Cosplay - czym jest?

Przebieranie się za ulubione postacie z filmów, anime czy gier to rodzaj sztuki. Ta forma spędzania wolnego czasu przybyła do nas z Japonii. W Polsce cosplaye dopiero teraz stają się popularniejszym hobby. 

Cosplayerzy przebierają się za swoją ulubioną postać, starając odwzorować ją jak najlepiej. Pracują nad idealnym makijażem, fryzurą oraz kostiumem. Warto zauważyć, że cosplay to nie tylko przebieranki, ale również gra aktorska. Sposób mówienia, charakterystyczne zachowanie, maniery - pozwalają na dopełnienie swojej postaci. 


Początki cosplayu
Słowo „cosplay" stworzyła Nobuyuki Takahashi. Przebywała wtedy w Kaliforni (USA) na konwencie science-fiction Worldcon w 1984 roku. Od lat 90. cosplay powoli zaczął zyskiwać na popularności. Przebrania najczęściej wzorowane są na grach, anime, kreskówkach i filmach. W Polsce również popularne jest upodabnianie się do bohaterów seriali. Tworzą oni także spotkania, gdzie mogą wspólnie spędzić czas i porozmawiać o ulubionej serii.

 

 

Zdjęcie: www.pinterest.com

 


Pojęcie cosplay
Cosplay to skrót z języka angielskiego. Jego pełna nazwa brzmi „costume play", co dosłownie oznacza sztukę kostiumowa. Ludzie odtwarzający postacie posiadają wielką wyobraźnię oraz cierpliwość, nie można odmówić im również pracowitości. Zjawisko wzbudza
 wiele kontrowersji wśród polskiej społeczności i nasuwa wiele pytań. Nie wszyscy rozumieją ideę cosplayeowania, dlatego też podchodzą do niego z dystansem. Są również tacy, którzy nazywają cosplaye „dziecięcymi przebierankami". Takie sformułowania i niechęć są krzywdzące dla osób, które wkładają w to tak wiele pracy. Przez fakt, że cosplay w Polsce nie jest jeszcze zbytnio popularny, ludzie też nie do końca są do tego wszystkiego przekonani. 

 

 

Zdjęcie: www.pinterest.com

 


Konwenty
Cosplaye stanowią także nieodłączna część konwentów. Mowa tu o specjalnych festiwalach, gdzie fani fantastyki spotykają się w swoich kostiumach. Na takich konwentach organizowane są wykłady, konkursy, warsztaty, wystawy oraz pokazy. Znajdują się na nich również sklepy, gdzie można nabyć nowe gadżety do kolekcji. Warto wspomnieć, że na konkursach kostium musi być zrobiony własnoręcznie. Cała praca i precyzja włożona w przebranie są ważne podczas oceny. Dzięki takim spotkaniom ludzie mogą dzielić się ze sobą swoją pasją. Wspólne rozmowy, przeżycia, nowe pomysły dobrze wpływają na osobowość. Ludzie uczestniczący w konwentach to przede wszystkim entuzjaści, którzy wspólnie realizują swoją pasję.
Najpopularniejszym tego typu wydarzeniem w Polsce jest Pyrkon, organizowany w Poznaniu. Oprócz mamy jeszcze Imladris (Kroków), Polcon, Serialis (Katowice), SerialCon (Kraków) oraz wiele innych konwentów.

 


Zdjęcie: www.pinterest.com

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska