Artyści, którzy pochodzą z Kielc – znani świętokrzyscy muzycy

10/01/2019

 

Kielce to nie tylko miasto atrakcyjne turystycznie i „największe muzeum geologii pod gołym niebem”. Tutaj również tętni życie kulturalne. Czymże jednak byłaby kultura bez uzdolnionych artystów, którzy wywodzą się właśnie z Regionu Świętokrzyskiego. Czas ich poznać.

Michał Jelonek

 

Uzdolniony muzyk instrumentalista, Michał Jelonek, urodził się w Kielcach. Jak sam twierdzi, to „skrzypce są jego trzecią ręką”. Artysta ciągle podejmuje się różnych gatunków muzyki – od tej klasycznej przez R'n'B aż po metal i rock.

 

Zanim rozpoczął karierę solową, już w jej trakcie współpracował z wieloma znanymi wykonawcami, działając jako muzyk sesyjny i producent muzyczny. Wspierał m.in. zespoły Closterkeller, Hunter, Łzy, Mafia, Perfect, Orkiestra Dni Naszych oraz wokalistów, takich jak Stan Borys, Kora czy Maryla Rodowicz. Przez ten czas zgromadził spory dorobek artystyczny, współtworząc 40 albumów oraz występując gościnnie na 60 płytach innych muzyków. Jest też odpowiedzialny za stronę dźwiękową filmów, spektakli teatralnych i reklam.

 

W 2007 roku utalentowany skrzypek wydał swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną „Jelonek”, utrzymaną w klimacie artrockowym, a w 2011 następną – „Revenge”, na której można posłuchać nieco ostrzejszych brzmień i poznać mroczniejszą stronę artysty. Znalazł się na niej hard rock i metal oraz nawiązania do muzyki klasycznej.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Wrocławia – znani nadodrzańscy muzycy

 

Mimo niezaprzeczalnego talentu i muzycznego zacięcia Michał Jelonek nie uważa się za wybitnego wirtuoza, ale za skrzypka z pasją, którego stale ciągnie do rocka.

 

Krzysztof „K.A.S.A.” Kasowski

 

Autor wielkich hitów „Maczo” i „Piękniejsza” jest obecny na rynku muzycznym już od ponad 20 lat. K.A.S.A. jednak nie próżnuje, bo jeszcze pod koniec października 2018 roku fani doczekali się 16. albumu w jego karierze. Krążek zatytułowany „Najlepszy czas” to coś dla wielbicieli energetycznej muzyki latino, pop-dance, reggae i funk.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Lublina. Największe gwiazdy Lubelszczyzny

 

Muzyk, którego największy triumf przypadł na koniec lat 90., już we wczesnych latach szkolnych przejawiał artystyczne zainteresowania i był wyróżniającym się „kolorowym ptakiem”. Mimo że czasy jego największej sławy już minęły, artystę ciągle można zobaczyć na scenie, ponieważ gra po kilka koncertów w miesiącu.

 

Liroy – Piotr Krzysztof Marzec

 

Liroy, niegdyś znany głównie jako kontrowersyjny kielecki raper i producent muzyczny, dziś działa głównie w polityce. W 2015 roku artysta oficjalnie potwierdził zakończenie swojej kariery muzycznej.

 

W czasach swojej największej sławy Liroy wydał siedem albumów, z których część pokryła się platyną, a część złotem. Jego twórczość została również doceniona przez Akademię Fonograficzną. Jej członkowie kilkakrotnie przyznali mu Fryderyka, nagrodę polskiego przemysłu muzycznego. Liroy zapisał się w historii muzyki jako raper, który uzyskał największy komercyjny sukces wśród artystów tworzących w polskim nurcie hip-hopowym.

 

Zobacz także: Artyści z Krakowa. Najbardziej znani muzycy z Małopolski

 

W ostatnich wyborach samorządowych związany z Kielcami Piotr Liroy-Marzec zdecydował się kandydować na prezydenta. Były wokalista nie zdobył jednak tego tytułu, uzyskując 3. miejsce wśród pretendentów. Prywatnie Liroy nadal występuje jako poseł, a dokładnie członek koła poselskiego „Wolność i Skuteczni”, które działa w polskim sejmie.

 

Lari Lu – Anna Józefina Lubieniecka

 

W mediach głośniej zrobiło się o niej już w 2007 roku dzięki programowi „Szansa na sukces”. Wokalistka rodem z Kielc długo jednak szukała swojej muzycznej drogi, występując m.in. w grupie solistów Piotra Rubika i w zespole Varius Manx.

 

Teraz Anna Józefina Lubieniecka to wyłącznie Lari Lu. Pod tym pseudonimem artystka występuje już od 2014 roku i wtedy też powstał jej pierwszy solowy album zatytułowany „11”. Przeszło rok później ukazał się również krążek „11 | Remix & Rework EP”, EP-ka zawierająca aż 10 remiksów utworów z debiutanckiej płyty wokalistki.

 

Twórczość Lari Lu trudno jednoznacznie skategoryzować, jednak twórczyni najbliżej do elektropopu.

 

Włodek Pawlik

 

Muzyka 61-letniego artysty – kompozytora i pianisty jazzowego – to nasze dobro narodowe. Włodek Pawlik jako pierwszy i jedyny muzyk w historii polskiego jazzu pięć lat temu zdobył nagrodę Grammy w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. I nie ma się co dziwić, bo twórca po mistrzowsku komponuje utwory, stosując technikę collage'u oraz mieszając różne style.

 

Zobacz także: Artyści, którzy pochodzą z Trójmiasta. Największe gwiazdy z północy Polski

 

W sporym dorobku artystycznym Włodka Pawlika można znaleźć ponad 30 solowych płyt. Ponadto artysta stworzył muzykę m.in. do spektakli, poezji, słuchowisk radiowych, filmów, opery i baletu.

 

Muzyk od wielu lat jest liderem zespołu Włodek Pawlik Trio, z którym koncertuje w Polsce i na świecie. Dzięki temu artysta miał okazję współpracować z wieloma znanymi osobistościami z grona rodzimego i amerykańskiego jazzu, co dało mu dużą rozpoznawalność i przyczyniło się do popularyzacji muzyki naszego kraju.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

RSS Feed

Skontaktuj się z nami

Znajdziesz nas:

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • snapchat dailyvibes
  • YouTube Social  Icon

DailyVibes - kulturalny, lifestylowy portal.
Znajdziesz tu: recenzje filmów, książek i spektakli, zdrowe przepisy, artykuły o zwierzętach, publicystykę, ciekawostki o zdrowiu, urodzie i sporcie.
Codzienna dawka pozytywnych wibracji!

Warszawa, Polska