Artyści z Krakowa. Najbardziej znani muzycy z Małopolski

03/10/2018

 

Kraków przez wielu nazywany jednym z najpiękniejszych miast na świecie. To tutaj od stuleci prężnie rozwija się działalność niezliczonych ludzi związanych ze sztuką, m.in. Wyspiańskiego, Asnyka, Malczewskiego. Z Krakowem związani są także muzycy. Jacy? Zapraszam na przegląd.

Ewa Demarczyk

 

Pani Ewa wykonuje głównie poezję śpiewaną, w latach 1962-1972 związana była z Piwnicą pod Baranami. Artystka uznawana jest (zasłużenie) za jedną z najbardziej utalentowanych i ekspresywnych osób na scenie muzycznej. Występowała z powodzeniem na całym świecie, m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Brazylii oraz na Kubie.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Trójmiasta. Największe gwiazdy z północy Polski

 

Marek Grechuta

 

Pozostańmy jeszcze na chwilkę w klimacie poezji. Marek Grechuta to artysta-legenda. Zajmował się śpiewem, malarstwem, poezją, mimo że z wykształcenia był architektem. Do najbardziej znanych jego piosenek należą: „Wiosna, ach, to ty!”, „Świecie nasz”, „Dni, których nie znamy”. Tę ostatnią kompozycję przypomnijmy sobie wspólnie.

 

Danuta Rinn

 

Rinn znana jest głównie z piosenek: „Gdzie ci mężczyźni”, „Tyle wdzięku”, „Na deptaku w Ciechocinku”. Należy pamiętać, że artystka była także aktorką. Grała w filmach już od początku lat 70., np. „Nagrody i odznaczenia”, „Bilans kwartalny”, „Doktor Murek”, „Kariera Nikosia Dyzmy”. W ostatnich latach życia często występowała w polskich serialach, między innymi w „Niani”, „Samym Życiu” i „Adamie i Ewie”.

 

Zobacz także: Artyści z Warszawy – znani muzycy ze stolicy, cz. II

 

Kraków Street Band

 

KSB to zespół (jak nazwa wskazuje), który zaczynał na ulicy. Muzycy stali się znani dzięki temu, że dostali się do finału Must be the music. W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” i „Zespół Roku 2015”.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Wrocławia – znani nadodrzańscy muzycy

 

Zbigniew Wodecki

 

Wodecki to prawdziwy wirtuoz – grał na skrzypcach, trąbce, fortepianie. Na początku kariery związany był z Piwnicą pod Baranami, akompaniował także wyżej wspomnianej już Ewie Demarczyk. Wodecki zmarł w 2017 roku, a jego śmierć dla wielu nadal jest wielkim szokiem. Posłuchajmy jednej z najpiękniejszych piosenek artysty „Nad wszystko uśmiech twój”.

 

Kora

 

Kora, a właściwie Olga Sipowicz, to była wokalistka Maanamu. Zespół wydał 11 studyjnych albumów i wylansował kilkadziesiąt przebojów, między innymi: „Boskie Buenos”, „O! Nie rób tyle hałasu”, „Kocham cię, kochanie moje”, „To tylko tango”. Kora napisała większość tekstów do piosenek Maanamu. Artystka odegrała wielką rolę w polskiej kulturze, za co została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

 

Martyna Jakubowicz

 

Wokalistka, gitarzystka i kompozytorka tworząca muzykę z pogranicza bluesa, rocka i amerykańskiego folku. Martyna Jakubowicz jest córką publicysty Tadeusza Żychiewicza. Od 2007 rokrocznie zasiada w jury Festiwalu Bluesowo-Rockowego im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień”, odbywającego się w Ostrowcu Świętokrzyskim. 3 sierpnia 2007, na zaproszenie Jerzego Owsiaka, wystąpiła na głównej scenie podczas odbywającego się w Kostrzynie nad Odrą XIII Przystanku Woodstock. Od 2011 roku bierze udział w trasie koncertowej „Projekt Grechuta” zespołu Plateau. Brała również udział w nagraniu albumu Projekt Grechuta.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Lublina. Największe gwiazdy Lubelszczyzny

 

Maciej Maleńczuk

 

We wczesnej fazie swojej twórczości Maleńczuk określany był mianem „barda Krakowa”. Co więcej, uważany jest za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych. Związany z zespołami Pudelsi i Homo Twist.

 

Grzegorz Turnau

 

Trzeci artysta w naszym zestawieniu, który wykonuje poezję śpiewaną. Podczas większości jego koncertów główne miejsce wśród instrumentów zajmuje fortepian, na którym gra sam Turnau. W swoich piosenkach muzyk wykorzystuje teksty czołowych polskich poetów XX wieku (najczęściej: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Brzechwy, Bolesława Leśmiana, Zbigniewa Herberta, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego), twórców współcześnie żyjących (głównie Michała Zabłockiego oraz Leszka Aleksandra Moczulskiego, ale również Ewy Lipskiej, Jarosława Kiliana czy też Michała Rusinka).

 

Zobacz także: Artyści z Warszawy – słynni muzycy pochodzący ze stolicy

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska