Dlaczego warto odwiedzać muzea?

14/10/2019

 

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy z nas jest miłośnikiem sztuki, jest to całkowicie normalne i zrozumiałe. Jednak coraz częściej odnoszę wrażenie, że to nie to, czy interesujemy się sztuką, czy nie, rzutuje na to, czy decydujemy się odwiedzać muzea. Może zabrzmi to infantylnie, ale uważam, że często to nasze wspomnienia ze szkolnych, zazwyczaj nudnych wycieczek do muzeów powodują, iż w późniejszych latach nie mamy ochoty wracać w muzealne mury.

Swoje hobby, czyli odwiedzanie muzeów narodowych w różnych miastach Polski, odkryłam stosunkowo niedawno, bo dopiero jakieś 2 lata temu. Zawsze zadziwia mnie przestronność pomieszczeń i wszechogarniająca cisza, z jaką celebruje się oglądanie obrazów. W momencie, gdy przekraczam próg, czuję jakby ktoś w tym miejscu, włączył przycisk mute, z pewnymi wyjątkami, kiedy dozwolone jest użycie szeptu. To niesamowita przestrzeń, która swoją majestatycznością spowalnia bądź całkowicie zatrzymuje czas. Zostaje tylko sztuka i odbiorca. Wszystkie stresujące obowiązki, sprawy niecierpiące zwłoki czy smutki zdają się zanikać, nie istnieć, jakby pochłaniała je ta wszechobecna cisza.

 

Fot. Marta Dziedziela 

 

W te wakacje miałam możliwość odwiedzić Muzeum Narodowe w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Niestety na mojej mapie odwiedzin zabrało czasu na jedno z moich ulubionych i najwięcej razy odwiedzanych miejsc, czyli Muzeum Narodowe w Warszawie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tokio 24 - najpopularniejsza wystawa krakowskiego Muzeum Manggha

 

W poznańskim muzeum sztuki mieszczącym się przy alejach Marcinkowskiego 9, zachwyca mnie ogrom zbiorów. Byłam tam już dwa razy, zawsze z nową nadzieją, że tym razem uda mi się zobaczyć wszystko… Jednak perspektywa zmienia się po dwóch godzinach zwiedzania jednego piętra i już wtedy wiem, że potrzeba mi będzie co najmniej kilku dodatkowych wycieczek, żeby wszystko dokładnie obejrzeć! Prawie zawsze najwięcej swojej uwagi kieruję na  sztukę europejską i polską z XVI- XVIII wieku – jest to mój ulubiony okres w malarstwie.

 

We Wrocławiu oprócz pięknego Muzeum Narodowego, warte odwiedzenia jest także Muzeum Pana Tadeusza znajdujące się na wrocławskim Rynku 6. Oprócz głównego tematu, czyli Pana Tadeusza, znajdujemy tam ogrom informacji o całokształcie twórczości Mickiewicz. To Muzeum to także przykład wspaniałego wykorzystania nowych technologii i wyjścia naprzeciw osobom niepełnosprawnym. Każda sala jest wyposażona w eksponaty opisane językiem braila, a na podłogach znajdują się specjalne oznaczenia, ułatwiające poruszanie się z białą laską po muzealnych pomieszczeniach.

 

W Krakowie Muzeum Narodowe mieści się w kilku gmachach, mnie udało się zwiedzić dwa z nich: Gmach Główny oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX w. znajdującą się w Sukiennicach. Chyba nie muszę mówić, że zobaczenie Damy z gronostajem było dla mnie wielkim przeżyciem. Oprócz wielu pięknych sal i ogromu zbiorów muzealnych warte zauważenia są zasoby techniczne muzeum. Choć zawsze byłam zwolennikiem oglądania dzieł bez pomocy audioprzewodnika, w Krakowie dałam się na niego namówić i już wtedy, zwiedzając poszczególne sale, byłam bardzo zadowolona z tej decyzji. Myślę, że to wygodna i dobra opcja, zarówno dla tych, którzy o sztuce „nie mają pojęcia”, jak i dla tych, którzy żywo interesują się tym tematem.

 

Zdaję sobie sprawę, że pisząc ten tekst z perspektywy miłośnika muzeów, z pewnością nie zdołam przekonać wszystkich do masowego odwiedzania tych instytucji kultury i nie zaszczepię w każdym człowieku fascynacji sztuką. Jednak mam nadzieję, że udało mi się choć trochę was zachęcić do odwiedzenia jakiegoś muzeum w (niedalekiej) przyszłości. A może, tak jak ja, bardzo lubicie zwiedzać takie miejsca? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska