Czego uczą nas seriale? Kolejny odcinek to nie marnowanie czasu, ale nauka

04/11/2017

 

Wydaje się, że oglądanie seriali to typowa forma rozrywki, siadasz, włączasz telewizję i po prostu oglądasz. Niektórzy twierdzą, że serial to dobre rozwiązanie dla zabicia czasu i oderwania się od myślenia. Czy aby na pewno? Większość dobry seriali niesie za sobą przesłanie i sporą dawkę wiedzy. Oto czego możemy nauczyć się z seriali.

Poznajemy ludzką psychikę
 

Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś o ludzkiej psychice, motywach działania i zachowaniu najlepiej sięgnąć po seriale kryminalne. Tam liczy się przede wszystkim logiczne myślenie. Dowiadujemy się, czym kieruje się morderca przy popełnianiu zbrodni, jak zachowuje się człowiek, który nie ma już nic do stracenia, oraz czym kieruje się sprawca przy wyborze ofiary. Po obejrzeniu kilku odcinków serialu kryminalnego jesteśmy bez wahania w stanie poznać kogoś, kto kłamie, zwracamy większą uwagę na gesty czy mimikę, myślimy bardziej analitycznie. Wystarczą trzy sezony „Zabójczych umysłów” i już nigdy nie będziecie patrzeć na to, co mówi człowiek, tylko na to, w jaki sposób to przekazuje, bo ciało mówi więcej niż słowa.

Zwracamy uwagę na szczegóły

 

Seriale uczą nas, że nawet najmniejszy szczegół może mieć ogromne znaczenie. Stajemy się dobrymi obserwatorami, zwracamy uwagę na detale, których inni nie zauważają. Serial przyzwyczaił nas do tego, że wszystko może mieć znaczenie. Bardzo często producenci wracają do pewnych wątków po kilku sezonach i tylko dobry widz będzie wiedział, o co chodzi i odnajdzie się w dalszej historii. W przypadku seriali obyczajowych ogromne znaczenie może mieć pozornie zwykłe spojrzenie bohaterki na przechodzącego mężczyznę. Być może w późniejszych odcinkach ich losy jakoś się połączą, a w kryminałach najmniejszy drobiazg może nam wskazać mordercę, na długo przed tym, zanim zagadka zostanie rozwiązana. Dlatego obserwujemy, analizujemy wszystkie drobne szczegóły.

Ogromna dawka historii

 

Co prawda to tyczy się niemal wyłącznie seriali historycznych. Dużo przyjemniej obejrzeć „Rzym”, „Ja, Klaudiusz” czy kultowe już „Wspaniałe Stulecie”, niż wysiedzieć na lekcji historii. Fabuła tych seriali opiera się na czymś, co już się wydarzyło, odsłania realia dawnych czasów, doskonale i dokładnie przedstawia historie świata, pokazuje bitwy i wojny. Przenosi nas w inny klimat, chwilami możemy nawet poczuć się jednym z bohaterów. Niekiedy z serialu możemy dowiedzieć się więcej niż z podręcznika do historii.


Cierpliwość
 

Seriale bardzo uczą cierpliwości. Każdy fan doskonale zna to uczucie, gdy musi tydzień czekać na kolejny odcinek. Jego „cierpienie” jest jeszcze większe w przypadku, gdy poprzedni skończył się niezwykle ciekawie. Jednak czekanie przez tydzień nie jest jeszcze takie uciążliwe, jak czekanie kilku miesięcy na kolejny sezon, albo oczekiwanie na rozwiązanie głównego wątku, który w przypadku niektórych seriali ciągnie się latami. Właściwie oglądanie seriali łączy się z jednym wielkim oczekiwaniem, ale gdyby nie to, nie byłoby tak ekscytująco. Z czasem się do tego przyzwyczajamy, stajemy się bardziej cierpliwi, przestajemy być narwani.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska