Ćwiczenia, które z łatwością wykonasz samodzielnie w domu

 

W czasach, w których niemal każdy chce być fit i prowadzić zdrowy tryb życia, prawdziwy rozkwit przeżywają siłownie, kluby fitness i wszelkiego rodzaju szkoły tańca. Nie każdy jednak chce, może lub ma możliwość regularnego odwiedzania tego typu miejsc. Całe szczęście nie oznacza to przymusu rezygnacji z aktywności fizycznej! Poniżej przedstawiamy listę trzech ćwiczeń, które z łatwością wykonasz w domowym zaciszu.

Biegaj!


Zalet biegania nie trzeba nikomu przedstawiać. Nie dość że kształtuje całą sylwetkę, pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów, to jeszcze poprawia kondycję i wpływa na lepsze krążenie całego ciała. Sezon jesienno-zimowy nie sprzyja jednak bieganiu, szczególnie tym, którzy z łatwością łapią wszelkiego rodzaju infekcje i jesienne przeziębienia. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy porannego joggingu będą musieli z niego zrezygnować. Wystarczy odrobinę zmienić jego formę i … biegać w domu. Po schodach, po pokoju, na bieżni – jak wygodnie i jak pozwala nam metraż naszego mieszkania. Najlepiej jednak zastosować sposób z bieganiem w określonym tempie! Nie rezygnuj ze stopera, licznika kalorii i innych używanych dotychczas sprzętów. Włącz muzykę i biegaj w jej rytm w miejscu, regulując tempo swojej przebieżki. Jednocześnie możesz wykonywać wiele ćwiczeń, które pomogą wzmocnić poszczególne partie ciała. Jednym z najprostszych sposobów jest postawienie przed sobą czegoś na kształt podestu. Może to być niski mebel, pierwszy schodek, stabilne pudło, czy w ostateczności sterta książek. Potraktuj to jak step i wskakuj na niego systematycznie raz jedną, raz drugą nogą. Możesz wykonywać to ćwiczenie naprzemiennie ze zwykłym bieganiem. Dzięki temu wzmocnisz swoje nogi, uda, a także pośladki.
 

 

Zobacz także: Niskokaloryczne owoce doskonałe w czasie diety​

Przysiady


Wspomniane wyżej bieganie możesz potraktować jako samodzielne ćwiczenie, lub jako rozgrzewkę do poważniejszego, angażującego więcej mięśni treningu. By wzmocnić nogi, uda, pupę i dolne partie ciała, warto wykonywać regularne przysiady i ich różne kombinacje. Najbardziej podstawa wersja przysiadów nie jest wcale tak prosta, na jaką wygląda! Ważne jest, by ustawić stopy na szerokości bioder i pilnować, by przy schodzeniu w dół, kolana nie przekraczały linii stóp. Niezwykle ważne jest również to, by podczas wykonywania ćwiczenia, stopy pozostawały cały czas mocno przyklejone do podłoża. W przeciwnym wypadku, wykonywane ćwiczenie nie będzie przynosiło pożądanych efektów. Jeśli umiesz już poprawnie wykonywać przysiady, warto nieco utrudnić sobie ćwiczenie i podnosić ciało utrzymując jego ciężar na jednej nodze. To także doskonały trening dla utrzymywania równowagi!
 

 

Brzuszki i ich warianty

 

Któż z nas nie chciałby mieć płaskiego, wyrzeźbionego brzucha, który z dumą zaprezentujemy na plaży, czy w obcisłej, podkreślającej kształty sukience. Bardzo często jednak wyrzeźbienie brzucha przysparza wiele kłopotów, a zrzucenie kilku kilogramów z tej partii ciała, nie jest tak łatwe jak ich przybranie. Kluczem do płaskiego brzucha – oprócz odpowiedniej diety – jest regularność w wykonywaniu ćwiczeń. Zrobienie jednej serii brzuszków raz w tygodniu na niewiele się zda, bo to właśnie systematyczność i stopniowe dokładanie ilości powtórzeń może sprawić że zobaczymy na naszym brzuchu zarys mięśni. Wykonywanie ćwiczeń na tą problematyczną partię ciała, nie musi być jednak nudne. Warto więc urozmaicać swój trening brzuszkami skośnymi, czy bocznymi. Trudne, ale niezwykle skuteczne okazują się również tzw. „nożyce”. Ich wykonanie polega na uniesieniu wyprostowanych w kolanach nóg na wysokość około 30 cm i ruszaniu stopami góra/dół, lub prawo/lewo – w zależności od alternatywy. Ćwiczenie to angażuje nie tylko mięśnie brzucha, ale także łydek i ud. Najważniejsze jest by pamiętać że po zakończonym treningu brzucha, należy rozciągnąć i rozluźnić jego mięśnie. Na przykład poprzez leżenie na brzuchu i uniesieniu górnej partii ciała na rękach i odgięcie głowy do tyłu przy równoległym mocnym naprężeniu brzucha. Pomaga to uniknąć przykrych zakwasów, które pojawiają się szczególnie wtedy, gdy  dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z domowymi treningami.
 


Zobacz także: Warzywa, po które warto sięgać podczas diety


Powyższe ćwiczenia to zaledwie kilka przykładów treningów, które z łatwością wykonasz w domu. W ich wykonywaniu najważniejsza jest regularność i systematyczność. Najlepsze efekty dadzą treningi wykonywane trzy razy w tygodniu po około 60 min. Wraz z polepszeniem kondycji i wytrzymałości organizmu można stopniowo zwiększać ilość i częstotliwość treningów. Dodatkowo, warto pamiętać o aktywności fizycznej w każdym aspekcie i dbać o jakikolwiek ruch nawet przy wykonywaniu codziennych czynności. Spacer z psem, przejście jednego przystanku piechotą, zamiast tramwajem, naprężanie mięśni pleców i pośladków przy codziennej pracy przed komputerem – to przykłady ćwiczeń, które wykonywać możemy nawet wykonując inne czynności, a ich skutki mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Pamiętajmy, w zdrowym ciele, zdrowy duch, a każdy wie że aktywność fizyczna – nawet niewielka – przyczynia się do polepszenia stanu naszego zdrowia!
 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska