Artyści, którzy pochodzą z Poznania – znani muzycy z Wielkopolski

15/10/2018

 

Poznań to jedno z największych i najpiękniejszych miast w Polsce. Od kilku lat reklamowane jest sloganem „Poznań miasto doznań” i nie ma co się temu dziwić! Miejscowość gwarantuje silne przeżycia estetyczne, między innymi dzięki artystom pochodzącym ze stolicy Wielkopolski. Zapraszam na przegląd znanych muzyków z Poznania.

Adi Nowak

 

Swój debiut zaliczył w 2016 roku, kiedy to wydano EP-kę Nienajprawdziwsze. Od tego momentu Adi rozpoczął współpracę z Asfalt Records, które odpowiedzialne jest za pojawienie się takich albumów jak Vafle Ryżowe, Ćvir” czy Kosh. Posłuchajmy wspólnie Ultrafioletu.

 

Zobacz także: Artyści z Krakowa. Najbardziej znani muzycy z Małopolski

 

Donguralesko

 

Działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1994 roku. Współtworzył kilka zespołów, m.in. Rapscalion X, Killaz Group, Super Grupa, K.A.S.T.A., PDG Kartel oraz GTW. Donguralesko współpracował z takimi wykonawcami jak: Tede, Sido, DJ Kostek, Matheo, Paluch, Miodu, Waldemar Kasta, VNM, Wdowa, Brahu, Pih, Rafi, Shellerini, Fokus, Grubson, Makej, Sitek czy Pezet. W 2011 roku został sklasyfikowany na 7. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później znalazł się na 17. miejscu analogicznego zestawienia opublikowanego przez serwis Porcys.

 

 

Sylwia Grzeszczak

 

Wokalistka wydała dotychczas cztery albumy studyjne  Ona i on z Liberem oraz trzy solowe: Sen o przyszłości, Komponując siebie oraz Tamta dziewczyna. Większość wydanych przez piosenkarkę singli stało się przebojami, m.in. „Małe rzeczy”, „Sen o przyszłości”, „Pożyczony”, „Księżniczka” oraz „Tamta dziewczyna”, które zajmowały 1. miejsca na liście AirPlay – najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych.

 

Zobacz także: Artyści z Warszawy znani muzycy ze stolicy cz. II

 

Luxtorpeda

 

Jedna z najpopularniejszych kapel w Polsce. Powstała w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha, znanego z zespołów: Acid Drinkers, Arka Noego, Kazik na Żywo i 2Tm2,3. Muzyk do współpracy zaprosił związanych z 2Tm2,3 gitarzystę Roberta Drężka i basistę Krzysztofa Kmiecika oraz ówczesnego perkusistę Turbo i zespołu Armia Tomasza Krzyżaniaka. W 2011 roku, podczas nagrywania albumu, skład uzupełnił wokalista Przemysław „Hans” Frencel, raper znany z duetu Pięć Dwa. Grupa jest laureatem wielu nagród, m.in. Fryderyka za Album Roku w 2012 roku.

 

 

Halina Frąckowiak

 

Halina Frąckowiak debiutowała w 1963 roku na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Konkurowała tam z Czesławem Niemenem, Zdzisławą Sośnicką i Krzysztofem Klenczonem, została laureatką tak zwanej „Złotej Dziesiątki”. Współpracowała z takimi zespołami jak: Tony, Takty i Tarpany. Piosenkarka zdobywała kolejne nagrody na festiwalach piosenki w Opolu i w Kołobrzegu w latach 1969, 1976, 1977, 1988, 1991 i 1993. W roku 1975 w Opolu nagrodzono ją dodatkowo tytułem „Miss Obiektywu”.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Wrocławia znani nadodrzańscy muzycy

 

Mezo

 

Mezo współpracował z takimi wykonawcami jak: Ascetoholix, Slums Attack, Owal/Emcedwa, DJ Decks, Liber, Duże Pe, IGS, Sylwia Przybysz, Grupa Operacyjna oraz 52 Dębiec. W latach 2002-2005 prowadził w wielkopolskim radiu RMI FM audycję Bless Da Mic. Laureat Eska Music Awards, VIVA Comet i Superjedynki. Otrzymał także dwukrotnie nominację do Fryderyka. W środowisku hip-hopowym raper jest powszechnie utożsamiany z komercjalizacją i spłyceniem przekazu muzyki hip-hopowej w Polsce.

 

Ania Rusowicz

 

Urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych, jest córką Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy. Debiutowała w 2011 roku płytą Mój Big-Bit. Została odznaczona Fryderykiem i nagrodą Superjedynki. Oprócz działalności solowej Rusowicz występuje w zespołach niXes i Dezire.

 

Rosalie.

 

W 2016 r. własnym sumptem wydała EP-kę Enuff, a dwa lata później pod szyldem Alkopoligamia.com ukazał się debiutancki album Rosalie. zatytułowany Flashback. Płyta od razu znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia OLiS. Rosnąca w 2017 r. popularność artystki, przejście z samodzielnej publikacji utworów do wytwórni fonograficznej oraz dobre przyjęcie singli „A pamiętasz?” i „Królowa” przyczyniły się do wyróżnienia piosenkarki nominacją do Fryderyka 2018 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W lutym 2018 wygrała plebiscyt Sanki 2018 jako nadzieja polskiej muzyki. Występowała na wielu festiwalach, m.in. Spring Break Showcase Festival & Conference, Open’er Festival 2017 czy litewskim Loftas Fest.

 

Paluch

 

Paluch to polski raper, były członek zespołu Aifam. Współtworzy kolektyw Diil Gang oraz trio Syntetyczna Mafia. Od 2004 roku prowadzi solową działalność artystyczną. Raper pochodzi z poznańskiego Piątkowa. Współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Borixon, Firma, Hemp Gru, Kaczor, Kajman, Kali, Kobra, Miuosh, Mrokas, Onar, O.S.T.R., PTP, Shellerini, Slums Attack, Sobota, Quebonafide, Tau oraz WSRH. Poza działalnością artystyczną prowadzi wytwórnię płytową B.O.R. Records.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Trójmiasta. Największe gwiazdy z północy Polski

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska