Co warto wiedzieć o sukni wieczorowej?

06/03/2019

 

Suknia wieczorowa to strój, którego nie nosimy na co dzień. Tym większą wagę powinnyśmy przywiązywać do wszystkich detali decydujących o całościowym wrażeniu.

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na bal, wieczorną galę, studniówkę czy wesele znajomych, nie założysz przecież na siebie zwykłych dżinsów i prostej bluzki. Wyjątkowe okoliczności wymagają wyjątkowej kreacji. Każda kobieta na różne takie okazyjne wyjścia powinna mieć suknię wieczorową. Nasuwa się tylko pytanie: jaką suknię wybrać spośród tych wszystkich krojów i fasonów dostępnych w sprzedaży? Czym się kierować przy zakupie sukni wieczorowej? Na te właśnie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Historia sukni wieczorowej

Zanim jednak przejdziemy do meritum, zarysujemy pokrótce dzieje tego szczególnego elementu garderoby, których początki sięgają XIX stulecia. Czy wiedziałaś, że suknia wieczorowa jako taka jest produktem wieku pary i elektryczności? We wcześniejszych wiekach w damskiej garderobie nie było nic, co odpowiadałoby temu wyrażeniu. Pierwsze suknie wieczorowe sięgały do kostek. W czasach wiktoriańskich trochę się pod tym względem zmieniło – zaczęły obowiązywać kreacje dotykające ziemi. W przeciągu kolejnych dziesięcioleci kroje zmieniały się jak kalejdoskopie: w modzie były szerokie rękawy, później odkryte ramiona oraz falbanki. Mniej więcej w połowie XIX stulecia do powszechnego użytku weszły kreacje z dużym dekoltem; w latach 60. pojawiły się krótkie rękawy. Później dużym powodzeniem cieszyły się długie suknie, wysmuklające sylwetkę, a od 1880 r. rękawy ustąpiły miejsca stylowym rękawiczkom. W 1890 r. modne były długie treny oraz kwadratowy dekolt, później na salony wszedł z impetem styl empire.

W XX w. suknie wieczorowe stały się o wiele bardziej praktyczne, który to trend daje się zauważyć w działalności projektantów mody do dzisiaj. Obecnie mamy do wyboru tak niezliczoną liczbę rozmaitych krojów i fasonów, że trudno mówić o jakimś jednolitym stylu, określającym nasze czasy.

 

Czym się kierować przy wyborze sukni wieczorowej?

Są dwie zasady, których należy się trzymać przy wyborze sukni wieczorowej. Kreacja powinna być, po pierwsze, elegancka, a po drugie - wytworna. W zaproszeniach na różne uroczystości można często napotkać wzmiankę dotyczącą wymaganego ubioru: od gości oczekuje się, że przyjdą w stroju wizytowym. Jest to pierwsze kryterium, które powinnaś uwzględnić w poszukiwaniach sukni wieczorowej. W dalszej kolejności zwróć uwagę na to, jaka kreacja najlepiej pasowałaby do Twojej figury i urody, a także do Twojego wieku. Nie bez znaczenia jest również miejsce, do którego się wybierasz, a także charakter uroczystości. Suknie wieczorowe powinny mieć ciemny lub stonowany kolor. Bardzo dużą popularnością cieszą się zwłaszcza kreacje w różnych odcieniach czerni.

 

Suknia wieczorowa to szczególny element garderoby, bez którego nie może się obejść żadna kobieta. To strój, który można nosić na różne okazje wymagające wizytowego ubioru. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kilka różnych sukni wieczorowych, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nasza kreacja będzie pasować do charakteru przyjęcia, na które się wybieramy.

Tagi

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska