51 urodziny Céline Dion i jej najważniejsze utwory

30/03/2019

 

Urodzona 30 marca 1968 roku kończy dzisiaj 51 lat. Pochodząca z kanadyjskiego miasteczka Charlemagne w prowincji Quebec na obszarze metropolitarnym Montrealu piosenkarka, kompozytorka oraz autorka tekstów swoją karierę rozpoczęła już jako nastolatka w 1980 roku. Wtedy to poznała i nawiązała współpracę z menagerem, a następnie przyszłym mężem – René Angélilem.

Początkowo Céline Marie Claudette Dion śpiewała i wydawała swoje albumy w języku francuskim. Debiutancka płyta pt. „La voix du bon Dieu”, wydana w formie winyla w 1981 roku, przyniosła jej lokalną popularność. W ciągu kilku najbliższych lat bardzo szybko powstawały nowe utwory, które publikowano na kolejnych krążkach: świąteczny „Céline Dion chante Noël” (1981), „Tellement j’ai d’amour…” (1982), „Les chemins de ma maison” (1983), drugi świąteczny „Chants et contes de Noël” (1983), „Mélanie” (1984) oraz „C’est pour toi” (1985). Już wówczas otrzymywała nagrody w kategoriach wokalistki roku oraz najlepiej sprzedającego się albumu, ciesząc się równocześnie uznaniem publiczności i krytyków. W tym czasie wystąpiła także przed papieżem Janem Pawłem II podczas jego pielgrzymki do Quebecu, wykonując piosenkę pt. „Une colombe”.

 

 

Nawiązanie współpracy z wytwórnią Columbia Records w 1986 roku zaowocowało wydaniem ósmej płyty pt. „Incognito” (1987). Céline wzięła udział w 33 Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Dublinie w 1988 roku i zwyciężyła w nim, wykonawszy utwór „Ne partez pas sans moi”. Dwa lata później pojawił się jej pierwszy album w języku angielskim – „Unison”. Promowały go m.in. single: „(If there was) Any other way”, „The last to know” czy „Where does my heart beat now?”. Również on przyniósł artystce kolejne nagrody.

 

 

Wraz z amerykańskim piosenkarzem, Peabo Brysonem, nagrała w 1991 roku singiel „Beauty and the beast”, który trafił na ścieżkę dźwiękową animowanego filmu Disneya pt. „Piękna i bestia” oraz na następny anglojęzyczny album studyjny nazwany po prostu „Céline Dion” (1992). Rok później pojawiła się kolejna płyta – „The colour of my love”, która opisywała relację piosenkarki z jej menagerem. Para zawarła ślub w grudniu 1994 roku w katedrze Notre Dame. W tym okresie ukazały się także krążki w języku francuskim: „Dion chante Plamondon” (1991) oraz „D’eux” (1995).

 

 

Najbardziej znaczącymi albumami w karierze kanadyjskiej piosenkarki były dwa albumy. Pierwszy z nich – „Falling into you” – wydano w 1996 roku i promowały go single takie jak: „All by myself”, piosenka tytułowa oraz „Because you loved me”. Płyta ta sprzedała się w ponad 31 milionach egzemplarzy na całym świecie, przynosząc Céline jeszcze większą popularność oraz dwie nagrody Grammy.

 

 

 

Drugi natomiast – „Let’s talk about love” – pojawił się pod koniec 1997 roku. Do jego współtworzenia zostali zaproszeni m.in.: amerykańska piosenkarka – Barbra Streisand, brytyjski zespół Bee Gees czy włoski śpiewak operowy – Luciano Pavarotti. Jednak największym hitem okazał się singiel „My heart will go on” zamieszczony na ścieżce dźwiękowej do filmu „Titanic” Jamesa Camerona. Utwór długo królował na pierwszym miejscu list przebojów na całym świecie. Samej artystce przyniósł on aż cztery nagrody Grammy.

 

 

Po wydaniu w 1998 roku płyty pt. „S’il suffisait ’aimer” oraz świątecznego albumu „These are special times”, na którym gościnnie zaśpiewał amerykański raper – R. Kelly oraz po opublikowaniu w 1999 roku kompilacji utworzonej przez dotychczasowe największe przeboje Céline ogłosiła przerwę w karierze, chcąc skupić się na życiu prywatnym. Pomimo tego zgodziła się jednak nawiązać współpracę kanadyjskim piosenkarzem i multiinstrumentalistą – Garou, wykonując razem z nim utwór „Sous le vent” z jego debiutanckiej płyty. W 2002 roku, po powrocie na scenę, ukazał się album „A new day has come”, na którym można usłyszeć również Shanię Twain. Kolejny rok poszerzył listę dyskografii artystki o następne pozycje, a mianowicie o anglojęzyczne wydawnictwo „One heart” i francuskojęzyczne „1 fille & 4 types”.

 

 

W 2002 roku Céline zorganizowała projekt sceniczny o nazwie „A new day… Live in Las Vegas”. Składało się na niego ok. 600 koncertów w mieście w stanie Nevada. Podczas nich rozbrzmiewały największe przeboje utalentowanej piosenkarki. Seria występów zakończyła się w grudniu 2007 roku. Siedem miesięcy wcześniej ukazał się studyjny album w języku francuskim „D’elles”, a w listopadzie „Taking chances”. 2008 rok przyniósł artystce niezwykłe wyróżnienie – uzyskanie tytułu doctora honoris causa uniwersytetu Lavala w Quebec. Dwa lata później amerykański magazyn Los Angeles Times pokusił się o sporządzenie listy dziesięciu artystów cieszących się największymi dochodami ze sprzedaży płyt i biletów na koncerty w ciągu minionej dekady. Na szczycie tego zestawienia uplasowała się właśnie Céline Dion z wynikiem niespełna 748 milionami dolarów.

 

 

Kolejna płyta – „Parler à mon père” – trafiła na sklepowe półki w listopadzie 2011 roku, po czterech latach oczekiwania. Anglojęzyczny album zatytułowany „Loved me back to life” wydano natomiast w 2013 roku. Niestety, po kilku miesiącach u męża Céline zdiagnozowano nawrót raka, dlatego wokalistka zdecydowała się wycofać ze sceny i odwołać najbliższe koncerty. René Angélil zmarł 14 stycznia 2016 roku, a dwa dni później odszedł także brat piosenkarki. Obaj walczyli z rakiem krtani. W tym czasie Céline pracowała nad nowym krążkiem, który ukazał się pod koniec sierpnia 2016 roku pod tytułem „Encore un soir”. Dwa następne lata upłynęły głównie na koncertowaniu i spotkaniach z publicznością. W maju 2018 roku Kanadyjka opublikowała singiel „Ashes” będący ścieżką dźwiękową dla filmu „Deadpool 2”. Obecnie pracuje nad nowym materiałem do anglojęzycznego albumu.

 

 

Po prawie 40 latach swojej artystycznej działalności Céline Dion wciąż zachwyca swoim głosem i twórczością. Nie można zaprzeczyć, że piosenkarka stała się legendą muzyki pop ze swoim mocnym, pewnym, charakterystycznym głosem. Według przeprowadzonych rankingów jest ona szóstą najbardziej podziwianą kobietą na świecie. Z okazji 51 urodzin życzymy jej dalszych muzycznych sukcesów, pięknych kompozycji oraz nieustającego poruszania sercami słuchaczy swoją szczerością i wrażliwością. Wszystkiego najlepszego!

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska