BIG CYC, czyli 30 lat z wariatami [RECENZJA]

 

BIG CYC to jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych na polskim rynku muzycznym. Czy najnowsza płyta, na której znajduje się odświeżona formuła popularnych piosenek zespołu, stanie się hitem dla ich fanów?

Krótko o wariatach

 

Zespół BIG CYC jest dziełem znajomych, którzy wspólnie mieszkając w akademiku i uczęszczając na tę samą uczelnię, postanowili stworzyć zespół, dzięki któremu będą mówić o tym, o czym nie mówią inni. Przy okazji uznali, że należy uczcić okazję 75-lecia wynalezienia damskiego biustonosza. Zespół został założony przez Jacka Jędrzejaka, Roberta Rajewskiego, Jarosława Lisa i Romana Lechowicza w 1988 roku. Po pewnym czasie głównego wokalistę zespołu zastąpił Krzysztof Skiba, który pozostał przy swoim nazwisku. Wszyscy pozostali członkowie wybrali wymyślone pseudonimy i tak m.in. Jacek Jędrzejak przyjął pseudonim „Dżej dżej”, a Roman Lechowicz „Piękny Roman”.

 

30 lat minęło jak jeden dzień

 

Źródło: Archiwum prywatne Klaudii Stępień

 

W tym roku BIG CYC obchodzi 30-lecie istnienia formacji. Jubileusz zaowocował zarówno wydaniem książki „Skiba. Ciągle na wolności” (Wydawnictwa SQN) autorstwa Krzysztofa Skiby, Jakuba Jabłonki i Pawła Łęczuka, jak i wydaniem płyty „30 lat z wariatami”, która jest nietuzinkowym zestawieniem 38 piosenek na dwóch krążkach. Prawdopodobnie jest to najbardziej zwariowana płyta zespołu BIG CYC, ponieważ ilość chętnych na nagranie nowych wersji piosenek rozwaliła format jednej płyty. Do stworzenia tego wyjątkowego zestawienia zaangażowali się znani artyści i zespoły polskiej sceny muzycznej m.in. Poparzeni kawą trzy, De Mono, Wilki, Enej oraz Letni Chamski Podryw.

 

Kilka słów o płycie

 

Źródło: Archiwum prywatne Klaudii Stępień

 

Płyta pod względem wyglądu jest małym dziełem artystycznym, który został wykonany z dopieszczeniem najmniejszych szczegółów. Jeśli myślicie, że nie opłaca się jej kupić, to jesteście w błędzie! Dlaczego? Mieszanka koloru różowego i żółtego idealnie odzwierciedla intencje powstania płyt. To pozytywna mieszanka dobrego humoru, świetnego wykonania i inwencji twórczej artystów. Okładka płyty została wykonana z sztywnego papieru, który szybko nie ulegnie zniszczeniu. Dodatkowo została ona umieszczona w przezroczystej twardej folii, na której zostały zawarte nazwy zespołów. Na uwagę zasługuje również załączona książeczka z krótkim opisem historii BIG CYC oraz składem zespołów, które zostały przedstawione za pomocą barwnych, niezgrabnych rysunków.

 

Jej! Jak oni to świetnie zrobili!

 

Źródło: Archiwum prywatne Klaudii Stępień

 

Nie w sposób w jeden wieczór przesłuchać wszystkich piosenek oraz zastanowić się nad ich treścią i formą. Mimo że większość z nas dobrze je zna, to każdy artysta serwuje nam nowy kawałek z barwnym odtworzeniem tekstu i muzyką, która wchodzi na nowy poziom myślenia i delektowania się treścią. Przykładowo dobrze znany zespół Piersi w mocnym brzmieniu przedstawił „Kumple Janosika” a duet Skorup & Dino zarapował tekst „Tu nie będzie rewolucji” przy alternatywnej melodii, która mocno wbija się w nasze płaty mózgowe. Andrzej Krzywy – główny wokalista zespołu De Mono stworzył ciekawą interpretację „Aberdeen”, która świetnie łączy się z delikatnymi dźwiękami gitary i irlandzkimi dudami.

 

Jedna z bardziej znanych piosenek zespołu  „Świat według Kiepskich” jest niezaprzeczalnym przeciwieństwem oryginalnej wersji, która tutaj została potraktowana w sposób delikatny, psychodeliczny z unikatowym głosem Macieja Szczęcha z formacji Łowcy. B. W rockowym stylu zespół Enej postanowił przedstawić piosenkę „Nienawidzę szefa”, która zyskała nową interesującą interpretację. Natomiast „Antoni wzywa do broni” to istny majstersztyk. Jelonek gra na czym tylko się da – skrzypcach, harfie kreolskiej, flecie chuli, łyżkach, widelcach, zunzu i udu. Samych instrumentów i przedmiotów odtwarzających dźwięki jest znacznie więcej. Jak widzicie, jest czego słuchać…

 

Źródło: Archiwum prywatne Klaudii Stępień

 

Z całą pewnością zespół nie jest typowym przykładem formacji, która wybiła się za pomocą ówczesnych trendów. W swych piosenkach zwracali uwagę na sytuację polityczną i społeczną, która wywierała znaczny wpływ na morale społeczeństwa polskiego. Członkowie zespołu wykpiwali hipokryzję, bezczelność i arogancję rządu oraz przemian, które dokonywały się na arenie krajowej i międzynarodowej. Zespół nadal porusza tematy związane z odmiennością kulturową, stereotypami oraz karykaturalnym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska