Artyści z Białegostoku – znani muzycy z Podlasia

30/10/2018

 

Białystok jest stolicą województwa podlaskiego. To tutaj znajduje się wiele wartych zobaczenia zabytków i inspirujących szlaków. To piękne miasto nazywane jest także zagłębiem disco polo, jednak czy w tym mieście przeważają tylko reprezentanci tego nurtu muzycznego? Okazuje się, że nie. Zapraszamy na przegląd znanych muzyków z Białegostoku.

Janusz Laskowski

 

W tym roku artysta skończył 72 lata. Janusz Laskowski największe sukcesy odnosił w latach 70. i 80., kiedy jego utwory osiągały wysokie miejsca na listach przebojów. Wówczas zdobył też Nagrodę Dziennikarzy i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Muzyk wylansował takie hity takie jak: „Kolorowe jarmarki”, „Beata z Albatrosa” czy „Świat nie wierzy łzom”.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Poznania – znani muzycy z Wielkopolski

 

Marta Kosakowska (Marika)

 

Marta Kosakowska znana pod pseudonimem „Marika” to artystka wykonująca muzykę soul, reggae, funk i dancehall. Wokalistka 11 lat temu zasłynęła piosenką, która okazała się wielkim przebojem. Ówczesny singiel „Moje serce”, jak i cała pierwsza solowa płyta „Plenty” zostały ocenione pozytywnie przez krytyków muzycznych, a sam album został nominowany do Fryderyków. Od tamtego momentu wokalistka wydała jeszcze 4 płyty, a każda z nich udowadnia jej ugruntowaną, zasłużoną pozycję w polskiej muzyce.

 

Zenon Martyniuk

 

Zenon Martyniuk jest wokalistą białostockiego discopolowego zespołu Akcent. Artysta założył tę grupę już 29 lat temu
i dotychczas wydał 14 płyt. Muzyk wylansował wiele znanych przebojów, a wśród nich znajdują się takie utwory jak: „Przekorny los”, „Życie to są chwile”, „Moja gwiazda” czy „Przez twe oczy zielone”. Martyniuk zdecydowanie zasługuje na miano króla
muzyki disco polo, ponieważ po tylu latach muzycznej kariery nadal potrafi wylansować przebój i porwać tłumy fanów.

 

Zobacz także: Artyści z Krakowa. Najbardziej znani muzycy z Małopolski

 

Łucja Prus 

 

Gdyby żyła, miałaby dziś 76 lat. W tym roku przypada szesnasta rocznica śmierci Łucji Prus, która na zawsze stała się ikoną polskiej muzyki. Piosenkarkę zapamiętano ze słynnego wykonania utworu do tekstu Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza” oraz z pięknej kompozycji „W żółtych płomieniach liści”. Tę ostatnią wykonywała wraz z Jackiem Zielińskim z zespołu Skaldowie. Artystka świadomie wybierała wartościowe teksty, bo dla niej ważne było nie tylko to jak śpiewa, ale również, co chce przekazać odbiorcom. Wykonywała, więc utwory napisane m.in. przez Wojciecha Młynarskiego czy Agnieszkę Osiecką. Interpretowała też wiersze Adama Mickiewicza i Jonasza Kofty. Niestety, artystka zmarła w 2002 roku na raka piersi.

 

Kasa Chorych

 

Polski zespół bluesowy działał w latach 1975-2017. Założyli go dwaj muzycy – Jarosław Tioskow i Ryszard Skibiński „Skiba”. Podczas swoich koncertów na żywo, grupa została zapamiętana jako oryginalny zespół, mający indywidualny styl i ciekawe, wyróżniające się brzmienie. Dobrą passę przerwała jednak nagła śmierć wokalisty „Skiby”, który przedawkował narkotyki. Zespół jednak nie poddał się i wrócił na scenę po prawie 9-letniej przerwie od nagrywania i koncertów. Muzycy wrócili ze zdwojoną siłą, a za mikrofonem tym razem stanął Jarosław Tioskow. To była dobra decyzja i wkrótce grupa w wielkim stylu wznowiła swoje sceniczne występy, dzieląc się z fanami zarówno lirycznymi, spokojnymi utworami oraz ostrą, energetyczną stroną bluesa. Mimo udanych lat kariery i czterdziestu lat na scenie zespół Kasa Chorych zakończył swoją działalność 4 marca 2017, dając pożegnalny koncert w swoim rodzimym Białymstoku.

 

Zobacz także: Artyści z Płocka – znani nadwiślańscy muzycy

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska