„BEM!” – najbardziej niezwykły musical na obecnej teatralnej mapie Warszawy [RECENZJA]

28/06/2018

Fotografia: Katarzyna Chmura

 

Połączenie opowieści o historycznej postaci z XIX wieku z refleksją nad czasami obecnymi nie wydaje się niczym niezwykłym. Ale podanie tego w musicalowej oprawie i to tak, by wyszło wciągająco i zabawnie – to dużo większe wyzwanie. Znalazł się ktoś, kto się go podjął.

Potrójna moc teatru

 

Kooperacja Teatru Syrena, Pożaru w Burdelu i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zrodziła prawdziwą sceniczną perełkę. Spektakl jest częścią pomysłu Pożaru w Burdelu na „100 wskrzeszeń na 100-lecie Polski”, które w zamyśle mają opowiadać biografie ważnych postaci na historycznej mapie Polski. Kto jednak zna tę formację kabaretowo-teatralną zdaje sobie sprawę, że nie należy spodziewać się ckliwych opowieści patriotyczno-moralnych, ale raczej ironii i kpiny w wydaniu montypythonowskim. Efektem nie jest jednak roast Polski, z niewątpliwą korzyścią dla spektaklu, dzięki czemu widz z umiarkowaną wrażliwością patriotyczno-religijną i zdrową dawką dystansu do siebie będzie mógł docenić widowisko. Nowy dyrektor Teatru Syrena dzięki tej współpracy wnosi na deski Syreny nową, bardzo współczesną jakość. Mowa tu nie tylko o Pożaru w Burdelu, ale także o zaproszeniu aktorów Teatru Dramatycznego, oraz świetnego choreografa Jarosława Stańka. Musical od września ze stolicy przenosi się do Kielc, a stamtąd zacznie wędrować po całej Polsce. Warto śledzić jego trasę.

Fotografia: Katarzyna Chmura

 

Podróże w czasie

 

W ciągu 90 minut przedstawienia przeżywamy podróż w czasie towarzysząc głównemu bohaterowi, czyli Józefowi Bemowi, w jego przygodach i rozterkach. Pierwszą jest jego… ekshumacja. A w zasadzie nie jego osobista, ale jakiegoś muzułmanina, pomyłkowo wziętego za Bema. Krocząc wraz z Bemem po ścieżkach historii widzimy mnóstwo komentarzy do współczesnej sytuacji politycznej Polski oraz przegląd narodowych cech i postaw, które, jak się wydaje mamy w naszym polskim kodzie genetycznym, w DNA naszej marki. Dzięki doskonałemu testowy autorstwa Macieja Łubieńskiego są to komentarze raczej nienachalne, owszem obnażające i sugestywne, jednak nie wytykające wprost paluchem, bardziej pozostawiające wnioski inteligencji odbiorcy. Przy tym perfekcyjne stylistycznie, ironiczne i bardzo aktualne.

Fotografia: Katarzyna Chmura

 

Pełna scena i pełna widownia

 

Na scenie pojawia się obok Bema mnóstwo postaci. Zacząć należy od Polski: kapryśnej i wymagającej. Jest też Lelewel, Dmowski, car Mikołaj I, Piłsudski, Mickiewicz. Nie należy jednak traktować tego musicalu jak rozrywki dla uczniów szkół podstawowych, z której przy okazji dowiedzą się czegoś o historii. Pozostałe postaci, takie jak hurysy, dresiarze, czy Zygmunt Freud są tymi niezbędnymi elementami spektaklu, który ożywia i transportuje sens całości. Żeby zobaczyć uzasadnienie ich obecności potrzeba widza z pewną już dozą dojrzałości i wiedzy.

 

Na scenie cały czas się coś dzieje, tempo zwalnia w niewielu momentach, więc czas widowiska mija niezauważenie. Dynamika, która nie pozostawia miejsca na nudę to, jak już wspomniałam zasługa przede wszystkim choreografii, dowcipnego tekstu oraz niemałej kondycji aktorów. Do tych zasług należy również przypisać świetną muzykę, zresztą w wykonaniu na żywo, autorstwa Wiktora Stokowskiego. Jego kompozycje bezbłędnie uzupełniają klimat widowiska i, co rzadkie, szybko wpadają w ucho.

Fotografia: Katarzyna Chmura

 

Nowe oblicze Teatru Syrena

 

Jeżeli w kierunku tak dobrych spektakli pójdzie Teatr Syrena to wróżę mu świetlaną przyszłość w ciągu 100 kolejnych lat działalności. Po obejrzeniu jednak innego spektaklu na tych samych deskach – „Czarownic z Eastwick” uczciwie trzeba stwierdzić, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Niemniej „BEM!” to kawał świetnej roboty i bardzo miłe zaskoczenie po „Czarownicach”. Szkoda, by ta perełka przeszła niezauważenie pomiędzy tylu innymi afiszami stolicy i całego kraju.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska