Dlaczego Japończycy chodzą w maskach?

 

 

 

 

Na ulicach japońskich miast można zauważyć wielu przechodniów, noszących maski. W kraju kwitnącej wiśni są one dostępne w wielu wariantach i można je kupić niemalże wszędzie. Przyjrzyjmy się więc kilku powodom, przez które są one tak popularne wśród Japończyków.


 

Japonia to bogato-kulturowy kraj. Ma ona wiele zwyczajów, które my europejczycy nie zawsze rozumiemy.  Noszenie masek to jeden z nich. A oto kilka powodów wyjaśniający ten trend w krajach azjatyckich. 


Maska zapobiega zarażeniu innych
Japończycy są bardzo pracowici, dlatego przeziębienie, czy grypa to nie powód aby opuścić dzień w pracy czy szkole. Maska to idealny sposób na to żeby nie zarazić swoich kolegów.  Pozwala ona na dalsze wykonywanie swoich obowiązków i dzięki niej nie trzeba z nich rezygnować. Początkowo maseczka chirurgiczna wykonana była z bawełny i miała wewnątrz kieszonkę na gazę. Po użyciu wyrzucano gazę, a maseczkę prano przed kolejnym użyciem. W 2003 roku firma Unicharm, tworząca sprzęt medyczny zaprojektowała maski ze sztucznego materiału. Była to idealna alternatywa dla alergików, gdyż maseczki o wiele lepiej chroniły przed pyłkami kwiatów. Przez swoją niską cenę i funkcjonalność stały się one hitem w Japonii. 

 

Zdjęcie: www.pinterest.com


 

Maska chroni tożsamość
Wielu młodych Japończyków zakłada maseczki, aby ukryć swoją twarz. Może być to spowodowane tym, że boją się oni ludzi i chcą ich uniknąć albo też mają kompleksy. Prawie w każdym społeczeństwie oceniamy innych lub też sami jesteśmy poddawani różnym ocenom. Tacy ludzie, którzy noszą maski mogą mieć niemiłe wspomnienia właśnie z tym związane.  Dzięki maseczkom japońscy uczniowie mogą się czuć bezpieczniej w szkolnym otoczeniu. Ma to związek z okresem dojrzewania, ponieważ młodzież w tym wieku zwraca dużą uwagę na siebie nawzajem. Maseczka pozwala chronić swoją tożsamość i "uwolnić się" od oceniania.

 

 

 

Zdjęcie: www.pinterest.comMaska powstrzymuje mróz
Zima w Japonii przychodzi pod koniec grudnia. Wtedy też klimat zaczyna się ochładzać. Największe mrozy występują na Hokkaido oraz w północnej części Honsiu.  Ubieranie się "na cebulkę" to idealna metoda na przetrwanie zimy. Twarz ochronić jest jednak ciężko, nawet szalik temu nie sprosta. Świetnie sprawdzają się wtedy maseczki na twarz. 

Zdjęcie: www.pinterest.comMaseczka jako niezawodny dodatek do stylizacji
Na japońskim rynku, czy też w sklepach można znaleźć przeróżne maski. Młodzież kupuje je często aby uzupełnić swoją stylizację. Przez wybranie odpowiedniego koloru i wzoru świetnie tworzą swój wizerunek.
Maseczki zazwyczaj nakładają też kobiety, które nie zdążyły rano się pomalować. Makijaż jest bardzo pracochłonny i japonki stosują wiele trików by ich makijaż był perfekcyjny. Dlatego też, gdy jadą do pracy nakładają maski i w pociągu bądź w łazience znajdują czas  aby się pomalować.

 

 

Zdjęcie: www.pinterest.com

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska