Czym się zajmuje medycyna sportowa?

13/03/2019

 

Medycyna sportowa to medycyna dla aktywnych. W jej zakres wchodzi całość procesów życiowych zachodzących w organizmie ludzkim w wyniku aktywności fizycznej lub jej braku.

Medycyna sportowa zajmuje w pełnym zakresie dziedziną sportu zawodowego. Lekarze specjaliści dbają o bezpieczeństwo zdrowotne zawodników na każdym etapie ich kariery sportowej. Świat wokół nas wyraźnie przyśpieszył. Inaczej pracujemy, inaczej wypoczywamy, inaczej się odżywiamy, inaczej regenerujemy swój organizm. Wielu z nas dla osiągnięcia satysfakcji z aktywności ruchowej stara się w jak najkrótszym czasie osiągnąć jak najlepsze wyniki sportowe. Każdy, kto decyduje się na uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej, powinien zasięgnąć porady lekarza sportowego

 

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem medycyny sportowej?

 

Chcesz zmienić tryb aktywności ruchowej, poszukujesz swojej drogi w sporcie? Porada lekarza specjalisty ułatwi Ci wybór dyscypliny, do której masz naturalne predyspozycje. Konsultacja z lekarzem sportowym jest niezbędna gdy: rozpoczynasz uprawianie sportu, czynnie spędzasz czas na obiektach sportowych, uprawiasz dłuższe biegi uliczne lub terenowe, masz obiekcje co do możliwości swojego organizmu. Absolutnie konieczna jest konsultacja, po przebytej kontuzji, która decyduje o powrocie do uprawiania sportu. Jeśli Twoje dziecko uprawia sport a Ty jako rodzic masz wątpliwości co do wybranej dyscypliny, rodzaju ćwiczeń, ilości treningów i wydolności  organizmu dziecka również zalecamy konsultację w centrum medycyny zajmującym się medycyną sportową.

 

Podsumowując każda działalność sportowa, która ponad normatywnie obciąża organizm, powinna być konsultowana z lekarzem medycyny sportowej. Pozwoli to cieszyć się zdrowiem i wynikami osiągniętymi w ulubionej dyscyplinie sportowej.

 

 

Zakres medycyny sportowej

 

Medycyna sportowa to interdyscyplinarna dziedzina medycyny. W praktyce korzysta z osiągnięć: chirurgii ogólnej, ortopedii i traumatologii, chorób wewnętrznych, kardiologii i pediatrii.

 

W medycynie sportowej wykorzystuje się także osiągnięcia z zakresu: biologii, biochemii, higieny, fizjologii, teorii żywienia, psychologii, treningu sportowego. Lekarze sportowi wykorzystują wiedzę zdobytą w leczeniu zawodowych sportowców w celu optymalnego ustawienia treningowego  sportowców amatorów. W celu zoptymalizowania treningu i poprawy jego efektywności, renomowane centra medyczne, wprowadziły szereg dedykowanych pakietów usług medycznych dla najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Pakiet zdrowego biegacza, Pakiet zdrowego piłkarza, Pakiet zdrowego tenisisty, Pakiet  zdrowego narciarza- snowboardzisty, a także Pakiet zdrowego tancerza,  to wprowadzone przez CAROLINA  Medical Center kompleksowe usługi medyczne, które na podstawie badań i pomiarów pozwalają wyciągnąć wnioski praktyczne  minimalizujące ryzyko kontuzji i zwiększające efektywność treningu.

 

Treningi prowadzone pod kontrolą specjalisty w zakresie medycyny sportowej będą efektywne, pozwolą uniknąć wielu kontuzji ewentualnie złagodzić ich przebieg.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska