im odpocząć i nieco je odciąży.

 

Krok 5 - Pedicure

 

Na koniec nie zapominamy o pielęgnacji naszych paznokci. Skracamy je i opiłowujemy, a następnie usuwamy skórki. Warto przy tym bardzo uważać, aby nie wyciąć ich za bardzo. Poza tym, że to bolesne, może również stać się środowiskiem do namnażania drobnoustrojów.  Jeśli chodzi o obcinanie paznokci, robimy to na prosto, aby nie dopuścić do wrastania paznokcia. Następnie nakładamy na paznokcie odżywkę, a w skórki wsmarowujemy oliwkę. Jeśli chcemy dodać naszym paznokciom nieco koloru, malujemy je lakierem i utrwalamy za pomocą topu. W sezonie letnim możemy wybrać pedicure hybrydowy, który będzie trwalszy.

 

  Fotografia: pixaby.com
 

I voilà - piękne stopy gotowe. Nie łudźmy się jednak, że będzie to długotrwały efekt. Żeby cieszyć się dobrą kondycją swoich stóp, należy dbać o nie regularnie. A także chodzić w wygodnym obuwiu dopasowanym do kształtu i wykonanym z odpowiednich materiałów.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska