Artyści, którzy pochodzą z Zakopanego i okolic – najbardziej znane zespoły rodem z gór

09/11/2018

 

Zakopane słynie z wyjątkowej, podhalańskiej tradycji, którą inspiruje się wiele polskich zespołów. To w ich utworach słychać bowiem wyraźne elementy ludowej kultury muzycznej połączone z nowoczesnym brzmieniem. Pora przypomnieć sobie interesującą twórczość zakopiańskich artystów.

Zakopower

 

Słynną folkową grupę Zakopower założył znany w całej Polsce góral Sebastian Karpiel-Bułecka. Zespół powstał 13 lat temu i od wydania pierwszego albumu został okrzyknięty muzycznym objawieniem. Artyści z Zakopower, pochodzący z Zakopanego
i okolic, zgrabnie łączą tradycyjny folk z popem i rockiem, zestawiając go nawet z jazzem.

 

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Poznania – znani muzycy z Wielkopolski

 

Popularność tej muzycznej grupy nadal nie maleje, a obecnie można ją zaliczyć do najbardziej rozpoznawalnych w naszym kraju. Obecnie zespół gra koncerty, podczas których występuje z jazzowym kwartetem smyczkowym Atom String Quartet. To we współpracy z nim Zakopower wydał swoją ostatnią płytę. Znajdują się na niej znane utwory góralskiej grupy, ale w nowych, ciekawych aranżacjach.

 

Future Folk

 

Zespół, którego wokalistą jest Stanisław Karpiel-Bułecka (bratanek Sebastiana Karpiela-Bułecki), powstał w Zakopanem. Lider
i inni członkowie grupy Future Folk – Szymon Chyc-Magdzin oraz Matt Kowalsky  starają się łączyć nowoczesną muzykę elektroniczną z dźwiękami wywodzącymi się z góralskiej tradycji ludowej. Zespół istnieje od 2011 roku, a dotychczas udało mu się wydać dwie ciekawe płyty – „Zbacowanie” i „Zbójnicki after”.

 

 

Zobacz także: Artyści z Krakowa. Najbardziej znani muzycy z Małopolski

 

InoRos

 

Muzycy z grupy InoRos grają ze sobą już od 12 lat. Panowie pochodzący z Podhala tworzą muzykę, inspirując się karpackim folkiem oraz góralszczyzną. Szersza publiczność usłyszała jednak o zespole dopiero w 2011 roku, kiedy artyści zdecydowali się wziąć udział w programie muzycznym Polsatu „Must Be The Music. Tylko Muzyka”. Występy doprowadziły ich aż do finału drugiej edycji telewizyjnego show.

 

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Lublina. Największe gwiazdy Lubelszczyzny

 

Kolejny raz grupa InoRos została zauważona, kiedy nagrała z raperem Liberem piłkarski utwór „Czyste szaleństwo”. Piosenka walczyła o tytuł przeboju mistrzostw Europy – Euro 2012  jednak decyzją telewidzów uplasowała się na drugim miejscu. W tym roku zespół wypuścił nowy utwór „Dawaj Polska”, chcąc zagrzać do walki naszych piłkarzy podczas Mundialu w Rosji.  
Ta kompozycja muzyczna nie cieszyła się jednak tak dużą popularnością, jak poprzednia.

 

 

Trebunie-Tutki

 

Rodzinny zespół Trebunie-Tutki, którego członkowie wywodzą się z podhalańskiej wsi Biały Dunajec, jest ciekawym zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej. Grupa istnieje od 1994 roku i może pochwalić się sporym dorobkiem artystycznym, bo aż trzydziestoma wydanymi albumami oraz wieloma nagrodami, wyróżnieniami i nominacjami.

 

 

Panowie tworzą muzykę opartą głównie na góralskiej tradycji. Podczas 24 lat kariery byli bardzo otwarci, gdyż współpracowali z wieloma wybitnymi zagranicznymi i polskimi artystami. Doprowadziło to do eksperymentowania z różnymi gatunkami muzycznymi, takimi jak jazz, reggae, blues, techno czy rock.

 

 

Zobacz także: Artyści z Białegostoku – znani muzycy z Podlasia

 

Zespół może pochwalić się tym, że koncertuje w Europie, Ameryce Południowej, a także w Azji. Obecnie zaś Trebunie-Tutki występują z gruzińskim Quintetem Urmuli.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska