"Rush": ciekawostki o filmie Rona Howarda

07/10/2019

 

Prawdziwa historia, absurdalny rytm, oszałamiająca obsada, nieskazitelny reżyser....to wszystko prawiło, że film stał się prawdziwym kultem tego gatunku.

Ron Howard reżyseruje Chrisa Hemswortha i Daniela Brühla w tym napełnionym adrenaliną filmie z 2013 roku. Opowiada on o gorącej rywalizacji między słynnymi kierowcami Formuły 1, Jamesem Huntem i Niki Laudą. Film został wydany w kinach 19 września 2013 r., i rozprowadzany w całym kraju przez 01 Distribution. Aczkolwiek istnieją rzeczy, o których wciąż nie macie pojęcia.

 

Zobacz także: Recenzja filmu „Sztuka ścigania się w deszczu"

 

Oto kilka ciekawostek.

 

1. Napompowana wrogość:

Reżyser Ron Howard chciał podkreślić głęboką wrogość między dwoma pilotami, Laudą i Huntem. Lecz w rzeczywistości, królowały między nimi szacunek i przyjaźń. Napięcie nastąpiło tylko wtedy, gdy Hunt nie został jednak zdyskwalifikowany z Grand Prix Hiszpanii, lecz na wyścigu w Brands Hatch.

 

2. Formuła 3 podrobiona na Formułę 1:

Chris Hemsworth i Daniel Brühl nie mogli prowadzić prawdziwych samochodów Formuły 1. Więc aktorzy korzystali z aut Formuły 3, z nadwoziem F1 doraźnie zamontowanego.

 Źródło: instagram/daniel_bruhl_news

 

 

3. Utrata masy ciała Chrisa Hemswortha:

Chris Hemsworth stracił aż 14 kg, aby zagrać rolę Jamesa Hunta. Ron Howard skontaktował się z nim na przesłuchanie, gdy aktor kręcił „Avengers”. A wtedy był bardzo umięśniony, aby zagrać rolę Thora.

Źródło: instagram/cinephilecircle

 

 

4. Włoskie gwiazdy w filmie:

W filmie występują również włoskie gwiazdy: Pierfrancesco Favino gra Clay Regazzoni; Augusto Dallara daje twarz Enzo Ferrari; a Ilario Calvo to Luca Cordero di Montezemolo.

 

5. Pilot F1 Jochen Mass jako konsultant i zastępca:

Były niemiecki pilot Jochen Mass, towarzysz Hunta w McLarenie w 1976 roku, brał udział w filmie jako konsultant i zastępca.

Źródło: instagram/jochenmass

 

 

6. Proteza dentystyczna Daniela Brühla:

Daniel Brühl musiał założyć protezę dentystyczną, aby wykonać i odtworzyć mimikę twarzy Niki Lauda w możliwy najlepszy sposób.

Źródło: instagram/ferrariusa

 

 

7. Odtworzony tor wyścigowy:

Ron Howard powiedział, że nie chce używać w filmie scen z prawdziwego wypadku Niki Laudy, ale całkowicie odtworzył scenę ze starego toru Nürburgring. Co nie pokrywa się z obecną konfiguracją niemieckiego toru wyścigów Formuły.

 

 

 

Zobacz także: Jesienne premiery filmowe – na co pójść w październiku do kina?

 

 

8. Odwrócenie reżyserii:

Początkowo reżyser zatrudnił Paula Greengrassa do reżyserii „Rush”, podczas gdy Ron Howard został wybrany do reżyserowania filmu „Captain Phillips”. W końcu, jeden zajął miejsce drugiego.

 

9. Wrażenia prawdziwego Niki Lauda:

Prawdziwy Niki Lauda był pod wielkim wrażeniem nienagannego występu aktora Daniela Bruhla. Kiedy zobaczył film po raz pierwszy, jak sam stwierdził, pilot wykrzyknął: „O cholera, ale to ja!”

Źródło: instagram/cineymas

 

 

10. „Skromne” wpływy:

Film, który kosztował 38 milionów dolarów, zyskał 90 mln na całym świecie. Dlatego nie został hitem, choć dla wielu krytyków „Rush” jest jednym z najlepszych filmów Rona Howarda.

 

11. Odjechany „park” samochodowy:

W filmie wykorzystano 24 ówczesnych aut F1, prawie wszystkie pochodzące od prywatnych kolekcjonerów. A także kilka oficjalnych replik, co jest naprawdę niezwykłą liczbą jak na taki film.

 

12. Kolacja z Niki Laudą:

Cheryl, żona reżysera filmu, Rona Howarda, ma obywatelstwo austriackie, podobnie jak prawdziwy kierowca F1 Niki Lauda. To połączenie było przydatne, ponieważ Morgan i Lauda spotkali się na około 30 kolacji w restauracji w Wiedniu, aby optymalnie zaplanować sesję zdjęciową.

 

13. Gladiator w samochodzie?:

Rola Richarda Burtona w filmie została powierzona nikomu innemu niż Russelowi Crowe'owi. Odmówił on przez czas który nie odpowiadał do jego zobowiązań.

Źródło: instagram/russellcrowefanspage

 

14. Piosenki powstałe na wyścig:

Niektóre z najbardziej znanych utworów z lat 70 zostały wykorzystane do ścieżki dźwiękowej filmu. Od Davida Bowiego, z jego piosenką „Fame”; po gitary zespołu Thin Lizzy, z jednym z ich najbardziej popularnych utworów „Rocker”. Użyte zostały także mityczne piosenki zespołu Mud „Dynamite”; „I Hear You Knocking” Dave'a Edmundsa; oraz „Gimme Some Lovin” Steve'a Winwooda.

 

 

 Zobacz także: 20 zagranicznych hitów z lat 70.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska