Bez wizy do USA. Na co mogą liczyć polscy obywatele?

29/10/2019

 

Deklaracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donalda Trumpa to dopiero pierwszy krok w procesie zniesienia wiz dla Polaków. Historyczna chwila, która daje nowe otwarcie w stosunkach polsko-amerykańskich. A jak właściwie przebiega ten proces i na co mogą liczyć polscy obywatele? Prześledźmy, jak wygląda zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych.

Ogłoszenie decyzji przez prezydenta Trumpa w praktyce nie oznacza, że wizy zostały zupełnie zniesione. Złożenie podpisu pod dokumentem zezwalającym na dołączenie Polski do amerykańskiego programu „Visa Waiwer” jest początkiem drogi do całkowitego ruchu bezwizowego. Kraj, aby znaleźć się w tym programie musi mieć na odpowiednim poziomie wskaźnik odmów we wnioskach o wizy nieimigracyjne, który według amerykańskiego prawa brzmi: W ostatnim roku podatkowym (od 1 października do 30 września następnego roku) ten odsetek powinien być poniżej 3 proc.

 

Procedura zniesienia wiz może potrwać kilka miesięcy. Dokładny przebieg tego procesu przedstawia komunikat ambasady USA w Polsce mówiący o tym, że: “Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Ambasada USA przewiduje, że procedury te potrwają kilka miesięcy, zanim rozpocznie się podróżowanie bez wiz. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego”.

 

Podróżowanie za ocean wyłącznie na podstawie paszportu będzie możliwe dla polskich obywateli już od przyszłego roku, jednak pod pewnymi warunkami. Uzyskanie wizy 90-dniowej, bo o takiej mowa będzie możliwe wyłącznie w celach turystycznych lub biznesowych. To świetna wiadomość zwłaszcza dla studentów, którzy chętnie biorą udział w programach wyjazdowych do Ameryki. Program ruchu bezwizowego jednak nie pozwala na podjęcie pracy na terenie Stanów Zjednoczonych.

 

Osoby planujące podróż do USA będą jednak musiały zarejestrować się w elektronicznym systemie weryfikacji (ESTA). Polega to na odpowiedzeniu na pytania, które znajdowały się niegdyś w formularzu wizowym. Istotnym wymogiem do spełnienia jest posiadanie biometrycznego paszportu, którego ważność musi obejmować przynajmniej 90 dni przed planowanym wyjazdem. Podróżni muszą posiadać także bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z zaznaczoną datą wyjazdu z USA. Zmianie ulegną także ceny podróży, bowiem koszt rejestracji w ESTA wynosi 14 dolarów, czyli ok. 56 złotych, a rozpoczęcie procedur wizowych wynosiło dotychczas 160 dolarów, czyli około 640 zł.

Ułatwienie procedur i zmniejszenie kosztów podróży mają pozytywnie wpłynąć na natężenie ruchu turystycznego do Stanów. W programie ruchu bezwizowego obecnie uczestniczy 38 krajów, w tym większość państw tworzących Unię Europejską.

 

Zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych nie oznacza jednak, że wszyscy polscy obywatele będą mogli wjechać na tych samych warunkach. Ostateczna decyzja, co do przekroczenia amerykańskiej granicy zależy zawsze od oficera służby imigracyjnej na lotnisku lub w porcie, który może odesłać każdego, kto wzbudzi w nim podejrzenia odnośnie celu przyjazdu. Na starych zasadach będą traktowani obywatele polscy, którzy po 1 marca 2011 roku odbyli podróż do następujących krajów: Korei Północnej, Somalii, Sudanu, Syrii, Jemenu, Iranu, Iraku czy Libii. Natomiast kategoryczny zakaz wjazdu na teren USA będą miały osoby, które kiedykolwiek były aresztowane.

 

O terminie realizacji program bezwizowego wypowiadał się prezydent Duda. Nie jestem stanie określić, ile rzeczywiście to będzie trwało, ale po cichu liczę, że być może udałoby się przed końcem roku jeszcze to zrealizować – skomentował. Procedura może trwać od pięciu tygodni do nawet kilku miesięcy.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska