Czy warto studiować Bezpieczeństwo i Higienę Pracy?

26/07/2019

Studia podyplomowe pozwalają nam na uzyskanie dodatkowych umiejętności i specjalizacji, które sprzyjają rozwojowi obecnej ścieżki kariery lub zmiany jej na nową. Jednym z kierunków studiów podyplomowych, które cieszą się dużą popularnością i sporym zapotrzebowaniem na rynku pracy są studia podyplomowe Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, lub innymi słowami BHP.

Dla kogo są studia podyplomowe bhp?

 

Studia podyplomowe z zakresu BHP można nazwać kierunkiem uniwersalnym, gdyż nie mają one specyficznego profilu idealnego kandydata. Są to studia dla wszystkich, kto jest zainteresowany karierą jako specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Rekrutacja na studia podyplomowe bhp

 

Studia podyplomowe na kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, jak i większość studiów podyplomowych, trwają około roku, niekiedy dwa lata, w zależności od wybranej uczelni. Do procesu rekrutacyjnego mogą podejść osoby, które już posiadają dyplom licencjacki, inżynierski lub magisterski. Warto jednak pamiętać, że powinien być to dyplom z pokrewnego BHP kierunku studiów.

 

Czego oczekiwać od studiów podyplomowych bhp?

 

Studia podyplomowe BHP najczęściej są dostępne w trybie niestacjonarnym, gdyż duża część studentów decyduje się na łączenie pracy i zrobienie tak zwanej “podyplomówki” w celu zwiększenia zakresu wiedzy i umiejętności zawodowych. W zależności od wybranej uczelni zajęcia odbywają się dwa lub cztery weekendy w miesiącu i przeważnie trwają przez cały dzień. Jest to skuteczny sposób na przekazanie niezbędnej wiedzy w krótkim czasie.

 

Jak wiemy, specjalista do spraw BHP w przedsiębiorstwie, jest osobą odpowiedzialną za dotrzymanie i inspekcje standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy, dlatego w trakcie studiów podyplomowych studenci kształcą się w zakresie zasad prawidłowej organizacji pracy, podstaw prawa pracy, zarządzania personelem oraz dotrzymania norm bezpieczeństwa.

 

Każdy pracownik ma w obowiązku odbycie wstępnych i regularnych szkoleń bhp w pracy, a także każda firma powinna posiadać inspektora bhp. Właśnie do wykonania danych obowiązków przygotowują nas studia podyplomowe bhp.

 

Warto też zwrócić uwagę, że po zakończeniu studiów podyplomowych bhp i zaliczeniu wszystkich egzaminów absolwent otrzymuje świadectwo, a nie dyplom jak w przypadku studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich.

Zobacz kierunek Ergonomia, Bezpieczeństwo i Higiena Pracy na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania: http://www.wseiz.pl/en/studia-podyplomowe/ergonomia-bezpieczenstwo-i-higiena-pracy 

 

Kariera specjalisty do spraw bhp

 

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od rodzaju działalności czy ilości pracowników ma obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku nieprzestrzegania powyższych zasad, firmie grożą nadzwyczaj duże kary.

 

Absolwenci studiów podyplomowych bhp mają kilka możliwości rozwoju kariery:

- specjalista BHP jako dodatkowy zarobek – posiadanie świadectwa ukończenia studiów BHP daje pracownikowi możliwość przeprowadzania szkoleń BHP i zajęcia stanowiska inspektora BHP danego przedsiębiorstwa;

- specjalista BHP na pełny etat – deweloperzy, fabryki oraz inne duże przedsiębiorstwa posiadają w swojej załodze własnego bhp-owca, który w pełni odpowiada za przestrzeganie zasad BHP w zakładzie;

- “zewnętrzny” specjalista BHP – z myślą o małych i średnich firmach, które nie mają potrzeby i możliwości zatrudnienia specjalisty na pełny etat (np. biura rachunkowe czy inne firmy outsourcingowe)., są biura, które świadczą usługi z zakresu bhp

Tagi

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska