Black Friday – cenowy zawrót głowy znad oceanu

18/11/2019

 

Święto wyprzedaży od kilku lat gości również w Polsce. Jeden z symboli wolnego rynku w Stanach Zjednoczonych przypada co roku na dzień po Święcie Dziękczynienia. Zakupowe szaleństwo opanowuje wtedy całe Stany. Czy w polskiej wersji również występuje taka gorączka zakupów? Prześledźmy, jak to się właściwie zaczęło.

Dzień wielkich wyprzedaży, czyli Black Friday zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jego początki sięgają państw anglojęzycznych, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Wielkiej Brytanii. Początki święta wyprzedaży za oceanem sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to ludzie masowo dzwonili do pracy, żeby wziąć dzień urlopu, a tym samym przedłużyć sobie weekend i mieć więcej czasu na zakupowe szaleństwa. Od tamtej pory sklepy zaczęły w ten dzień wydłużać godziny otwarcia. Sprzedaż rozpoczynała się od 6:00, a nawet i od 4:00 rano. Obecnie większość sklepów jest czynna przez całą dobę.

 

Święto największych wyprzedaży jest nazywane Black Friday. Właściwie skąd wzięło się to określenie? Jedni przypuszczają, że czerń w nazwie nawiązuje do koloru czcionki używanej do zapisu zysków w księgowości. Według innych to nawiązanie do czarnej masy ludzi, ich natłoku w galeriach handlowych podczas tego dnia.

 

Czarny Piątek przeniósł się za Atlantyk również do Polski, gdzie zyskuje popularność od 2015 roku. Sklepy, te wielkie, jak i te małe, kuszą wielkimi promocjami, sięgającymi nawet do 70%, jednak zazwyczaj oscylują one około 15-20%. Z roku na rok w akcję angażuje się coraz więcej sklepów, włączając w to te internetowe. Na wyjątkowych promocjach korzystają szczególnie klienci wielkich sieci handlowych. Niektórzy sprzedawcy oferują promocje nawet przez cały tydzień, określany jako Black Week. Na łowców okazji na rynku produktów elektronicznych czeka Cyber Monday, jednak jego popularność w Polsce nie jest tak duża, jak Black Friday.

 

Już w przyszły piątek zakupowe szaleństwo opanuje całą Polskę. Do galerii handlowych będą przyciągać nie tylko atrakcyjne ceny, ale i specjalne wydarzenia, m.in. koncerty czy wydłużenie godzin otwarcia, tzw. noce zakupów. Zaplanujcie dobrze swój czas i upolujcie najlepsze okazje. W końcu jak mawiała Marilyn Monroe: ,,Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy”.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska