Wiedzieliście, że jeden z najbardziej znanych rockowych utworów powstał w zaledwie 5 minut? Ciekawostki muzyczne z lat 80.

22/02/2018

 

Który zespół zawdzięcza swoją nazwę nagłówkom gazet? Jaki utwór powstał w 5 minut? Który album z lat 80. jest najlepiej sprzedającym się w historii muzyki? Przed Wami garść muzycznych ciekawostek z odległych już, ale wciąż pozostających mocno zakorzenionymi w naszej tradycji, lat 80. To niezwykła podróż w czasie do epoki naszych rodziców, kiedy to następowała zmiana kierunku ewolucji muzyki popularnej, pojawiały się pierwsze płyty CD, nowe gatunki w muzyce oraz klipy wideo. Na muzycznym firmamencie natomiast rozbłyśli artyści, którzy pozostają żywi nawet u schyłku drugiej dekady XXI wieku.

1. Najlepiej sprzedający się album lat 80. (oraz w historii muzyki)

30 listopada 1982 roku nakładem Epic Records w Stanach Zjednoczonych oraz CBS Records na świecie ukazał się 6. w karierze album Michaela Jacksona, „Thriller”. Stał się on najlepiej sprzedawanym krążkiem w historii muzyki (około 42 miliony sprzedanych kopii i liczba ta ciągle rośnie).

 

2. Nazwa z gazety

Mick Jones jest autorem nazwy zespołu The Clash. Jak głosi oficjalna wersja, Jones zobaczył, że w nagłówkach gazet często pojawia się słowo „clash”. Postanowił więc uczynić z niego nazwę, jak się później okazało, jednego z największych zespołów przełomu lat 70. i 80.

 

3. Teledysk z lądowaniem na Księżycu

MTV zadebiutowało w 1981 roku i bardzo szybko zyskało popularność wśród widzów. Stacja prezentowała teledyski przez 24 godziny na dobę, co było wówczas niezwykle nowatorskim posunięciem. Pierwszym wyemitowanym teledyskiem przez MTV był klip angielskiego zespołu The Buggles do utworu „Video Killed the Radio Star”. Historyczne wydarzenie miało miejsce 1 sierpnia 1981 roku, a poprzedzone było materiałami filmowymi o lądowaniu na Księżycu w 1969 roku oraz o starcie wahadłowca z 1981 roku.

Zobacz także: 20 zagranicznych hitów z lat 80.

 

4. Chrapliwy głos

Śpiewająca takie przeboje jak: „Holding out for a Hero” czy „Total Eclipse of the Heart” wokalistka Bonnie Tyler znana jest słuchaczom przede wszystkich z charakterystycznego wokalu. Walijka musiała poddać się operacji guzków głosowych i w konsekwencji bardzo uważać na głos, by całkowicie go nie uszkodzić i móc dalej śpiewać. Kiedy w pełni powróciła do zdrowia, jej głos był głębszy i o wiele bardziej chrapliwy, lecz nie przeszkadzało to ani członkom jej zespołu, ani tym bardziej fanom.

 

5. Utwór w 5 minut

Jeden z najbardziej znanych rockowych utworów wszech czasów – „Sweet Child O’Mine”  powstał w zaledwie 5 minut! Basista zespołu, Duff McKagan, twierdzi, że oparty na trzech akordach kawałek był wynikiem zabawy z gitarą Slasha. Ten z kolei w wielu udzielanych wywiadach podkreślał, że „Sweet Child O’Mine” nigdy nie należał do jego ulubionych utworów Gunsów, lecz fani go niepomiernie uwielbiali. Utwór dotarł na 1. miejsce w rankingu Billboard Hot 100 i utrzymywał się  w zestawieniu przez 24 tygodnie.

 

6. Czarny album

25 lipca 1980 roku ukazał się 7. studyjny album AC/DC „Back in Black” – pierwszy nagrany bez wieloletniego wokalisty Bona Scotta, który zmarł w lutym 1980 roku. Jego okładka stanowi po prostu czarne tło. Była to swego rodzaju żałobna szata, jaką zdecydowali się przyjąć pozostali członkowie zespołu, kontynuujący dziedzictwo zmarłego tragicznie przyjaciela.

 

Zobacz także: Gwiazdy lat 80. kiedyś i dziś – Modern Talking

 

7. Sukces bez promocji

3 marca 1986 roku wydany został trzeci album Metalliki „Master of Puppets”, przez wielu muzycznych krytyków uważany za najlepszy album w historii muzyki metalowej. Co ciekawe, nie był on w żaden sposób promowany, a pomimo tego sprzedał się w 3 milionach egzemplarzy.

 

8. Nieproszony gość

30 stycznia 1984 roku nakładem wytwórni Motown zadebiutował album muzyka Rockwell (Kennedy William Gordy), „Somebody’s Watching Me”. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie pewna historia związana z tytułowym utworem. Otóż, gdy pewnego razu Gordy pracował już w studio nad tym utworem w głowie zaświtał mu pomysł, by zaangażować do współpracy nad nim Michaela Jacksona. Bez obmyślonego w głowie planu spotkania pojechał po Jacksona, zabrał go i przywiózł do studia. Wtedy Kennedy poprosił, by Jackson nagrał z nim wokal do refrenu, na co ten bez wahania przystał.

 

9. Popularność dzięki coverowi

Pierwszym utworem, który pozwolił zaistnieć Kylie Minogue w muzycznym świecie był „The Loco-Motion”, umieszczony na debiucie artystki z 1988 roku. Kawałek jest coverem piosenki Evy Narcissus Boydz 1962 roku, znanej publiczności jako Little Eva – wokalistki poruszającej się w stylistyce pop i R&B. Choć samej piosenkarce nie przypadła do gustu wersja Minogue, to była zadowolona, że dzięki temu może na nowo, wprawdzie pośrednio, ale zawsze, zaistnieć w show businessie.

 

10. Zmiana nazwy

U2 mieli pierwotnie nazywać się The Hype i takiej nazwy oficjalnie używali w latach 1977-1978. Gdy Dick Evans opuścił grupę, nazwę zmieniono na U2.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska